Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@miekki_am: pieniądz cyfrowy to nie pieniądz ten co mamy na kontach to zupełnie co innego. CBDC. Negatywne stopy procentowe, CBDC z datą ważności,
Określenie maksymalnej kwoty oszczędności. jako, że obywatel nie miałby możliwości "ucieczki w gotówkę", byłby zmuszony do jak najszybszego wydania CBDC, ponieważ negatywne stopy procentowe, stopniowo "pożerałyby" środki zgromadzone na koncie. To może wydawać się szokujące jak to limit oszczędności?

W roku 1933 rząd amerykański wprowadził tzw. Executive Order
@miekki_am: Ogólnie nic w tym złego by nie było, ale dopiero gdy system podatkowy dla zwykłego obywatela byłby uproszczony na tyle, że nie zaskoczy Cię żadna kara i blokada funduszy z błahego powodu.

Niestety wiele podatków są skubaniem kasy i są trudne do rozliczenia (np darowizny na ślubie w postaci pieniędzy, opłaty przekształceniowe, interpretacja opodatkowania dla art. żywnościowych) i niekiedy są to rzeczy których nawet urzędnik w US Ci nie wytłumaczy
@miekki_am: cyfrowy pieniadz to przedewszystkim ciagla inwigilacja. Po pierwsze rzad ma calkowita wladze nad tym czy mozesz wydac pieniadze i jak je wydasz. Jutro moga zakazac np. Kupowania jaj od rolnikow i pyk, wiecej tego nie zrobisz. Skrytykujesz rzad i pyk blokada konta. Bank upadnie? Pyk czesc oszczednosci poszla sie sypac. Chcesz wyemigrowac? Pyk panstwo nie pozwoli ci zabrac oszczednosci.
Już teraz są jaja, że skarbówka w Polsce blokuje ludziom konta a ci dowiadują się dopiero gdy nie mogą pobrać pieniędzy czy zrobić przelewu i dzwonią do banku- a później w US okazuje się że dostałeś przelew 200 zł z zagranicy.


@Nowystaryziel: taka legenda.

Nawet wysyłając pieniądze matce powyżej jakiejś kwoty do 10 000 zł powinienieś #!$%@? wypełnić specjalny formularz, a powyżej 10k już trzeba podatek płacić.

Skąd taka informacja?
@miekki_am: Ja również myślę, że gotówka powinna zniknąć na już. Mało rzeczy wk..a mnie bardziej jak stoję w kasie i ktoś szuka 10 groszy i nie ma albo kasjerka mówi, że niema wydać i lat po sklepie. I jedyny problem jaki przychodzi mi do głowy to kwestia braku możliwości zapłaty w przypadku awarii, wiele razy zdarzało mi się iż nie mogłem zapłacić kartą czy tel bo coś z terminalem czy jakieś
@miekki_am: Załóżmy, że ja dojdę do władzy, a ty mi się nie podobasz, a do tego jesteś na moim garnuszku (bo przepuszczanie pieniędzy przez cyfrowy filtr to zależność).

Władza korumpuje - bez wyjątków.
@miekki_am: brakuje ci wyobraźni. Przeczytaj sobie limes inferior Zajdela, gość napisał książke po tym jak zobaczył karty płatnicze w USA (żył w PRLu).

Założmy że już nie ma gotówki, płacisz za wszystko kartą, wszystkie transakcje "gdzieś" są. Wiadomo co kupowałeś, za ile, jak często za coś płacisz. Kupujesz wibrator w sexshopie, lek na chorobe w najlepszej aptece - jest po tym ślad. Tak to teraz działa i banki analizują te informacje
@miekki_am Przecież OP troluje XD, ludzie mu dziesięć razy piszą że pieniadz cyfrowy daje spore możliwości do kontroli obywateli, wprowadzenia tyranii itp, a ten dalej w swoje.

Przecież nawet wyborcy pisu nie są tak ułomni
@miekki_am: xD Bo ograniczasz swoją wolność. Dzisiaj masz mozliwosc płacenia w biedrze karta, gotówką, blikiem i innych chuikiem. Po twoich wspaniałych zmianach będziesz miał MNIEJ możliwości. Gdzie tu logika gdzie tu sens ?

Wyższe ceny wszystkich usług. Brak majstra który zrobi ci łazienke za 6k. Aaaa hehe chce Pan fakturę przelewową ? NIEMA PROBLEMU TO BEDZIE 8,5K