Wpis z mikrobloga

Jak chcecie kupić nowego PC to polecam usługi @majk3l - Mirek kolega z wypok elegancko pomógł z doborem komponentów pod moje konkretne wymagania, na kazdym etapie odpowiadał na wszystkie pytania, złożył PC, wysłał i wszystko działa znakomicie, więc polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°) wspierajcie lokalny wypokowy biznes
#majk3lskladapcty #pcmasterrace #komputery
  • 32
  • Odpowiedz
Jaki cel oraz jakie widły finansowe.


@cysiekw: Cel raczej granie. Juz nie gram tyle co kiedys ale ma byc do grania. Moze byc duzy (wiec raczej 17") bo w 90% bedzie uzywany stacjonarnie. Bateria nie musi trzymac bo w 95% bedzie podpiety.

Widelki to zalezy. Fajnie jak by bylo 6-7k ale jak sie okaze ze RZECZYWISCIE warto doplacic to te 8k+ tez jest do przelkniecia.

No i obsluga VR ma byc.
  • Odpowiedz
@gorzki99:
Gigabyte AORUS 17 9SF i5-12500H/32GB/512+1TB RTX4070 300Hz 7700 pln
Lenovo Legion Slim 5-16 i5-13500H/16GB/512/Win11X RTX4060 165HZ 6800 pln
Acer Nitro 16 R7-7840HS/16GB/1TB RTX4060 165Hz QHD 6500 pln
Acer Nitro 5 R7-6800H/32GB/1TB+960 RTX3070Ti QHD 165Hz 6400 pln
AORUS 7 9KF i5-12500H/32GB/512/Win11X RTX4060 360Hz 6300 pln

Ceny xkom, ale wiesz że to będzie kultura pracy startującego F-16?
  • Odpowiedz
@cysiekw: Tego acera 16 (tylko ze z wersja 32gb) to mi kumpel zapodal jako przyklad. W miedzyczasie wpadla premia i sie okazalo ze moge doplacic jesli bedzie warto :)
Pytal tez czy wole 4060 czy 4070 (drozsza) a skad ja mam wiedziec co wole jak sie na tym nie znam :P Jest serio oplacalna roznica pomiedzy 4060 a 4070?
  • Odpowiedz
@cysiekw: Tak se zobaczyem t co zapodales. Wyszlo mi ze nie potrzebuje 4070 :P
Natomiast co do uv... naczy sie ze mam karte posmarowac kremem do opalania? :PP (ja totalnie nie w temacie :) obecnego lapka mi tez kumpel wybieral. Trzyma sie dobrze mimo 7-8 lat. (pomijajac to ze musial przejsc tuning bo zawiasy sie wyrwaly i ostatnio calkowicie sie system posypal wiec trza bylo reinstalke zrobic) Ale czas na zmiany
  • Odpowiedz
@gorzki99: undervolting. Pan tandem procesor oraz gpu są na wspólnym chłodzeniu. Są sztywno określone limity mocy, w momencie kiedy grasz w gry pan procesor działa np na 30 procent wydajności i ma np temperaturę 80 stopni, pan grafika natomiast działa na 100% i ma powiedzmy 75 stopni. W pewnym momencie pan procesor stwierdzi że ma za ciepło i spowoduje obniżenie swojej wydajności, co będzie miało wpływ na obniżenie również wydajności grafiki,
  • Odpowiedz
@cysiekw: Woha o taki wypok nic nie robilem. Dzieki za wyjasnienia.
Ale swoja droga to od tego jest pani grafika zeby pan procesor sie odwalil jak gram :P Tak mnie sie wydaje :P
pani gafika wtedy powinna miec pierwszenstwo a pan procesor isc se na piwo :P
  • Odpowiedz
Ale swoja droga to od tego jest pani grafika zeby pan procesor sie odwalil jak gram :P Tak mnie sie wydaje :P

pani gafika wtedy powinna miec pierwszenstwo a pan procesor isc se na piwo :P


@gorzki99: Błąd :) To jest zależność, podczas grania pan procesor też pracuje, podaje dane dla grafiki, gdyby cpu nic nie robiło nie miał byś nic na ekranie wyświetlone. Stąd jest wąskie gardło ( ͡°
cysiekw - >Ale swoja droga to od tego jest pani grafika zeby pan procesor sie odwalil...

źródło: The-hardware-rendering-pipeline-implemented-in-GPUs-can-be-used-for-non-graphics

Pobierz
  • Odpowiedz
@cysiekw: Co do tego FPS to tez nie do konca jestem przekonany. Kiedys duzo gralem teraz mniej.
Jasne ze roznica 10fps vs. 65fps jest widoczna. Nawet ja to widze. Ale roznica pomiedzy 65 a 80? Nie widze:P

takie mam wrazenie ze od jakiegos pulapu dobijanie fps zmienia nic.

Zeby byla jasnosc - zaden ze mnie "audiofil" jesli chodzi o grafike. Moze ktos widzi roznice pomiedzy 100fps a 110. Ja nie :P
  • Odpowiedz
@cysiekw: byłem naoczym światkiem takiego przypadku gdzie procesor był troche słabszy, a grafika lepsza i 1080p Pc nie wyrabiał, a gdy tylko rozdzielczośc była podbita do 1440p, to wszystko działało lux bo karta przejęła większośc zadań odpowiedzialnych za grafikę, a cpu miał się zajmować swoimi zadaniami w tym zakresie.
  • Odpowiedz
byłem naoczym światkiem takiego przypadku gdzie procesor był troche słabszy, a grafika lepsza i 1080p Pc nie wyrabiał, a gdy tylko rozdzielczośc była podbita do 1440p, to wszystko działało lux bo karta przejęła większośc zadań odpowiedzialnych za grafikę, a cpu miał się zajmować swoimi zadaniami w tym zakresie.


@rumapark: korekto, bootleneck cpu będzie większy przy niższych rozdzielczościach, dlatego testowanie gpu odbywa się w 1080p.
Przy wyższych rozdzielczościach masz z automatu niższe
  • Odpowiedz
@cysiekw spoko dlatego pozbyłem się wyświetlaczy z niższą rozdzielczością niż 2k u siebie bo podbijając rozdzielczość możesz sobie dobrać słabszy cpu pod mocną kartę. A to czy będę miał 100 FPS czy 150 w grze fabularnej a tak mi nie robi.
  • Odpowiedz
bo podbijając rozdzielczość możesz sobie dobrać słabszy cpu pod mocną kartę. A to czy będę miał 100 FPS czy 150 w grze fabularnej a tak mi nie robi.

nie bardzo widzę jak do tego wniosku doszedłeś. cpu możesz dobrać taki sam do mocnej karty w FHD co 1440 albo i 4k.

jak CI nie robi fps różnicy to co za różnica czy będziesz miał 100 FPS w fhd na słabym procesorze i
  • Odpowiedz
Co do tego FPS to tez nie do konca jestem przekonany. Kiedys duzo gralem teraz mniej.

Jasne ze roznica 10fps vs. 65fps jest widoczna. Nawet ja to widze. Ale roznica pomiedzy 65 a 80? Nie widze:P

a masz monitor który jest w stanie wyświetlić 80 klatek na sekundę?

ale ogólnie inaczej bym na to patrzył. to, zę nie widzisz różnicy pomiędzy 60 i 80 fps nie znaczy, że większa ilość nie ma
  • Odpowiedz
a masz monitor który jest w stanie wyświetlić 80 klatek na sekundę?


@10129: Nie mowimy o piecu a laptopie. Laptopy zazwyczaj maja jakistam monitor pod nie zrobiony :P

tak jak masz latarkę jedną na jasności 200 lumenów, drugą 220. nie zobaczysz różnicy oczami. ale pomiędzy 200 a 400 lumenów zobaczysz wyraźną.


Ale ja to samo napisalem:

Jasne ze roznica 10fps vs. 65fps jest widoczna. Nawet ja to widze. Ale roznica pomiedzy
  • Odpowiedz
Nie mowimy o piecu a laptopie. Laptopy zazwyczaj maja jakistam monitor pod nie zrobiony :P

no dobra, ale czy ten monitor ma odświeżanie powyżej 60?

Ale ja to samo napisalem:

nie do końca, bo dalej pisałeś, ze pomiędzy 60 a 80 nie. a mi chodziło, ze pomiędzy 60 a 80 moze nie, ale pomiędzy 60 a 120 już może tak.
@gorzki99:
  • Odpowiedz
no dobra, ale czy ten monitor ma odświeżanie powyżej 60?


@10129: 166Hz

ale pomiędzy 60 a 120 już może tak.


Tak jak napisalem ze widze pomiedzy 10 a 65.

Chodzi o to ze nie jestem pewien czy powyzej jakiegos pulapu robi to taka roznice zeby doplacac.

10 vs. 65 to oczywiste. ale 100 vs. 200? Nie mam zielonego pojecia. Musialbym gdzies na zywo zobaczyc.
  • Odpowiedz