Wpis z mikrobloga

Привет и добро пожаловать!

Kilka tygodni temu wzięło mnie cos na #naukajezykow i bez żadnego powodu zacząłem sobie klikać na Duolingo #rosyjski. Mimo że klimat polityczny jest niesprzyjający, to wiadomo - język wroga trzeba znać, jak mnie kiedyś wezmą do niewoli (albo ja ich), będzie trochę łatwiej.

ale - co za zaskoczenie dla mnie - jak to łatwo idzie! Po wstępnym ogarnięciu bukiew, wszystko jest jasne i proste dla Polaka. Gramatyka (przynajmniej na razie) banalna, dużo podobieństw do naszego języka, żadnych problemów z wymowa.

Rozumiem, że pokolenie naszych rodziców kształcone w prlu nie chciało się uczyć języka "bratniego narodu", no i pewnie nauczany był źle (jak to w szkole), ale zdziwiony jestem jak to naturalnie wchodzi. Chyba kazdy Polak, gdyby tylko chcial, moglby sie rosyjskim poslugiwac w miare swobodnie. Dla mnie to swego rodzaju odkrycie, i mam zamiar spróbować w to wejść przynajmniej do momentu, aż będę swobodnie czytać i złapie podstawowe słownictwo które nie jest bliźniacze z polskim.

Я рекомендую
с уважением!

#samorozwoj #ruskimir
reventon - Привет и добро пожаловать!

Kilka tygodni temu wzięło mnie cos na #naukaje...

źródło: wilk-i-zajac__300_427

Pobierz
  • 6
@reventon: trochę tak, a trochę nie. Oczywiście słowiańskie języki idą nam łatwiej, bo są podobne, ale zachwyt nad rosyjskim, że jest taki sam możesz mówić na początku, później z czasem zobaczysz, że są różnice znaczące i nie wszystko jest takie logiczne i łatwe, żeby dało się powiedzieć lub napisać (poprawnie) na wzór polskiego. I no wymowa jest intuicyjna, ale chcąc brzmieć i mówić poprawnie trzeba trochę przesiedzieć na fonetyką, że nie