Wpis z mikrobloga

Mireczki, do tej pory robiłem chleb w keksówce, najpierw na drożdżach teraz na zakwasie, zawsze wychodzi petarda ale postanowiłem bochenek upiec i dupa.
Wyrastal w koszyczku i oczywiście się przykleił, masa była lepiąca więc może proporcje? Robiłem z przepisu 200g zakwasu żytniego, 330g wody, 600g mąki 750, efekt jak na foto po wydobyciu z koszyczka.

#pieczzwykopem #bojowkapiekarska #chlebdomowy #chleb #zakwas
elemenTH - Mireczki, do tej pory robiłem chleb w keksówce, najpierw na drożdżach tera...

źródło: temp_file.png1117136056207566710

Pobierz
  • 39
@elemenTH: no to panie to nie przepis na chleb ale na za przeproszeniem gowno jakies
czytales w ogole cos o pieczeniu chleba?

foremka ci wszystko utrzyma, ale bochenek nie ma bata ze przyjmie taka breje
1. autoliza wazna rzecz
2. wyrastanie i skladanie 2-6 razy
3. porzadne formowanie
4. garowanie, najlepiej jak jestes poczatkujacy to najpierw ciut w normalnie na stole a pozniej do lodowki
5 jak nie masz kamienia piecz
  • 0
@wykopowy_brukselek czytałem, bułki piekę, picki, zawijam, formuję a tej papki nie dało się porozciągać ani nawet utrzymać bo się lepiła do rąk jak by dożo za dużo wody było. Myślałem, że będzie coś jak duża bułka w konsystencji i formie do składania.
@moll: @elemenTH proszę słuchać @wykopowy_brukselek bo to spec.
Połączenie składników to początek, potem jest praca z ciastem. Formuje się gluten, który amylaza rozluźnia, i wtedy stosuje się składanie i rozciąganie ciasta, aby siatkę glutenową rozciągnąć.
Czasy i temperatury mają ogromne znaczenie, rodzaj mąki (zawartość białka, nie minerałów) też.
Weź przepis, zrób według niego, obserwuj, wyciągnij wnioski zmień troszkę, powtórz. Aż wyjdzie
@wykopowy_brukselek: o dziwo się sprawdza. Tego na blaszce też długo nie trzymam. Planowałam inwestycję w koszyczki, ale jakoś mi tak zeszło.

Korzystałeś może z gotowego suchego zakwasu?