Wpis z mikrobloga

Dyżur w pogotowie ratunkowym.

Godzina 1.00

Wezwanie:

- pacjent 60 lat

- nadciśnienie tętnicze (200/100), nie przechodzi po lekach.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia:

- pomiar ciśnienia tętniczego krwi na lewym ramieniu: 140/90

- pomiar ciśnienia tętniczego krwi na prawym ramieniu 150/90 (dla pewności pomiar na obu ramionach).

- żadnych odchyleń, patologii, wszystkie pozostałe parametry także w normie.

Diagnoza:

- zepsuty ciśnieniomierz elektroniczny, którego używał pacjent.

Wrażenia - bezcenne. Za wszystko inne zapłaci podatnik.

#999 #pogotowie #ratownictwo #polska
  • 275
@paramedix: No cóż, równie dobrze mógł go przepytać dyspozytor. Nikt by nie musiał wydawać publicznych pieniędzy na dojazd oraz ryzykować czyjegoś życia.

Co do argumentu o braku złego samopoczucia, ludzie potrafią się źle poczuć z sekundy na sekundę. Koleżanka z czasów gimnazjum była na zawodach, oddała skok w dal, niestety się nie podniosła bo dostała zawału serca, nie udało się uratować. Dziewczyna 13 lat czaisz? Wszystko przewidzisz?
Niech zgodnę: przez pomyłkę użyłem niepoprawnego terminu medycznego ("tętno" zamiast "ciśnienie") i chcesz teraz pokazać jak to się nie znam i nie powinienem się odzywać? Przecież doskonale wiesz o czym mówię - czemu więc cwaniakujesz zamiast po prostu poprawić mój błąd i kontynuować?


@rss: Nie wiem, czy przez pomyłkę, celowo, czy nieświadomie. Odniosłeś się do tętna, o którym ja nic nie pisałem (pisalem jedynie, że pozostałe parametry w normie, więc można
Co do koleżanki nie wiem co było dokładnie przyczyną, coś z sercem.


@przebiegly_szpjeg_przemyslowy: Jeśli nie wiesz co spowodowało NZK, to dlaczego piszesz, że to był zawał serca? Wprowadzasz ludzi w błąd. "Coś z sercem" to mogło być wiele różnych schorzeń. Jeśli nie masz pełnej wiedzy, to lepiej nie podawaj szczegółów (zawał mięśnia sercowego to szczegółowe rozpoznanie, "coś z serce" to ogół i tego lepiej się trzymać).

A odnośnie procedur - jeśli
Ciśnienie 140/90 dla młodej osoby jest szkodliwe? Mam takie od dawna, ale dobrze się czuję, nie wiem czy to normalne xD


@cosciekawego: Młodej, czyli w jakim wieku? Przyjmując, że mamy do czynienia z osobą dorosłą (a nie dzieckiem) - teoretycznie (według tego pomiaru) jest to nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia. Sugeruję udać się do lekarza rodzinnego, niech on myśli co dalej.
dobrze, już się nie wypowiadam. A narzekał nie będę bo nie będę tego świadomy, pozdro.


@przebiegly_szpjeg_przemyslowy: Ja nie zabraniam Ci się wypowiadać (nie mam takiego zamiaru), ale uważaj na to co piszesz, przemyśl to dobrze, bo później czytający to trzynastolatkowie nie będą uprawiać sportu w obawie przed zawałem serca ;-)
24 lata, ale czuje się dobrze i nie wiem czy iść z tym do lekarza, żeby nie powiedział "panie, skoro sie pan dobrze czuje to czego pan tu szuka"


@cosciekawego: Idź do lekarza rodzinnego choćby po to, żeby niepotrzebnie nie wzywać pogotowia ;-) Zrób mały wywiad rodzinny. Jeśli ktoś z Twojej bliskich rodziny choruje na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, to istnieje prawdopodobieństwo (prawdopodobieństwo, a nie pewność), że możesz też mieć takie
@paramedix: Nie będę się wypowiadał bo nie chcę, nie dlatego że mi zabraniasz. Przytoczyłem przykład koleżanki bo są sytuacje których przewidzieć się nie da i ktoś pada na ziemię bez ostrzeżenia, Ty natomiast czepiłeś się nieistotnej rzeczy jaką była przyczyna zgonu (powiedziałem zawał ponieważ tkwiło mi to w podświadomości). Przemyśliłem to dobrze i nadal jestem zdania że nie ma powodu do bulwersu. Uzasadniony przypadek wezwania pomocy. Do Was należało grzeczne poinstruowanie
Ty natomiast czepiłeś się nieistotnej rzeczy jaką była przyczyna zgonu (powiedziałem zawał ponieważ tkwiło mi to w podświadomości)


@przebiegly_szpjeg_przemyslowy: To bardzo istotna rzecz, bo podałeś konkretne rozpoznanie - zawał serca. U trzynastolatki to bardzo rzadkie zjawisko. Byłem ciekaw, na jakiej podstawie rozpoznałeś, lub skąd wiedziałeś, że przyczyną NZK był zawał serca.

Do Was należało grzeczne poinstruowanie w jaki sposób naprawić urządzenie


@przebiegly_szpjeg_przemyslowy: Wybacz, ale nie zajmuję się serwisem urządzeń. A