Wpis z mikrobloga

@Horkheimer a czy u nas z Konfą nie wygląda to tak samo? Zwłaszcza jeśli spojrzeć na narodowców ich zamiłowanie do przedwojennych ONRowców czy zaproszenie do Sejmu włoskich neofaszystów? Znowu podobieństwo do Polski bo czyż OLANO nie jest bardzo podobne do PL2050?
@Sin-: Na Słowacji chyba próbują Manewr Polski. Na szczęście my się z niego w ostatnim momencie wycofaliśmy, zanim dokończyli pierwszy krok, Okrążenie Węgierskie z natarciem Białoruskim w kolejności. :p
Zobaczymy jak tam Słowacja za 8 lat.
@peetee: strach pomyśleć, że gdyby tylko nie pluli tak mocno i często na absolutnie wszystkich, którzy nie liżą im butów, to mogliby trwać. Gdyby podumali i postawili na trochę wstrzemięźliwości. "Pieniądz lubi ciszę."
Mieli w rękach wszystko co potrzebne, poza rozumem. A ten niestety jest kluczowy.
@renegatt: Ok, więc

Jak na razie to CPK #!$%@?


Argument "bo będzie CPK" zabierał całe fundusze ze wszystkich lotnisk lokalnych. Rząd tydzień temu zapowiedział, że prace nad CPK są chwilowo wstrzymane w celu transferu środków na rozwój lotnisk już istniejących, żebyśmy do czasu zbudowania CPK mieli cokolwiek sprawnego. Szczególnie że ukończenie CPK w terminie narzuconym przez PiS jest nierealne fizycznie, może by się udało gdyby zrobiono coś więcej niż uruchomienie rady
@Sin-: A więc wracam z opowieścią o nadzwyczaj ciekawych czasach Vladimira Mečiara ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie będę za bardzo opisywał życiorysu, w skrócie: postkomunista, ale raczej z tych "miękkich", początkowo robotnik (tokarz), ale potem skończył studia prawnicze i pracował jako prawnik. To on jest odpowiedzialny za niepodległość Słowacji - razem z Klausem (reprezentującym stronę czeską) doprowadził do rozpadu Czechosłowacji, przy czym trzeba powiedzieć, że nikt wówczas
@Sin-: I jeszcze przypomniała mi się sprawa słynnej "słowackiej nocy długich noży" z 1994. Po upadku pierwszego rządu Mečiara, premierem został na krótki czas Jozef Moravčík, ówczesny minister spraw zagranicznych. To oczywiście się nie spodobało Vladkowi, więc w listopadzie 1994 Mečiar zorganizował "cichą koalicję" i rząd Moravčíka stał się de facto mniejszościowy (zresztą Moravčík doskonale zdawał sobie z tego sprawę i podał rząd do dymisji). Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji parlamentu
@Horkheimer: Ciekawe. Trochę jak u nas mafia z lat 90 tyle tylko, że na Słowacji dorwali się do państwowego koryta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ps: Widzę 7 partii w sejmie na Słowacji. Nie ma tam kogoś normalniejszego?
Ciekawe. Trochę jak u nas mafia z lat 90 tyle tylko, że na Słowacji dorwali się do państwowego koryta ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Sin-: Jeszcze uzupełniając ostatni komentarz, jak w ogóle doszło do tej "słowackiej nocy długich noży". To jest dopiero kuriozum xD Jest 3 listopada 1994, godzina 23:07. "Marszałek Sejmu" (właściwie przewodniczący Rady Narodowej, ale funkcja analogiczna) kończy pierwsze posiedzenie "Sejmu" i chwilę przed zamknięciem dostaje
@Horkheimer: Bardzo dobrze widzę orientujesz się w historii i sytuacji na Słowacji dlatego moje pytanie odnosiło się do Fico i jego rywali. Czy widzisz na horyzoncie kogoś kto mógłby pociągnąć ten kraj i nie był uwikłany w mafijne interesy?
@Horkheimer: jeny, serdecznie dzięki za ten opis. Nie zdawałem sobie sprawy że polityka słowacka po 89 czy tam 93 jest taka patologiczna. Myślałem że to wyglądało jak u nas.
Ale nurtuje mnie jedno, przecież to co opisałeś wygląda jak jakaś Białoruś. Więc jak to się stało, że Słowacja poszła w stronę NATO i UE?