Wpis z mikrobloga

Pierwsze przygody z lekarzami z Ukrainy.

Ad.1 specjalistka z Ukrainy 26 lat,podobno neurologii, pacjent ma drgawki a ona zero reakcji, padaczka trwała 15 minut a ona nic. Na konsultacje wezwała psychiatrę

Ad.2 Pacjentka z sor skierowana na oddział kardiochirurgii z powodu konieczności wymiany zastawki na sztuczną... okazało się że żadna wymiana nie jest potrzebna.

Ad.3 próbowałem się dowiedzieć od Ukraińca co dolega Iksinskiemu. Dowiedziałem się tyle że jest kontaktowy i ma problemy z sercem.
Po osobistym zbadaniu wyszło że pacjent żyje w swoim świecie i nie ma żadnego problemu z sercem tylko ma #!$%@? zawał kwalifikujacy się do zabiegu.

Ad.4. Kolejna Ukrainka pisze jedno słowo na minute na komputerze, a jej obserwacje i karta pacjenta jest dla mnie niezrozumiała. Realnie oceniam jej język na a2/naciągane b1.

To tylko rzeczy które wyłapałem zaledwie przez tydzień. Nikt tych ludzi nie egzaminował przed podjęciem pracy w Polsce. Nikt nie sprawdził czy potrafią po polsku. To jest kraj z dykty.

Jak ktoś zacznie pisać że jestem onuca to niech sprawdzi moje inne wpisy i spada na drzewo.

#polska #medycyna #szpital #zdrowie #lekarze
  • 66
@gracilis: No niestety ale i polskich „lekarzach” moglbym napisac podobne kwiatki.
Jak lekarz nie bierze 300 zl za godzine albo łapówek za leczenie to przewaznie jakis konował #!$%@? wart
@TrueReligion akurat żeby pracować w Niemczech konieczne jest najpierw zdanie egzaminu z języka w Izbie Lekarskiej Landu, w którym planujesz podjąć pracę. Nie jest to łatwy egzamin, przebiega na zasadzie symulacji. Część 1: zbieranie wywiadu i badanie pacjenta Część 2: referowanie zebranych informacji innym medykom Część 3: rozpoznanie choroby, leczenie oraz zreferowanie tych informacji pacjentowi. Zdawalność średnia. Także polscy lekarze w Niemczech są na pewno lepiej przygotowani do pracy niż ukraińscy w
@gracilis: O ile się nie mylę to Ukraińcy dostali ograniczony "PWZ" na trzy lata gdzie muszą pracować pod ścisłym nadzorem. Czemu? Bo brak polskiej kadry był na tyle duży, że zbyt wiele szpitali nie miało obsady.
Do tej pory lekarzy spoza UE czekała najpierw nostryfikacja dyplomu, która do prostych nie należała, w międzyczasie egzamin z języka i na deser LEK. Ciężej było wtedy nie mieć o niczym pojęcia i przejść taką
@gracilis: I winą Ukraińców jest to że PiS stworzył prawo które pozwala na coś takiego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


To jest krzywda dla wszytskich. I dla Polaków z uwagi na jakość opieki medycznej, i dla Ukraińców którzy przez te różnice w normalnych warunkach mogliby rozpocząć płatny 13-mies staż (za nieco powyżej najniższej krajowej), a następnie otworzyć specjalizację. Byłby to czas na wdrożenie się do pracy w obcym