•  

  pokaż komentarz

  26 maja na warszawskim Uniwersytecie SWPS odbędzie się Międzynarodowy Festiwal. Kultury swoich krajów będą prezentować studenci z 26 krajów. Zgody odmówiono tylko Kurdom.
  https://strajk.eu/multikulturowy-festiwal-na-swps-nie-dla-kurdow-moga-sprowokowac-do-agresji-tureckich-studentow/

 •  

  pokaż komentarz

  Parę miesięcy temu we wrocławskiej galerii handlowej student z Turcji został zamordowany nożem przez Kurda. Sprawa nie była mocno nagłaśniana.

  Niestety, ale animozje pomiędzy tymi narodami są tak silne, że Europejczykom nie mieści się to w głowie. Turcy regularnie tłuką się z Kurdami w Niemczech czy Holandii. Na YT jest mnóstwo filmików.

  W samej Turcji Kurdowie dopiero od paru lat mają legalnie zarejestrowana swoja partie polityczną, język kurdyjski w szkołach czy kanały telewizyjne. Wcześniej, przez prawie 100 lat, używanie języka czy jakakolwiek nawet deklaracja o przynależności do narodu kurdyjskiego rownala się z przesladowaniami.

  Smutne w tym wszystkim jest to, że Kurdowie (jako uciskana mniejszość) są skrajnie lewicowi. Pewne kojarzycie PKK (Partia Pracujących Kurdystanu), organizacje terrorystyczna walcząca o niepodległość Kurdystanu. Mało kto wspomina, że to jest grupa kierująca się ideami marksizmu-maoizmu.

  Dzisiaj Kurdowie w Turcji głosują na partię HDP, która wygrywa we wszystkich wschodnich prowincjach, gdzie stanowią oni większość ludności. Liderem partii jest Selahattin Demirtaş, który do wyborów prezydenckich szedł z hasłem "kraj bez kapitalizmu".

  Większość moich kurdyjskich znajomych, młodych ludzi, jest zafascynowana Kubą i pozytywnie wypowiada się o ZSRR, nie mogąc zrozumieć dlaczego w Polsce ludzie źle oceniają komunizm.

  Kolejna kwestia jest taka, że Kurdowie mają większy przyrost naturalny niż Turcy i z każdym rokiem w Turcji ubywa Turków, a przybywa tych pierwszych, którzy od dziecka uczą się o wspaniałych ideach Marksa i Lenina.

  PKK

  HDP

  •  

   pokaż komentarz

   Parę miesięcy temu we wrocławskiej galerii handlowej student z Turcji został zamordowany nożem przez Kurda. Sprawa nie była mocno nagłaśniana.
   @SzeataBydlo: Tymczasem w znalezisku:

   Przykładem może być wpis tureckiego studenta SWPS Huseyina T., który kilka dni temu zapowiedział zemstę w lekko tylko zawoalowanej formie we wpisie na Facebooku. T. odwołał się tam do rozpropagowanego w Polsce fake-newsa tureckiej propagandy, która przypisała Kurdom zabójstwo tureckiego studenta w marcu we Wrocławiu.

   Zabójcą był inny obywatel turecki i polskie organy ścigania nie potwierdziły ani doniesień o politycznym podłożu zabójstwa, ani też tego, że sprawca jest etnicznym Kurdem.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzeataBydlo: A jacy mieli byc skoro u poczatkow dzialalnosci politycznej Kurdow, byli przeciwko ruchowi mlodotureckiemu, ktory byl skrajnie prawicowy i ksenofobiczny wobec mniejszosci zamieszkujacych Turcje. Poza tym cala masa Kurdow w poludniowo-wschodniej Turcji to byli mieszkancy wiosek, do ktorych rewolucja kulturowa przemawiala. Kolejna kwestia to wsparcie ze strony ZSRR, ktora szkolila i dostarczala bron partyzantom.

   Ideologia lewicowa w ujeciu kurdyjskim nie jest tym samym komunizmem, ktory nam sie kojarzy poniewaz oni maja troche inny kontekst kulturowy, a takze same zalozenia ich postulatow rowniez sie roznia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan_K

   Zabójca był inny obywatel turecki

   A jakiego obywatelstwa miał być jeśli nie tureckiego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96
   Ruch mlodoturecki prawicowy? On był nacjonalistyczny, ale nie można go określić prawicowym. Sama partia Atatürka to partia ludowa. Istnieje do dzisiaj i jest socjalna i zdecydowanie na lewo w stosunku do innych partii.

   Tutaj założenia kemalizmu:

   republikanizm (Cumhuriyetçilik)

   równość, rządy ludu (Halkçılık). Kemalizm jest przeciwko podziałowi klasowemu i wiążącymi się z nim przywilejami. Rządy pochodzą od ludu i dlatego mają wyrażać wolę ludu.

   sekularyzm (Laiklik). Definiowany jako wyłączenie religii z organów politycznych państwa. To pojęcie zawarte jest w postulatach rewolucji młodotureckiej.

   reformizm (Devrimcilik). Zakłada unowocześnienie struktur państwa, przedkłada formę funkcjonalną nad tradycyjną. Nieustająca rewolucja. Otwarcie na rozwój i nowe ideologie.

   nacjonalizm (Ulusçuluk). Nacjonalizm formułowany przez Atatürka zakładał powszechny dostęp każdego obywatela Turcji do dóbr intelektualnych i kulturowych. Miał jednoczyć naród i umacniać tożsamość. Wszyscy obywatele są równi, bez względu na wyznawaną religię czy pochodzenie etniczne.

   etatyzm (Devletçilik). Interwencja państwa w gospodarkę.

   Kemalizm głosi równość każdego obywatela. Kształtuje tożsamość narodową i nakazuje wzajemną samopomoc obywateli. Tureccy politycy muszą kierować się kemalizmem powszechnie rozumianym jako dobro narodu i obywateli, zarzucenie działania niezgodnego z duchem kemalizmu jest poważnym oskarżeniem, a jego udowodnienie politykowi jest równoznaczne z wydaleniem ze struktur rządowych.

   Zgodne z duchem kemalizmu jest to, by każda przedsiębiorczość, działalność gospodarcza, prowadzona była nie tylko w celu wzbogacenia podmiotu, ale także miała wartości społeczne. Za powszechny obowiązek uznaje się więc wspieranie bądź prowadzenie inicjatyw charytatywnych. Budowane są między innymi sierocińce, domy dziecka, pensjonaty, schroniska dla bezdomnych.

  •  

   pokaż komentarz

   i polskie organy ścigania nie potwierdziły ani doniesień o politycznym podłożu zabójstwa, ani też tego, że sprawca jest etnicznym Kurdem
   @SzeataBydlo: Ty piszesz, że był Kurdem, w tekście jest mowa, że nie ma takiej informacji. Skąd Ty czerpiesz swoją wiedzę?

  •  

   pokaż komentarz

   @SzeataBydlo: Masz racje, mialem na mysli nacjonalizm, a napisalem z rozpedu prawica. Ich dazenie do reformy panstwa bylo przeciez typowo modernistyczne i nijak sie mialo do konserwatyzmu obyczajowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wesol96
   Ba, ich był zupełnie liberalny i wrogi wobec konserwatywnych i tradycyjnych wartości. Nie był też wcale liberalny gospodarczo.

  •  

   pokaż komentarz

   są skrajnie lewicowi

   @SzeataBydlo: no proszę, ciekawe kto ich sponsorował przez lata i dalej to robi? Gdybyśmy tylko mieli jakiś trop ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @SzeataBydlo: a to dziwne bo większość Kurdów jakich poznałem w uk zdefiniowałbym jako konserwatywnych lub prawicowych. Zawsze była sztama i piątka przybita z Polakami. I w porównaniu do muzulnanow nie ma problemu żeby umówić się z ich siostra czy coś tam. Kulturowo są bardzo podobni do Europejczyków , wiec tu Nie gadaj farmazonów ze to niby jacyś lewicowcy są bo to nie prawda w ogóle . Chociaż wiadomo pewnie jakiś się znajdzie , ale daleko im od takiej definicji względem całości uwierz. Być może komuś zależy aby tak ich postrzegano i taka im nadają łatkę na sile jak Polakom się nadaje najgorsze zbrodnie hitlerowskie i obozy śmierci. Kto to robi i dlaczego daleko szukać nie trzeba ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @pandemiacore Okej, większość Kurdow jest konserwatywna lub prawicowa, bo takich poznałeś w UK. :D

   Swoją drogą nie przyszlo ci do głowy, że może dlatego wydają ci się europejscy, bo są mocno liberalni?

   Cała twoja wypowiedź sobie przeczy, bo na początku piszesz, że są konserwatywni i prawicowi, a potem, że bardzo liberalni jak na muzułmanów i bardzo podobni do Europejczyków :)

  •  

   pokaż komentarz

   @SzeataBydlo: niby gdzie ja coś powiedziałem o liberalizmie ? Poza tym liberalizm jest o stokroć bliższy prawicy i konserwatyzmowi od lewizny wiec?

  •  

   pokaż komentarz

   @pandemiacore
   Juz nie mogę edytować poprzedniej wiadomości - ja mówię o faktach, a nie pojedynczych Kurdach żyjących w Europie. Prawda jest taka, ze Kurdowie glosuja w Turcji na lewice. Zawsze. We wszystkich regionach Turcji, gdzie jest wiekszosc kurdyjska, tam wygrywa lewica. W tym roku, po raz pierwszy w historii Turcji, w okregu Tunceli podczas wyborow lokalnych wygrala partia komunistyczna. Poczytaj sobie o PKK i HDP w moim pierwszym poście. Linki masz na końcu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pandemiacore
   Liberalizm obyczajowy jest bliski konserwatystom? ( ಠ_ಠ)

  •  

   pokaż komentarz

   @SzeataBydlo: głosują tak żeby wytępić fanatyzm religijno islamski w polityce chyba wiadome , a nie dlatego ze są lewakami c’mon ngga plz

  •  

   pokaż komentarz

   @pandemiacore
   Znowu kulą w płot :) Wcale nie chodzi o Islam. Ogólnie obszary zamieszkiwane przez Kurdów są znacznie bardziej "religijne" od tureckich. Na zachodzie Turcji kupisz alkohol w prawie każdym sklepie. Na wschodzie trudno go dostać. Poczytaj sobie o Kurdach w Turcji. To jest złożona sprawa.

 •  

  pokaż komentarz

  Chyba od tego mamy służby.gdyby jakiś Polak groził Turkowi lewacy momentalnie by go spacyfikowali

 •  

  pokaż komentarz

  5oo+ jest, mieszkanie + jest, emerytura 4+ jest. Tylko czekać aż najedzie się dzieciorobów i będą wysysali ciężko wypracowane przez Polaków pieniądze.

  Socjalizm to czyste zło. Nawet gdyby socjalizm był efektywniejszy gospodarczo niż kapitalizm, to i tak należy go znieść, bo jest nieuczciwy.

  Ozjasz goldberg