Wpis z mikrobloga

via Android
  • 0
@Rasteris to pewnie ramienionogi. Wiele starych ramienionogów przypomina te dzisiejsze. Ten typ zwierząt bezkręgowych w zasadzie mocno nie wyewoluował. Zajmują idealne nisze i nie wykształciły jakichś specjalnych i unikatowych cech wcześniej i teraz. Ale część z nich ze względu na swój ksztalt, przykładowo te z rzędu spiriferida, są pomocne przy datowaniu, stratygrafii. Ich przełom obejmował paleozoik, więc są skamieniałościami przewodnimi.
@Akayari: ja 25 lat temu znalazłem 2 skamieliny na koloni w Ustce dalej są ze mną. W jednej są jakieś kosteczki w drugiej nie wiem co, jeżeli ten drugi to tez skamielina.
Ładne znalezisko btw.
via Android
  • 2
@AKFobia jak będziesz mial, smialo pokazuj. Mam fragment kości gada morskiego z okolic Gdyni, cale 2 cm szczęścia xD
Bardzo dlugo mialam to za gąbkę szklistoszkieletowych z tego samego okresu, ale znajomy rozwiał wątpliwości.
@Akayari jak byłem dzieckiem to znalazłem fragment belemitu, bo nie zwężał się tylko był prosty na całej długości. Chociaż miał brzegi równe i zaokrąglone to może lodowiec do wyglądził. Byłem wtedy bardzo zszokowany jak natura mogła wyprodukować kamień o tak regularnym kształcie.
A potem jeszcze z kolegami zbieraliśmy szare kamienie i rozlupywalismy w poszukiwaniu muszli.
Gdzie można takie skamieniałe drewno znaleźć i skąd wiesz ze to drewno? Ja w życiu bym się
via Android
  • 1
@volodia trochę trzeba się ich naoglądać :P ale hint mam taki - to krzemionka. Więc kolor (tych starszych) i struktura są podobne krzemieniom jurajskim. Oczywiście zupelnie inna era xD ale kiedy szukałam czegokolwiek w kamieniach o dużej frakcji, po prostu zdziwił mnie taki duzy kawal krzemionki z paskami. Zwykly jurajski krzemień jest ciemny i bardzo często ma w sobie inkluzje albo negatywy mszywiołów, czy jeżowców. Podnosząc ten kawał od razu serducho mi
via Android
  • 0
@volodia szkoda, ze go nie zachowałeś, bo takie belemnity są dość rzadkie :P czasami ludzie kupują bloki ozdobne z belemnitami. W Polsce masz je w osadach z jury i kredy, a w narzutniakach to głównie kreda górna (mlodsza). Być może miałeś nawet takiego, który miał wgłębienie - alweolę. Tam, gdzie ona byla, zaczynał się fragmakogon, czyli ta część glowonogów, gdzie znajdowały sie syfony.