Wpis z mikrobloga

Refundowane leki to jest jakaś porażka. Rozmowa z córką pacjentki.
-mama zawsze dostawała pradaxe za darmo a teraz 100%
-Tak, refundacja się nie należy bo nie spełnia kryteriów
-Ale mamą brała zawsze
-No tak ale to nie ma znaczenia. Refundacja jest tylko dla pacjentów po przebytej alloplastyce stawow,zakrzepicy i zatorowości płucnej, czy takie choroby były?
-Mam ma migotanie przedsionkow
-No tak ale migotanie przedsionkow nie jest tą chorobą
-Dobrze ale mama brała już ten lek.
-Zgadza się i powinna brać go dalej.
-Tak ale dlaczego bez zniżki?
-Juz tłumaczyłem i zrobię to jeszcze raz. [W tym momencie punkt po punkcie czytam kryteria refundacyjne i pytam po każdym z nich czy mama ma taką chore lub miała dokumentację z czymś takim.
-Dobrze ale mama potrzebuje ten lek. Ona była w szpitalu wiele razy. Ostatnio nawet z powodu bólu brzucha no i jeździmy z nią do lekarza w ostachowie pana doktora Jana Kowalskiego który robił jej mri i powiedział że w jelicie jest guzek hiperplastyczny potwierdzony przez Tadeusza Drozda z TVP w programie śmiechu warte. [Dalej litania chorób z której żadna nie jest tymi z kryterium refundacji.
-Rozumiem ale Ministerstwo jasno mówi kiedy lek można przepisać na refundacje.
-niech Pan przepisze ja proszę, mama jest chora, musi brać leki. Nikt się nie dowie.

Potem jeszcze męczyła a na końcu stała się agresywna że ona płaci podatki a lekarze tylko chca pieniadze i oszukują ludzi. Nie doszliśmy do porozumienia i się rozłączyła.

Za błędnie wystawioną refundacje jest karą 200zl+ kwota refundacji+odsetki. Nie będę nikomu sponsorował leczenia.

Typowa praca w przychodni z pacjentami. Jestem wykończony tym tygodniem. 46h godzin słuchania pretensji dlaczego nie ma ozempicu na zniżkę skoro "jestem gruba a koleżance pomoglo"

#lekarz #medycyna #lekarze #zdrowie #nfz #przychodnia
  • 81
  • Odpowiedz
@gracilis ja za swoje leki bez refundacji płaciłabym 2200 zł na samą schizofrenię, a jeszcze biorę ozempic bez refundacji i antykoncepcję za 60 zł za paczkę na miesiąc, współczuję sobie
  • Odpowiedz
@gracilis: Ale co się tej kobiecie dziwisz? Do tej pory lek był refundowany a teraz nagle nie jest to kobieta chce dokładnie dopytać o powody, zrozumieć tę sytuację. Poza tym z doświadczenia wiem, że w takich sytuacjach warto się i 3 razy upewnić i dopytać bo często nie raz w podobnych sytuacjach spotkałem się z tym, że jednak ktoś czegoś nie zauważył czy pominął i dialog wyglądał tak (przyjmując realia z
  • Odpowiedz
@gracilis nie ma i nie było nigdy refundacji na Pradaxe czy inny NOAC w migotaniu przedsionków. OP dobrze zrobił i elo. Córka kota żeni. Dodatkowo od tego roku weszły generyki i Dabigatran już nie musi kosztować 150zl/msc, weszła wersja za 85zl/msc. Ciągle dla wielu to dużo, ale to nie wina OP-a że jest taka a nie inna refundacja.
  • Odpowiedz
@Tajlosfit za wykrytą błędnie wystawioną recepte. Nie ma to miejsca w tym wypadku bo pacjentka ma prawo do refundacji od dawna i op by tylko to prawo przedłużył. Pokaz mi jeden przypadek gdy lekarz sam musiał płacić za leki
  • Odpowiedz
  • 0
@gracilis: no ok, ale to się zmieniło coś w kryteriach refundacji tego leku ostatnio? Czy może pacjentce się coś miesza czy może wcześniej inny lekarz wystawiał lewe refundacje? Bo wiesz, gdybym ja przyszedł po lek który zawsze miałem refundowany a teraz nagle mam płacić 100% to też bym się zdziwił.
  • Odpowiedz
@gracilis w całej konwersacji zabrakło jasno postawionej informacji że wcześniej był refundowany faktycznie ale warunki się zmieniły i teraz refundowany nie jest.
  • Odpowiedz
była w szpitalu wiele razy. Ostatnio nawet z powodu bólu brzucha no i jeździmy z nią do lekarza w ostachowie pa


@gracilis: no ale to czemu jej tego nie przepisałeś jak to bierze
  • Odpowiedz
Nie mogę się nie wtrącić, bo widzę, że nie którzy nie rozumieją na czym polegają wskazania refundacyjne leków. Jak Op wspominal Pradaxa należy się pacjentowi na "zniżķę" tylko w określonych przypadkach, które ustala MZ z producentem leku zazwyczaj. Jeśli pacjent nie choruje na coś z tej listy przy tym leku, no lekarz NIE MA PRAWA wypisać go ze zniżką, a jeśli to robi to łamię prawo.
W tym przypadku ktoś wcześniej się
  • Odpowiedz
  • 3
@Ziutek_Grabaz: nie ma i nigdy nie miala prawa do refundacji.

@a665321 dostala ale na 100% a nie refundowaną bo zniżka nigdy się nie należała i była błędnie wystawiana

@pwone była błędnie wystawiana u kontynuowana przez kolejnych lekarzy mimo że zniżka w żadnym momencie się nie należała
  • Odpowiedz
no to niech bierze ale nie rozumiem czemu ma dostawac fefundacje skoro MZ uwaza ze sie jej nie należy?

Nie będę nikomu sponsorował leczenia.


@gracilis: ja pieprzę ()
Lekarz, dlugoletnie doświadczenie i specjalizacja, elita i inteligencja narodu,
a umiejętność komunikacji, zrozumienia sytuacji, inteligencja emocjonalna i empatia na poziomie ciężkiego przypadku 10-letniego autystyka.
Do tego dochodzi buractwo i pretensjonalność. Czasem żona miała do czynienia z lekarzami takimi jak
  • Odpowiedz