Wpis z mikrobloga

@tomy86: bierz nowy zasilacz, na tym nie ma co nigdy oszczędzać. Zwłaszcza jak masz wiekowy. Lepiej dać ten hajs na nowy zasilacz niż żeby potem popalił resztę nowych komponentów
@tomy86: Wiesz co jest problemem? Wszystko jest kuźwa problemem, musisz złożyć całego nowego kompa na częściach z ostatniej dekady bo w gównie zbyt wiele nie wyrzeźbisz.

A Gigabyte'a radzę unikać. Mają tani sprzęt bo mają #!$%@? sprzęt. Mam płytę B660 Gigabyte'a i nienawidzę tego ścierwa, nigdy więcej.

To samo zasilacz, nie szczędź na nim tylko kup coś polecanego z tej listy: https://cultists.network/140/psu-tier-list/

Wiem co mówię, gównozasilacz Modecoma który powodował restarty
@rzuf22 przecież on ma fortrona i to nie jest zasilacz z czarnej listy xD bez sensu, brać ryzena 5xxx jakiegoś z integra, sprzedać stare graty na licytacji za stówkę i będzie git
@Viscop: Procek ok, 4600G chyba wystarczy i nie ma co mocniejszych brać.

A płyta główna to najlepsza z możliwych "budżetowych" opcji? Jakby dorzucić 50-70zł i szukać coś za ok 300zł można wybrać coś dużo lepszego czy nie warto kombinować? Poszukałem w rankingach i np B450M PRO4 R2.0 polecają.. nie wiem, nie znam się.. :/ Patrzę też czego dużo sprzedaje się na allegro.
Chipset B450


@tomy86: Jak mu wyślą starą płytę to będzie musiał aktualizować BIOS, a tego nie zrobi bez procesora starszej generacji.

B450M PRO4 R2.0 polecają


@tomy86: IMO nie ma sensu brać lepszej płyty, porządna sekcja zasilania i radiatory na niej są zbyteczne przy procesorze o TDP 65W, jedyny plus to możliwość dołożenia kolejnego zestawu 2x8gb. Osobiście wolałbym dołożyć do lepszego dysku np. lexara.

OP myśli o PC do ~1k, a
@Viscop: No ta płytka AsRocka raczej ma jakieś porty sata do podpięcia takiego dysku. Czy nie ma? ( ͡ ͜ʖ ͡)

Czytam że ma 4 x SATA3, 1 x Ultra M.2(Gen3 x4 & SATA3). To już nie wiem czy bedzie pasować..
@Viscop: Nie, nie. Myślałem o tym nowym ale chyba tam nie ma portów sata pasujących do tego dysku. Pomyślałem że kupię ten który wskazałeś i na nim zrobie system a na tym Crucialu będę trzymał rzeczy rzadziej używane.

I jeszcze pytanko.. Ram w dwóch kosciach po 8GB nie będzie wydajniejszy niż jedna kość 16GB?
tomy86 - @Viscop: Nie, nie. Myślałem o tym nowym ale chyba tam nie ma portów sata pas...

źródło: komp

Pobierz
@tomy86: Tzn. do tych dużych, 2,5 calowych dysków masz tam 4 gniazda, do M2(tego PNY np.) masz 1 i na spokojnie zainstalujesz na nim system, bo płyta obsługuje NVME boot.

I jeszcze pytanko.. Ram w dwóch kościach po 8GB nie będzie wydajniejszy niż jedna kość 16GB?


@tomy86: Tak, dual channel "zwiększa" wydajność, ale jak masz w planach rozbudowę ilości ramu to może jednak płyta z 4 slotami na ram byłaby
@Viscop Coś Ty.. jak złożę to z listy to podejrzewam że mi wystarczy taki zestaw na kolejne 10l. Raczej zaraz nie będę myślał o rozbudowie.

A czy potrzebuje jeszcze większej wydajności.. w porównaniu do tego co mam obecnie to będzie pewnie przepaść i na długo mi na długo wystarczy mocy.