Wpis z mikrobloga

@janekhe: ciekawe pytanie, chętnie podzielę się moją perspektywą.

Dla mnie to pytanie o uporządkowanie własnego myślenia.

Powołanie, miłość, życie, obowiązek, społeczeństwo.

- przede wszystkim w rodzicielstwie widzę przede wszystkim powołanie, nie tylko osobistą satysfakcję (ale też) powołanie ma charakter służby i realizację naturalnych predyspozycji jako rodzica człowieka. I to może skutkować wielką satysfakcją jednak nie jest na nią nastawione.
- obowiązek rodzicielstwa ma szeroki kontekst biologiczny, kulturowy i z tej perspektywy
  • Odpowiedz
@janekhe: to raczej kwestia tego co w ogóle nazywasz egoistycznym. Czy na przykład pomaganie komuś w czymś, jeśli daje mi to satysfakcję, jest egoistyczne?

Czy potrafisz podać przykłady jakichś nieegoistycznych powodów dla których ktokolwiek w ogóle robi cokolwiek?
  • Odpowiedz
  • 6
@Ewagriusz większość Twoich punktów to zakamuflowany egoizm/potrzeba spełniania własnych widzimisię.

Jedynie biologiczne podstawy są do obrony, aczkolwiek ludzki umysł pozwala nam funkcjonować wbrew biologicznie zaprogramowanym zachowaniom.
  • Odpowiedz
@janekhe: jeżeli ktoś decyduje się na dzieci, to jest to postawa wysoce nieegoistyczna. Później ten gówniak czy gówniaki nie będą pracować jedynie na emerytury swoich rodziców, ale też co najmniej 4-5 innych osób przy obecnej demografii.
  • Odpowiedz
  • 2
@janekhe tak, żeby przeżył ta piękna podróż która nazywa się życiem. Nie wszycy są nie szczęśliwi jak na wykopie. A nawet te nieszczęścia z czasem są śmieszne. Życie jest świetne.
  • Odpowiedz
jeśli chcesz zaspokoić żądania swoich rodziców w kontekście posiadania wnuka, to nie.


@PokemonowyRambo: czyli egoistyczna pobudka - ty chcesz zaspokoić ich potrzeby, czyli masz potrzebę zaspokojenia ich potrzeb (albo żeby wyjść na fajnego syna, albo żeby mieć spokój).
  • Odpowiedz
@janekhe: Tutaj jest błąd w pytaniu, powinno być "Czy istnieją nieegoistyczne powody do nieposiadania potomstwa?" i zaczyna to mieć więcej sensu.
  • Odpowiedz
@Ewagriusz
Rozpisałeś się nie wiedząc, że rozmawiasz z sekciarzami z tagu antynatalizm. Próżny twój trud xd, oni chcą tylko narzekać i poniżać ludzi, którzy mają potomstwo. To było pytanie retoryczne.
  • Odpowiedz