Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki

Ostatnio miałem kolizję autem kupionym przeze mnie jako osoba prywatna (nie odliczałem vatu)
Od niedawna prowadzę #jdg i mogę odliczać VAT z eksploatacji auta w wysokości 50%.

Ubezpieczalnia wycenila wartość auta przed kolizją na 11700 (w tym VAT)
Koszt naprawy na 12500 (w tym VAT)

W efekcie szkoda całkowita i wypłaca mi 6tys (różnica wartość auta przed kolizja i po kolizji)
Dowiedziałem się, że jeżeli zgłoszę, że jestem czynnym płatnikiem VAT, to wtedy koszt naprawy jest pomniejszany o odliczony VAT. W tym przypadku byłoby to idealnie w okolicach 11300, czyli poniżej wartości auta.

Pytanie teraz do was, czy jeżeli zgłoszę się do nich, że jednak jestem czynnym płatnikiem VAT, to obniżą też wartość pojazdu o połowę vatu?

#prawo #ksiegowosc #b2b #motoryzacja
  • 8
@OLLEKS: tak, ale dzięki temu uniknalbym szkody całkowitej i zamiast 6800, wypłaciliby mi 11300.

Tylko właśnie nie wiem, co w takiej sytuacji z wartością auta przed szkodą, czy też nie obniżą o wartość VAT.
@ComFort: Mirku Vat by Ci mogli rozliczyć w połowie jeśli byś miał auto wciągnięte do działalności. A Ty z tego co piszesz rozumiem że masz samochód prywatny który używasz również w firmie ale bez wprowadzenia go do niej.

Owszem możesz wtedy z eksploatacji 50%Vatu odliczyć ale to ni jak się ma do wypłacenia kwoty z odszkodowania. Kupując czy sprzedajac auto nie wystawiasz faktury Vat tylko dostałeś/wystawisz umowe kupna/sprzedazy