Wpis z mikrobloga

Mirki, mam leasing w PKO BP Leasing. Mialem jakis czas temu kolizje z nie mojej winy(z OC sprawcy likwidacja). Sprawca ma ubezpieczenie w compensie. Moja firma ma mozliwosc odliczania tylko 50% vatu. Compensa wyrazila zgode na wyplate wartosci netto.

Prowadze ping-pong telefoniczny pomiedzy compensa a pko bp leasing, gdzie niczym rasowy spiderman kazdy wskazuje drugiego. Compensa twierdzi, ze zawsze wyplaca netto i wlasciciel samochodu czyli leasingodawca ma obowiazek wyplacenia vatu, z kolei pko bp leasing wskazuje, ze compensa musi mi dac 50% vatu.

Chore, niedosc ze kolizja z nie mojej winy to jeszcze cierpie i marnuje czas. Czy ktos ma jakies porady? Z gory dziekuje

#samochody #leasing #prawo
  • 11
  • Odpowiedz
@Njeworski: wygrałem taką sprawę z PZU. Też wypłacili netto, mimo że mój klient który miał leasing odliczał 50% VAT. Sprawa wygrana w sądzie. Możesz uderzyć do rzecznika finansowego ze skargą na compensę, powinien potwierdzić moje stanowisko, ale raczej i tak skończy się tak, że będziesz musiał 100% VAT wyłożyć z własnej kieszeni i dochodzić połowy od nich w sądzie
  • Odpowiedz
  • 0
@Adams_GA: dzieki - mowiac o kliencie - mowisz z perspektywy prawnika czy osoby z salonu :)? Bo bylbym zainteresowany kolejna wygrana ;d. Zakladajac, ze wygram tez sprawe w sadzie, to koszty prawnicze finalnie pokrywa compensa?
  • Odpowiedz
@Njeworski: prawnika, bo compensa się opiera na tym, że poszkodowanym teoretycznie jest leasing który odlicza 100% VAT, ale faktycznie poszkodowanym jesteś ty bo na Ciebie są faktury
  • Odpowiedz
@wiesiu2: bez znaczenia bezgotówkowo czy nie.

Przy bezgotówkowej i tak ubezpieczalnia da max netto + połowę VATu, jeśli Ty możesz drugą połowę VATu wrzucić w koszty.
Ja przy bezgotówkowej naprawie musiałem podpisywać oświadczenie, jak rozliczam leasing (a wykorzystuję w sposób mieszany), więc ube zapłaciło netto + pół VATu, ja musiałem zapłacić drugą połowę VATu, którą "odzyskałem" na koniec, rozliczając się z US.
  • Odpowiedz
@Njeworski ja wiem, głupio wykop oznaczył. Nie chodziło o odp. do Ciebie tylko pamiętam jak toczyłem dyskusje tego typu pod tagiem leasing, dlatego zostawiłem mój komentarz dla potomnych.

Współczuję Mirku, jak zwykle TU robią wszystko, aby się wymigać
  • Odpowiedz
jestem na liniowce nie JDG xd jakbym był na ryczałcie to by nie było problemu


@Njeworski: ale co ma jedno do drugiego?
JDG to jednoosobowa działalność gospodarcza.
Liniówka/skala/ryczałt to tylko forma opodatkowania.

Jeśli samochód masz do celów mieszanych, to pod kątem połowy VATu który "odliczasz", na wszystkich tych 3 formach opodatkowania, działa to identycznie - ZAWSZE przy celach mieszanych możesz odliczyć połowę VATu. Kropka
  • Odpowiedz