Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Witam. Piszę do was bo może pomożecie mi dojść do sensu działania pewnego pracownika. Nie owiając w bawełnę.
Jestem osoboą która decyduje w pośredni i bezpośredni sposób o podwyżkach. Jest u mnie jedne programista. Pracuje tu ok. 2 lat, jego zarobki wynoszą X kwotę, żądał podwyzki rzędu 25%. Miał tam jakąś stosowną argumentację, no ale wiemy jakie są czasy w IT.
Nie zgodziłem się, dałem mu 10% (z 12k brutto na UOP na 13200).
-> Pracownik nie przyjął tej podwyżki i dowiedziałem się, że złożył wypowiedzenie
-> W skrócie, osoby nade mną nie są zadowolone z tego faktu, że ten pracownik odchodzi, bo mają wejść nowe projekty i on by tam pasował ze swoim skilliami dość mocno
-> No ja znając życie wziałem na rozmowe tego pracownika i powiedziałem mu, że "Pojawiły się nowe możliwości oraz zgody ... " i jesteśmy w stanie przyznać CI podwyżkę o którą prosiłeś czyli 25%...
Jego odpowiedź : "Dziękuję, ale ja już nie jestem zainteresowany"
Moja rekacja: WTF, no i gadam z nim o co mu chodzi jaki jest problem, a on, że skoro on ma dostać podwyżkę wtedy, kiedy musi dać wypowiedzenie to nie jest to normalne i źle to wróży na przyszłość.
-> Myślałęm że sobie to przemyśli i tylko chce więcej ugrać. Pojawiła się kolejna opcja, że nie 25% ale 30% możemy mu dać, ze względu na przemyślenie indywidualne jego osoby i postaci w pracy.
-> Jego reakcja: Nie jestem zainteresowany.
Poczułem się jakby ktoś mi dał w pysk. Albo wylał gówno na twarz. Koleś chciał 20% podwyżki , a dostaje ofertę na prawie 30% podwyżki i nadal mu mało.
-> W jaki sposób myślicie go nakłonić do zostania w firmie ? Nie ma w ogóle opcji żeby odszedł z tej firmy, bo oberwę również ja.

#programowanie #programista15k #pracait #programista #programista25k



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Co go skłoni aby zostałw firmie

  • podwyżka rzędu 35-40% 4.1% (230)
  • podwyżka rzędu 40-50% 12.5% (703)
  • podwyżka + premia 4.6% (259)
  • daj mu spokój ... 78.8% (4430)

Oddanych głosów: 5622

  • 145
#!$%@?łeś po całości, programista ma rację. Jak jego początkowa oferta przekraczała Twoje możliwości negocjacyjne to się elegancko odpowiada "muszę to skonsultować z przełożonymi" i właśnie to robi a nie wyskakuje z wypowiedzeniem.
Też bym odszedł, gdybym miał alternatywę.
@mirko_anonim: Bardzo dobrze zrobił, a Ty masz mind fucka. Postąpił bym tak samo, nawet jakbyś mi i 3x tyle oferował. I nawet nie miał lepszej oferty pracy. Proszenie się o podwyżkę której się nie dostaje najpierw, a w momencie wypowiedzenia się pojawia to rak i trzeba takim jak Ty ucierać nosa. Niech odejdzie a Ty szukaj sobie nowego pracownika. Szanse go zatrzymać już miałeś.
via mirko.proBOT
  • 1
Anonim (nie OP): A niby za co masz go przepraszać? Podwyżki to tematyka dużych liczb, bardziej opłaca się dać 10% podwyżki stu osób i zatrudnić trzy nowe niż dać 20% i wszystkich zostawić. 10%x97 = 9700% to są pensje na trzy lata dla trzech nowych pracowników.


· Akcje: Odpowiedz anonimowo
@mirko_anonim: Praca to transakcja kupna / sprzedaży jak każda inna. Firma kupuje pracę, pracownik sprzedaje. Wyobraź sobie, że chcesz wyremontować łazienkę. Znajdujesz majstra, przychodzi, mierzy, daje wycenę 50 tys. zł. Wiesz, że inni zrobią taniej więc proponujesz 35 tys. zł, majster mówi, że może zrobić za 45 tys. wiec mu dziękujesz i idziesz do innego. A teraz majster do Ciebie wydzwania i mówi, że zrobi nawet za 30 tys. Oczywiście, że
@mirko_anonim: Dostałeś unikatową życiową lekcję - podjąłeś decyzję nie słuchając głosów innych, co przy dobrych wiatrach nauczy Cię, że czyny niosą konsekwencje.
Co gorsza, od początku do końca wpisu wciąż myślisz tylko o sobie, więc nie próbuj teraz argumentować, że próbujesz zrobić coś dla niego.
Te 30% to "nie jest mu mało", tylko ma rozum i godność człowieka - żaden pieniądz nie naprawi ujmy na umiejętnościach - bo to właśnie dałeś
@mirko_anonim: On myśli, że jesteście jedną z tych firm, gdzie trzeba rzucić wypowiedzenie, żeby dostać podwyżkę (co z resztą w jego wypadku było prawdą). Jedyne wyjście, to przekonać go, że tak nie jest. Jak to zrobić? Nie wiem. Może regularną podwyżkę wpisać w umowę o pracę
@mirko_anonim: xD nie wiesz jak być dobrym TLem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Masz tipa na przyszłość.
Ktoś chce 20%, idziesz do góry mówisz ze XX chce 35% podwyzki ale z nim negocjowales i zeszłeś na 25%. Dajesz arguemtny górze takie żeby nie odmowili. Wracasz do kolesia i mówisz ze nie było łatwo ale udało ci się ogarnąć 25% dla niego bo jest dobry.
Dziękuję dobranoc.
@mirko_anonim Czytałem kiedyś wpis na tym portalu o bardzo podobnej sytuacji z podwyżką. Różnił się jedynie autor, był pracownikiem, nie szefem.

Najbardziej plusowane komentarze czytających były identyczne z argumentacją twojego pracownika - skoro dostaje upragnioną podwyżkę dopiero po złożeniu wypowiedzenia, coś jest bardzo nie tak.

Intencje mogłeś mieć spoko, ale fatalnie to rozegrałeś. Teraz nie masz pracownika, który do nowych projektów "pasowałby 10/10".

Warto się uczyć na błędach Mireczku, pozdrawiam obie strony
@mirko_anonim: Piszesz z anonimowych, gdyż to bait lub sam jesteś tym programistą który jest na tym etapie, że chcesz 25% a dostałeś 10%?

Dla innych co w to wierzą, jak ktoś chce 25% i składa wypowiedzenie gdyż tego nie dostał, gdy nie ma nagranej innej pracy, zostanie za te 25% a na pewno za 30% czyli więcej niż chciał.
Nawet jeśli by chciał zmienić pracę ze względu na kasę to może