Wpis z mikrobloga

Wołam plusujących wpis:


Żeby zrobić 16 pączków, musiałam zakupić:

-mąka pszenna tortowa 1kg - 2,37zł
-mleko 1l - 4,47zł
-drożdże świeże 100g - 1,99zł
-4 jajka - 6zł *
-cukier trzcinowy 0,5kg - 5,99zł
-masło 300g - 9,49zł
-rum Bacardi 0,7l - 65zł
-ekstrakt z wanilii - 7,99 zł
-1 konfitura z róży i 1 z wiśni - 23,78 zł
-cukier 1kg - 4,49 zł **
-2 cytryny - 3zł
-olej 1l - 7,99 zł
-skórka z pomarańczy - 4,49zł

Łącznie daje to kwotę: 147,56zł

* w przepisie jest 8 żółtek, ale ja używam jaj z podwójnym żółtkiem

w przepisie jest cukier puder, ale podana cena jest za cukier zwykły, ponieważ sama robię z niego cukier puder

Oprócz tego:
- rękaw cukierniczy - 8zł
- termometr kuchenny - ok. 20zł
*

* jest to uśredniona cena za termometr kuchenny i mój mniej więcej tyle kosztował

Łącznie: 147,56 + 28zł = 175,56 zł

Zgodnie z gramaturą podaną w przepisie koszt powyższych składników po przeliczeniu wyniósł: 64,19zł

Koszt składników: 64,19 zł
Koszt narzędzi: 28zł
Około 1h pracy kuchenki gazowej (dane z google, mogą być trochę nieaktualne): 2,2zł
Moja stawka godzinowa to 45zł\h x 2h (bez czasu oczekiwania na wyrośnięcie ciasta i zaczynu): 90zł

Co daje łączna kwotę: 184,39zł

Kwota 184,39zł podzielona przez 16 sztuk pączków daje nam ostatecznie
11,52zł zł za 1 sztukę pysznego domowego pączka.
Kwota bez stawki godzinowej:
5,89zł**

Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie składniki zostały kupione po cenie detalicznej, co ma się nijak do cen hurtowych po jakich cukiernie nabywają produkty

Serdeczne podziękowania dla @embrion za pomoc.

#tlustyczwartek #gotujzwykopem #jedzzwykopem #gotowanie #inflacja
oficjalniemartwa - Wołam plusujących wpis: 
SPOILER

Żeby zrobić 16 pączków, musiałam...

źródło: 20240208_201247

Pobierz
  • 127
@oficjalniemartwa: No ta, tylko:
1) Pączki smaży się na smalcu, więc wychodzi taniej niż olej
2) Rum do wypieków nie musi być dobry, a istnieją tańsze rumy niż bacardi (no fakt, że się tego mało dodaje, a resztę można wypić xD)
3) Rzeczy średnio potrzebne: ekstrakt z wanilii, cytryna, skórki pomarańczy, termometr (wystarczy wrzucić kawałeczek ciasta do nagrzanego oleju/smalcu i sprawdzić czy już ok)
4) Nawet konfitura za 5 zł ze
@MrBeast: @oficjalniemartwa Z tym że:
-mąka pszenna tortowa 1kg - 2,37zł - rozsądna cena
-mleko 1l - 4,47zł - ostatnio non stop promocje po 2,99
-drożdże świeże 100g - 1,99zł - nie znam sie
-4 jajka - 6zł * - rozsądna cena jak za te 8 jajek (oststnie gazetki to ok 40gr)
-cukier trzcinowy 0,5kg - 5,99zł - rozsądna cena
-masło 300g - 9,49zł - non stop promocje po 2,99 (200g)
bo to jest więcej alchemii i liczenia proporcji niż fristajla.


@oficjalniemartwa: Szkoda, że nie mogę tego przeczytać mojej babci, zapewne by się uśmiechneła. Była czarodziejką słodkości i wszystko robiła na oko, czyli jak to nazywasz uprawiała fristajla. Rodzinna legenda, która nadal żyje podczas familijnych spotkań
@oficjalniemartwa: używanie pełnej stawki godzinowej, którą się zarabia jako koszt pracy własnej w domu to jest wybitnie z dupy. Dopóki nie musisz rezygnować z godzin pracy, aby wykonać daną czynność, to ten czas nie jest tyle warty.

Czyli jeśli mogłaś klepać nadgodziny zamiast robić pączki to ok, ale jeśli nawet nie miałaś okazji na nich zostać, to xD
@oficjalniemartwa

Przykro się to czyta. Już więcej nie będę robić takich wpisów, gdy przeciętnego użytkownika zadowala jedzenie z McDonalda i czteropak Harnasia ¯_(ツ)_/¯


Ale nie obrażaj się że jedni patrzą przez pryzmat ceny, a inni jakości - niech sobie pomarudzą, zignoruj i wrzucaj dalej bo jakościowe @gotujzwykopem zawsze fajnie widzieć