Wpis z mikrobloga

Proces potrwał krócej niż straszyli i oto jest, jeszcze czekam tylko na polski paszport.
Podsumowanie kosztów i co ile zajęło:
Kwota Za co
£50.00 Test Life in the UK
£9.99 Dostęp do platformy testowej
£150.00 Test z języka angielskiego
£12.00 Zdjęcie do aplikacji
£1,330.00 Aplikacja
£8.48 Książka do testów
£15.00 Fotka ceremonia
£80.50 Paszport
£3.45 Wysyłka paszporty

W sumie taka przyjemność £1,659.42

Data Co
11/03/2022 Test z języka angielskiego
25/03/2022 Test Life in the UK
22/04/2022 Aplikacja o obywatelstwo złożona
12/05/2022 Spotkanie biometric
13/06/2022 Aplikacja o obywatelstwo zaakceptowana
13/07/2022 Ceremonia
14/07/2022 Aplikacja o paszport złożona
10/08/2022 Aplikacja paszportowa zaakceptowana
16/08/2022 Paszport dostarczony

W sumie 158 dni od złożenia aplikacji do otrzymania paszportu. Pewnie byłoby ze 30 dni krócej ale akurat w kwietniu wyskoczyły mi wyjazdy. Niemniej i tak całkiem krótko, składając pół roku wcześniej pewnie też paszport otrzymałbym jakoś teraz.

#uk #obywatelstwobrytyjskie a w komentarzu #pokazmorde i moja jedyna fotka z ceremonii...
kwiatosz - Proces potrwał krócej niż straszyli i oto jest, jeszcze czekam tylko na po...

źródło: comment_1660644081Oy0idap1WAk8BtBJDtBSLj.jpg

Pobierz
  • 83
  • Odpowiedz
@kwiatosz: gratuluję. Sam próbuje się zabrać za to ale jedyne co mnie "przeraża" to ten durny test "Life in the UK".

Masz jakieś sugestie jak do tego podejść?
  • Odpowiedz
@Admiral16: Settled status i rok pobytu po uzyskaniu settled status, brak przerw w pobyce dłuższych niż 90 dni w roku, jakoś tak. Plus good character, czyli nie karany, a do tego udowodnienie 5 lat legalnego pobytu (co jest nieco inne niż 5 lat pobytu).
  • Odpowiedz
@Admast: Robić testy, pójść na test - to nie jest trudne, ja na telefonie robiłem przez nieco ponad tydzień podczas dojazdów do pracy plus 2-3 testy wieczorkiem z różową i zdałem na luzie, nie znałem tylko najbardziej znanego brytyjskiego twórcy ceramiki Art Deco... Pytania są o to co jest w książce, a cała książka jest w testach próbnych słowo w słowo przepisana - mogą być sformułowane inaczej, ale wiedzowo to dokładnie
  • Odpowiedz
@Admast: te testy są proste i pełno jest w necie ich. Jest też oficjalna książka do zamówienia w miarę tanio, która przygotowuje do tego.
  • Odpowiedz
@kwiatosz: Super, siedzę tu od 2005, settled oczywiście jest ale jakos nigdy nie zabrałem się za obywatelstwo. Chyba w tym roku zrobie testy i złożę aplikację. Z ciekawości, miałeś jakieś konkretne powody/potrzeby aby zrobić obywatelstwo?
  • Odpowiedz
@Varin: podwójne obywatelstwo, możesz głosować i czuć, że masz coś do powiedzenia, nikt cię stąd nie wywali, jakby się coś waliło i paliło to GB to stabilna gospodarka, nie czujesz się jak robak, możesz dumnie mówić, że jesteś britiszzzzz (i mogłabym tak wyliczać....)
  • Odpowiedz
  • 30
@kwiatosz: Super, siedzę tu od 2005, settled oczywiście jest ale jakos nigdy nie zabrałem się za obywatelstwo. Chyba w tym roku zrobie testy i złożę aplikację. Z ciekawości, miałeś jakieś konkretne powody/potrzeby aby zrobić obywatelstwo?


@Varin Najbardziej się boje dwóch rzeczy: umowa emerytalna uk-ue wygasa w 2035 bodajże - pewnie przedłużą, ale jakoś nie do końca im ufam że jak im zabraknie pieniędzy to dalej będą wypłacać emerytury za granicę na
  • Odpowiedz
@today: A byłaś zatrudniona od przyjazdu (pracodawca płacił NI), lub masz zebrane wszystkie karty EHIC za lata bycia studentem? Bez tego lata kiedy byłaś studentką się nie liczą. Wiem, bo mam tak samo i sprawdzałem to.
  • Odpowiedz