Wpis z mikrobloga

Cześć. Pierwszy raz robię wino, mam balon 25l(chociaż w sumie jak teraz patrzę, to ten balon musi być większy, bo jest wypełniony zaledwie w 3/4), wszystko robię mniej więcej na czuja, bo nie mam cukromierza. Wyszło mi 9.5kg winogron już obranych, zrobiłem syrop z +-8l wody i 5kg cukru.
Drożdży nie dodawałem, użyłem nieumytych winogron. Będzie coś z tego?

Jeśli liczyć, że winogrona mają 160g cukru na 1kg, to mam 1.5kg cukru z owoców i 5kg czystego cukru, co daje 6.5kg. Z tego co wiem z 1kg powinno być 0.6kg alkoholu, czyli powinienem uzyskać około 4kg alkoholu, a pozostałe 2.5kg powinno przekształcić się w dwutlenek węgla. Sumarycznie mamy nastaw wazacy 22.5kg - te 2.5kg(co2) =20kg.
Dobrze myślę, że w takim razie otrzymam wino 20% (4/20*100)?

Zastanawiałem się czy nie przesadziłem z wodą, ale wygląda na to, że cukru może być odrobinę za dużo. Czy w takim wypadku warto dolać jeszcze wody?
#winodomowejroboty
  • 6
  • Odpowiedz
@neferx: ja bym nie wróżył z fusów, tylko kupił cukromierz. To nieduży wydatek a przydatny. Wtedy będziesz widział ile masz cukru dokładnie.
Z tego 9.5 kg to nie wiem czy nie przesadziłeś z wodą. Ja do 25 litrowego wiadra rozrobionego winogron dodawałem tylko 2 litry wody, a właściwie syropu z 2kg cukru.
  • Odpowiedz
@neferx: omg, 8 l wody... Masakra. Wina to się robi bez wody, Ty masz kompot. Wiecej masz tam wody z cukrem (8 l + 3l objętościowo cukru, 11 l razem) niż soku z winogron. Średnio 60% masy owoców to sok. Wodzionka.

Trochę po mongolsku liczysz. I nie uzyskasz 20%.raz, że drożdże tyle nie wyciągną - może wyjątkowo silne szczepy przy odpowiednich pożywkach, w niskiej temperaturze i w ściśle kontrolowanych warunkach. Poza
  • Odpowiedz
  • 0
Dzięki za odpowiedzi.

@Zawodowy_Janusz:
Dobrze rozumiem, że zgodnie z zasada Delle'go możemy uzyskac maksymalnie około 18%? Jeśli stężenie alkoholu wynosiloby 18%, to 18x4.5 + 0 (cukru pozostałego) daje już 81, czyli fermentacja dalej nie będzie kontynuowana?

Ze zbyt dużą ilością wody chyba nic już nie mogę zrobić, jedyne co mi przychodzi do głowy, to dorzucić jeszcze kilka kilogramów winogron może z 6? Na ten moment fermentacja jeszcze się nie zaczęła, ale
  • Odpowiedz
Dobrze rozumiem, że zgodnie z zasada Delle'go możemy uzyskac maksymalnie około 18%? Jeśli stężenie alkoholu wynosiloby 18%, to 18x4.5 + 0 (cukru pozostałego) daje już 81, czyli fermentacja dalej nie będzie kontynuowana?


@neferx: Dokładnie tak. Tak samo jeśli chodzi o samo blg. Blg ~80 nie pozwala na fermentację, wszystko co poniżej - drożdże ruszą. W uproszczeniu. Choć niektóre szczepy wykazują DU (Delle Unit) na poziomie 90. Ale to rzadkość i wymagają
  • Odpowiedz
  • 0
@Zawodowy_Janusz:
Generalnie kierowałem się radami znajomej mi osoby przy robieniu tego nastawu, ale widziałem, że na wykopie polecali taka stronę
https://wino.org.pl/old/frames/winogron.html, gdzie też stosunkowo dużo wody jest dodawane (praktycznie 1:1 owoce:woda). Skąd się to bierze? Ja z tego co słyszałem po znajomych czy rodzinie, to każdy tej wody solidną porcję dolewa, żeby nie było zbyt kwaśne.
  • Odpowiedz
@neferx: Polecają to ludzie z małym pojęciem. 30 lat temu niestety tak się robiło domowe wina. Owoce drogie, ważne było by jak najwięcej wina zrobić, to i takie przepisy powstawały i na nasze nieszczęście nadal wiszą w sieci i są powielane.

Jeśli chodzi o kwasowość, to istnieje wiele metod na naturalne odkwaszenie. Drożdże redukują pewien poziom kwasu jabłkowego. Jeden szczep więcej, inny mniej. Są szczepy specjalnie selekcjonowane pod tym kątem więc
  • Odpowiedz