Wpis z mikrobloga

Czy zgadzacie się ze Śpiewakiem, że nieruchomości nie powinny być flipowane, ani kupowane inwestycyjnie tylko powinno się je kupować do własnego użytku? Nie mam nic wspólnego z lewactwem, ale tutaj chłop mnie przekonał, że te rentiery żerują na swoich niewolnikach i taki system to jest feudalizm, a nie kapitalizm.
#nieruchomosci #warszawa
  • 121
  • Odpowiedz
@aczutuse a inne rzeczy? Handel autami, zabawkami dla dzieci itd. kto ma taką listę sporządzić co wolno kupować i sprzedawać a czego nie wolno? No i nawet jak będzie zakaz to jak zabronisz żeby fliper kupił mieszkanie dla siebie do mieszkania a potem uznał że woli inne i to chce sprzedać?
  • Odpowiedz
@zeszyt-w-kratke: świadomie przerysowujesz albo masz czerwonego gwoździa w głowie.

Mieszkanie nie buduje się samo - potrzeba dużej ilości nakładów aby je zbudować, w szczególności zbudować zgodnie ze sztuką. Ktoś te środki musi wyłożyć, nie spadną z drzewa.
  • Odpowiedz
ja bym od 2 lat mieszkał szczęśliwy gdyby jakiś typ nie kupił mieszkania w celu takim żeby stało puste XD i takich mieszkań które rozważałem a skończyły jako "strefy buforujące powietrze" mogę wymienić co najmniej 3


@affairz: no to jak rozwazales to czemu nie kupiłeś? Przyszedł i wydarł ci to mieszkanie siłą?
  • Odpowiedz
nieruchomości nie powinny być flipowane, ani kupowane inwestycyjnie tylko powinno się je kupować do własnego użytku?


@aczutuse: generalnie tą argumentację ciężko zaorać. "Czy uważasz, że kapitaluch złodziej ma prawo wykupić całą wodę w państwie i później sprzedawać ją po rynkowych cenach zgodnie z zasadą popytu i podaży?"
"Czy uważasz, że ktoś ma prawo wykupić wszystkie leki z apteki i sprzedawać je po ustalonych przez siebie stawkach?"
Jednak czuć tu jakiś zgrzyt
  • Odpowiedz
Człowiek ma prawo o decydowania o owocach własnej pracy.

Jeżeli ja własnymi rękami zapracowałem na dom to mam prawo go sprzedać. A ktoś inny ma prawo go kupić.


@thorgoth: ok, o ile będzie nałożony na to kosmicznie wysoki podatek żeby nie opłącało się postawić tego żeby stało i marniało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mieszkanie nie buduje się samo - potrzeba dużej ilości nakładów aby je zbudować, w szczególności zbudować zgodnie ze sztuką. Ktoś te środki musi wyłożyć, nie spadną z drzewa.


@thorgoth: no ale co to jest za argument skoro na mieszkanie potrzeba dużych środków, pracy ludzi i tym samym jest potrzebne ludziom do życia to tym bardziej powinniśmy się starać aby ograniczać flipowanie mieszkań żeby mieszkania były bardziej dostępne. Więc no nie wiem
  • Odpowiedz
gdyby nikt nie kupował mieszkań inwestycyjne to by nie było mieszkań na wynajem. W efekcie wiele osób chcących przeprowadzić się za pracą nie miałoby takiej możliwości.


@Janusz_Wielki_Koronny: argument wyciąnięty z dooopy memcena albo innego #!$%@?. Gdyby nie fundusze inwestycyjne i flipperzy to ceny byłyby na normalnym poziomie i te mieszkania kupowali by przeciętni kowalscy, a nie złodzieje-nieroby
  • Odpowiedz
z tego samego powodu dla którego warto pogodzić się z tym że nie każdy wejdzie na Everest.


@thorgoth: ale nie mówimy o wejściu na mt Everest tylko o mieszkaniu, czyli o czymś, co zostało stworzone jako powtarzalny i masowy produkt dla plebsu
  • Odpowiedz
  • 0
@aczutuse już widzę jak biedaki biorą rezydencje u mnie w mieście po 24-26 za metr gdy mogą po 5-6.
No bo co to za problem, 25 za metr, ale aby bogaty nie kupił
  • Odpowiedz
ok, o ile będzie nałożony na to kosmicznie wysoki podatek żeby nie opłącało się postawić tego żeby stało i marniało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@non-serviam: a nawet się zgadzam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Problemem warto się zająć kompleksowo:
- pilnować niskiej inflacji, nie drukować pustego pieniądza
- poprawić prawo lokatorskie aby ludzie nie bali się wynajmować mieszkań
- zaczynanie od fliperów to zaczynanie
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: no i większość plebsu gdzieś mieszka, problem bezdomności w Polsce nie występuje w istotnej skali.

Poza 5 głównymi miastami nawet da się znaleźć proporcjonalnie tanie nieruchy.

Twierdzenie że gdyby nie flipperzy to każdego stać byłoby na mieszkanie w centrum Warszawy jest inwalida.
  • Odpowiedz
  • 18
@aczutuse Sprawa powinna być załatwiona krótko i szybko. Raz. Kataster powyżej 2/3 mieszkania - i to taki zaporowy np. 10% wartości. Dwa. Podatek antyfliperski regresywny do 10 lat, potem bez podatku. Trzy. Zakaz posiadania nieruchomości mieszkalnych na wynajem przez osoby prawne.
  • Odpowiedz
@aczutuse: zrobić tak jak na zachodzie - na użytek własny, niskie stópki. Na inwestycje, stópki 10 procentowe. W holandii jakoś to dziala. Wystarczyłby obowiązek meldunku w "swoim" mieszkaniu
  • Odpowiedz
bo chłop pewnie boomer jakiś nie czai, że giełda da mu wyższy zwrot niż to mieszkanie.


@aczutuse: a problemem nie jest aby to ze jak kupisz mieszkanie i wynajmiesz to masz dochod pasywny + sama chata zyskuje na wartosci [no chyba ze jakies male miasto, to w koncu straci], i jest to moze nie tyle bezproblemowe co stosunkowo malo angazujace [pomijam patologie jak nieplacacy lokatorzy], a w przypadku gieldy jednak bardziej
  • Odpowiedz
@aczutuse: Tu nawet nie chodzi o to, że są flipowane tylko, że "inwestycje" w nieruchomości w stosunku do prawdziwych inwestycji są preferencyjnie opodatkowane. Jak ja sprzedam akcje żeby kupić inne to mam 19 %podatku od zysku do zapłacenia. Jak fliper sprzeda mieszkanie i cały hajs wrzuci w kolejne to nic nie płaci xD
  • Odpowiedz
@aczutuse do kogo wy macie #!$%@? pretensje, niech rzad skonczy sie #!$%@? w rynek i pozwoli mu sie rządzić swoimi prawami, jakby nie wprowadzali #!$%@? akcji typu 2% czy nawet lepiej 0% to dzis mieszkania bylyby duzo tansze i mysle ze dalej trend szedl by w dol
  • Odpowiedz
Człowiek ma prawo o decydowania o owocach własnej pracy.


@thorgoth: to ciekawe jak ten argument używany jest często w dyskusjach o nieruchomościach, w sposób dokładnie odwrotny do sensownego.

Państwo zabiera każdemu w podatkach ponad połowę pensji, czyli zapłaty bezpośrednio za jego pracę - i nie podnosisz głosu.

Ale jeśli ktoś postuluje regulacje dotyczące nieruchomości które nie są owocem twojej pracy (chyba że sam je wybudowałeś, ale nawet w takim wypadku na
  • Odpowiedz