Wpis z mikrobloga

Cześć, chcę kupić mieszkanie z rynku wtórnego, ale właściciele mogą je sprzedać dopiero od nowego roku żeby nie płacić podatku od wzbogacenia (wtedy mija 5 lat). Czy jest możliwe sporządzenie umowy u notariusza z odroczeniem zapłaty żeby wprowadzić się szybciej i żeby właściciele nie mieli dodatkowych kosztów?. Zaproponowali też napisanie umowy "rezerwacyjnej" pomiędzy nami na wypadek żebyśmy się nie rozmyślili i żeby oni nie szukali nowych klientów (że damy kwotę 40tyś na poczet mieszkania w formie gotówki i z dniem 31 grudnia porwiemy umowę, a oni oddadzą nam pieniądze i wtedy podpiszemy umowę u notariusza) jest możliwość sporządzenia takiej umowy żeby była wiążąca i żeby nikt nikogo nie oszukał?.
#kupnomieszkania #umowa #mieszkanie #nieruchomosci #pytanie #pytaniedoeksperta #notariusz #prawo #porada
  • 11
jest możliwość sporządzenia takiej umowy żeby była wiążąca i żeby nikt nikogo nie oszukał?.


@Shevere08: Standardowa umowa rezerwacyjna, nawet na tydzień warto taką podpisać na czas sporządzania przedwstępnej. Potem macie notarialną przedwstępną w której piszecie terminy jakie chcecie.

że damy kwotę 40tyś na poczet mieszkania

a oni oddadzą nam pieniądze i wtedy podpiszemy umowę u notariusza


@Shevere08: Nie no zdecydujcie się. To 40k to część ceny, po co oddawać a
@Shevere08: Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego i wpisanie wynikającego z niej roszczenia do księgi wieczystej.
Praktycznie nie będą w stanie sprzedać tego mieszkania nikomu innemu a w razie gdyby nie chcieli zawrzeć umowy przyrzeczonej możesz wystąpić do sądu z pozwem w tej sprawie. W przypadku wydania przez sąd żądanego wyroku, umowa dojdzie do skutku z chwilą uprawomocnienia się wyroku.
@pangolin: @TheDzions: @dran2: @adrwas: ale prawnie oni mogą je sprzedać od nowego roku, więc jeżeli zapłacimy im jakieś pieniądze na poczet mieszkania to mogą zapłacić podatek od wzbogacenia (tak mi się wydaje). Dlatego szukam jak najlepszego rozwiązania żeby był wilk syty i owca cała. Czy dawanie im jakiś pieniędzy w formie gotówki to nie strzał w kolano? gotówka ze względu na to żeby od tych pieniędzy tez nie
@Shevere08: Jak twierdzą, że teraz nie mogą dostać kasy to niczego im teraz nie płacisz. Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego będzie wystarczająca. Oni też mogą żądać przed sądem zawarcia umowy. Jak mają wątpliwości czy masz kasę to możecie ustalić, że wpłacisz kasę (na poczet ceny mieszkania lub ewentualnego odszkodowania za uchylenie się od zawarcia umowy) do depozytu notarialnego.
@Shevere08: ale co cie obchodzą ich podatki :D działaj we własnym interesie a nie czyimś. Jak mają wątpliwości to niech sobie zasięgną opini u radcy podatkowego, ja bym dawał zadatek i tyle, przeniesienie własności na następny rok, a kwestia jak to US zinterpretuje to już nie twój interes xD
według mnie, ważny jest moment przeniesienia własności, i to że zadatek wcześniej dacie to nie ma znaczenia
@Shevere08: Rozwiązanie jest proste i nazywa się depozyt notarialny.
Wpłacacie im jakąś kasę albo i nie, za to reszta (lub całość) przelewacie notariuszowi. Notariusz w akcie notarialnym zapisuje że umowa obowiązuje od danego dnia (Np 2023 roku) i wtedy podpisujecie akt notarialny (czy tam umowę przyzeczenia jeśli bez kW) i tyle.
Po resztę do prawnika a nie na portal ze śmiesznymi obrazkami :)
@pangolin: @TheDzions: @dran2: @adrwas: ale prawnie oni mogą je sprzedać od nowego roku, więc jeżeli zapłacimy im jakieś pieniądze na poczet mieszkania to mogą zapłacić podatek od wzbogacenia (tak mi się wydaje). Dlatego szukam jak najlepszego rozwiązania żeby był wilk syty i owca cała. Czy dawanie im jakiś pieniędzy w formie gotówki to nie strzał w kolano? gotówka ze względu na to żeby od tych pieniędzy tez nie