Wpis z mikrobloga

Mirki, na drugi kierunek iść na filologię rosyjską czy judaistykę? Imo rosyjski bardziej się przyda niż hebrajski i jidysz razem wzięte jeśli chcę podróżować/pracować/jechać na wymianę do kraju gdzieś na wschodzie albo azji centralnej, ale jednocześnie te dwa ostatnie jakoś bardziej egzotycznie mi brzmią i w sumie nie wiem. Jeśli chodzi o możliwe kontakty poprzez wykładowców, stypendia, wizyty w ambasadach czy wyjazdy to w sumie Judaistyka też lepiej wygląda pod tym względem niż rusycystyka.
#kiciochpyta #gownowpis #filologia #jezykiobce #studia #uwr #naukajezykow #jezykrosyjski #rosyjski #judaizm #hebrajski #jidysz
Patrykzlasu - Mirki, na drugi kierunek iść na filologię rosyjską czy judaistykę? Imo ...

źródło: happy

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@Patryk_z_lasu: Porównaj ilościowo rosyjskojęzyczną populację z żydowską. Warto zwrócić uwagę ilu obywateli Izraela wywodzi się ze Związku Sowieckiego/ Rosji. Hebrajski i jidysz to będzie nieużywana umiejętność, która osłabnie przez nieużywanie.
  • Odpowiedz
@KawaJimmiego: W kwestii populacji masz jak najbardziej rację. Pod względem przydatności myślałem bardziej pod kątem tego, że np. Izrael lub ambasada Izraela może będzie robiła jakieś programy/stypendia dla judaistów. Wiesz - skojarzenie typu "Żydzi bogaci, to pewnie wykładają hajs na propagację kultury poza granicami" ( ͡° ͜ʖ ͡°) U krajów rosyjskojęzycznych czegoś takiego się aż tak mocno nie spodziewam.
  • Odpowiedz
@lexico: Kończę Erasmusa w Brnie, na którym literalnie większość moich międzynarodowych znajomych okazała się w miarę proficient w rosyjskim. Rosyjski to nie tylko Rosja ale też kraje postsowieckie - chociażby te, z których pochodzili moi znajomi czyli Armenia, Gruzja, Azerbejdżan, Ukraina czy Kazachstan. Ba - wśród rosyjskojęzycznych znaleźli się też mój kolega z Włoch i koleżanka z Chorwacji xD Rosyjski straci na pewno prestiż i będzie go tracił przez lata, ale
  • Odpowiedz
@Patryk_z_lasu: Uczysz się języka, by korzystać w zwykłych rozmowach, czy w biznesie?
Armenia, Gruzja, Azerbejdżan, Ukraina czy Kazachstan to biedne kraje (ok Kazachstan mniej), dlatego możliwości biznesowe będą okrojone.
Studiujesz po to, by mieć z tego pieniądze.
Od momentu, gdy wycofano masowo rosyjski ze szkół, to zapotrzebowanie na znawców tego języka drastycznie spadło.
Wystarczy zobaczyć stawki tłumaczeniowe za rosyjski i widać przepaść w porównaniu z hebrajskim.
  • Odpowiedz
@Patryk_z_lasu: w sumie skoro nie wiesz to ja bym w takim wypadku chyba celował bardziej w to, która kultura, kraj, ludzie, możliwości podróży, jakiegoś dorobienia czy pracy i cała taka otoczka mnie interesuje. Nie wyobrażam sobie czytania Dostojewskiego czy innej Achmatowej jeśli wiem, że mnie w żaden sposób nie interesuje to o czym pisali i jaki mieli wpływ na dalszą kulturę.

Osobiście wybrałbym rosyjską, ale dla mnie to język łatwiejszy, przyjemniejszy,
  • Odpowiedz
@lexico: Jeśli chodzi o naukę to ludzie drugi kierunek z reguły raczej biorą jako ciekawostkę/hobby/dopełnienie pierwszego :P U mnie jest podobnie - uczę się dla funu, a jeśli coś z tego zarobię to bonus.

Zgadzam się, że wymienione przeze mnie kraje są biedne, ale taka chociażby Gruzja ma ambicje dołączenia do EU i już tu by się jakieś ścieżki tlumaczeniowe imo otwierały jeśli ten proces będzie zachodził. Jeśli chodzi o rosyjski
  • Odpowiedz
kilkunastokrotnie większy rynek niż taki mały Izrael, czyż nie?


@Patryk_z_lasu: nie
Izrael jest mocny we wszystkich innowacjach i wartość rynku jest większa niż w wymienionych przez ciebie krajach rosyjskojęzycznych
jak już chcesz coś robić dla funu, to patrz też pod kątem fun+money
  • Odpowiedz
@Patryk_z_lasu: Zgadzam się z poprzednikiem. Imo powinieneś wybrać język takiego kraju którego kultura, mentalność i cała ta otoczka odpowiadają Ci najbardziej. Warto też pomyśleć o tym pod kątem potencjalnej emigracji.

Będąc na Twoim miejscu pewnie mój wybór by padł na hebrajski. Taki Izrael to koniec końców bardziej „cywilizowana" kultura (o ile tak to można określić). Nie ukrywam też że podoba mi się jego „charczące" brzmienie.
Oczywiście wiadomo jaki jest stosunek świata
  • Odpowiedz