•  

  pokaż komentarz

  JASSM to bardzo dobra broń i świetnie że Polskie Wojsko je ma... Ale głowic nuklearnych to konwencjonalną bronią nie szachujesz, choćbyś nie wiem jak mocno wierzył w Wielkie Najjaśniejsze Imperium Lechickie.

  •  

   pokaż komentarz

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz: Ale użycie broni jądrowej MOŻE (nie twierdzę, że musi, 1939 rok nadal daje do myślenia w kwestii sojuszy) wywołać również odpowiedź jądrową sojuszników i z tym się liczą. Jest dziś wiele konfliktów bez użycia tej broni, a zadaniem polskiego wojska jest wywołanie jak największych strat, aby atak był potencjalnie nieopłacalny. Oczywiście brak jakiegokolwiek dalekiego rozpoznania (np satelitarnego) z deczka ogranicza użyteczność akurat tej broni (no chyba, że sojusznicy udostępnią nam te dane w chwili konfliktu)

  •  

   pokaż komentarz

   JASSM to bardzo dobra broń i świetnie że Polskie Wojsko je ma

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz: xD JASSM są dobre tyle że Polska nie ma odpowiednich systemów zwiadu przez co dla nas są bezużyteczne chyba że dane dostarczą sojusznicy. Co wygląda trochę jak F16 które mają oddać jedną salwę tam gdzie chce wuj zza atlantyku i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop:

   Polska nie ma odpowiednich systemów zwiadu
   No popatrz, a do Kuwejtu nasze F-16 poleciały właśnie zwiad robić...ciekawe czym? Może przy pomocy zasobników DB-110? Przy ich pomocy możemy oglądać cały obwód kaliningradzki w HD.

   źródło: defence24.pl

  •  

   pokaż komentarz

   No popatrz, a do Kuwejtu nasze F-16 poleciały właśnie zwiad robić...ciekawe czym? Może przy pomocy zasobników DB-110? Przy ich pomocy możemy oglądać cały obwód kaliningradzki w HD.

   @stahs: oczywiście wlecisz f-16 w obwód kaliningradzki xD xD Te loty zwiadowcze z tymi zasobnikami to są na tych pastuchów co nie mają obrony przeciw lotniczej... Chłopie czy ty zdajesz sobie sprawę po co są jassm? I po co im taki zasięg? Po co mieć pocisk o zasięgu paru set kilometrów jak według twojego toku rozumowania można użyć tańszego pocisku o krótszym zasięgu po prostu wlatując do obwodu kaliningradzkiego xD Jassm ma uderzyć w obiekty/ruchome wyrzutnie(jak się rozłożą) czy radary po za zasięgiem detekcji F16. Amerykanie polegają tu na zwiadzie satelitarnym, dronów, i bóg wie czego jeszcze bo oni taki rozwinięty system posiadają my nie i nie będziemy go mieli przez dekady. Dlatego F35 dla nas też jest nie przydatny bo on takich systemów wymaga żeby w pełni rozwinąć skrzydła. Teraz rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   wywołać również odpowiedź jądrową sojuszników i z tym się liczą.

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz:

   Tak, tak. USA pójdą z ruskimi na noże, jak ruskie walna w Polskę.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale głowic nuklearnych to konwencjonalną bronią nie szachujesz

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz:

   Do paraliżu Polski wystarczą im konwencjonalne. Parę rakiet w port LNG, rafinerię, rurociągi gazowe, elektrownie, stacje transformatorowe i wyłączają nam gospodarkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Widziałeś jak wygląda stanowisko radaru systemu S-300? Wiesz co to horyzont radiookacyjny i jaki jest bezpieczny pułap dla samolotów nad Elblągiem? My nie musimy wlatywać w obwód kaliningradzki w czasie wojny, wystarczy, że teraz mamy możliwość widzenia całości.

  •  

   pokaż komentarz

   iesz co to horyzont radiookacyjny i jaki jest bezpieczny pułap dla samolotów nad Elblągiem?

   @stahs: Ja wiem co to horyzont ale ty zdajesz się nie wiedzieć że radar s-300/400 to nie jedyny radar jaki tam jest(oczywiście rozróżnijmy namierzanie celów od ich wstępnego wykrywania). Oprócz innych radarów, te ruskie radary umieją wymieniać dane między sobą.... Mówisz że w razie wojny ruscy wyłączą swoje inne radary zostawią tylko te systemów s-300/400. Mówisz że ruskie samoloty będą stały w hangarach? A systemu np. buk czy tor? które są w różnych miejscach i się przemieszczają dość szybko to też wyłączą? Jaki awacs ruscy mają wszyscy wiemy, ale jednak mają.

   My nie musimy wlatywać w obwód kaliningradzki w czasie wojny, wystarczy, że teraz mamy możliwość widzenia całości.

   Nie nie mamy, co najwyżej ograniczony zasięg. Do tego obwód kaliningradzki to fragment bo masz już de facto białoruś to już należy do federacji(a ich system pplot jest spięty z rosyjskim). bez zwiadu satelitarnego i dronów zapomnij o ciągłym monitorowaniu białorusi/obwodu kaliningradzkiego

   Nadal nie odpowiedziałeś mi na pytanie jak tak wszystko ładnie widzimy, latamy jak chcemy to po co jassm? Takie drogie pociski? Kupmy tańsze, podlećmy bliżej i jeb. Gdzie pamiętaj politycy z Polski są zainteresowani wersją ER.

   W warunkach gdzie ruscy mogą na jakiś czas podstawić mobilne wyrzutnie czy lokalne pkt. zaopatrzenia. Potrzebny jest dobry zwiad. Szczególnie jeśli masz wersję ER która chyba ma zasięg do 900 km bez koordynat ów możesz sobie pomarzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop:

   ruskie radary umieją wymieniać dane między sobą
   Nie. Rakiety tych systemów są naprowadzane półaktywnie - cel musi być cały czas widoczny dla radaru dedykowanego. Takie zadanie nie może być wykonywane przez żaden inny radar a już na pewno nie przez rosyjskie "awacs".
   Jak to działa w praktyce widzieliśmy w Syrii. Izraelskie F-16 bezkarnie strzelały do rosyjskich Pancyrów, które nawet same siebie nie mogły obronić. Rosjanie bali się włączyć radary w Pancyrach, a z samą optyką byli bezsilni. Izraelskie F-16 wykonywały ataki bez problemu. Gadkę Rosjan że S-300 były wyłączone pozostawię bez komentarza - nikt w to nie wierzy:)
   Podobny scenariusz możemy mieć w obwodzie. JASSM jest potrzebny żeby można było sięgnąć wgłąb obwodu z rozsądnego pułapu i przy aktywnych rosyjskich radarach. Nie twierdzę, że ich A2/AD jest zupełnie bezużyteczne - jest groźne i trzeba mieć środki stand-off...1000 km zasięgu potrzebujemy na Białoruś bo tam już tak łatwo nie będzie, jak sam zauważyłeś.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   akie zadanie nie może być wykonywane przez żaden inny radar a już na pewno nie przez rosyjskie "awacs"

   @stahs: Aż ręce opadają. Tak ruscy nie mają tak zaawansowanego systemu wymiany danych jak np. usa gdzie f35 jest w stanie odpalić rakietę z np. innego f35. Nie kumasz jesteś w stanie wykryć F16 i wysłać w jego stronę samoloty. Teraz rozumiesz? Myślisz że w ewentualnej wojnie ruscy co będą czekać nie wiadomo na co? Przesuwające się kolumny z obronną pplot pancy/buk to też jest groźne dla tych samolotów...

   . Rosjanie bali się włączyć radary w Pancyrach, a z samą optyką byli bezsilni. Izraelskie F-16 wykonywały ataki bez problemu. Gadkę Rosjan że S-300 były wyłączone pozostawię bez komentarza - nikt w to nie wierzy:)

   Pancyry obsługiwali syryjczycy. Problemy pancyrów z celnością są znane(a raczej z jego radarami). Dlatego do syrii wysłano system tor znacznie lepiej sobie radzący(tylko dla ruskich do obronny ich baz). Dwa ty serio myślisz że ruscy pozwalają syrii strzelać do izraelskich f16 z s300? Ruscy i Izrael są dogadani. Izrael raz na jakiś czas bombarduje czasami wręcz puste hangary i tak życie leci. Czasami parę osób ginie.

   ASSM jest potrzebny żeby można było sięgnąć wgłąb obwodu z rozsądnego pułapu i przy aktywnych rosyjskich radarach.

   Wedle danych pierwotnie podawanych przez producenta, zastosowane układy umożliwiają obserwację boczną obiektów z odległości do 36 km w przypadku kamery termowizyjnej i 72 km w przypadku kamery światła szczątkowego. System dostosowano do operacji w zakresie prędkości (nosiciela) od 0,1 do 1,6 Ma, przy wysokościach lotu do 15250 m

   Jak widzisz ten zasobnik o którym mówisz nie daje rewelacji iw żadnym przypadku nie pokrywa całego obwodu kaliningradzkiego. Co więcej te nasze f-16 nie będą startować z elbląga tylko z lotnisk które są dalej. Co więcej różne wersje su czy migów będa się kręcić w tamtej okolicy. To oznacza mniej więcej tyle:
   - Strzelisz do dobrze znanego celu wcześniej z jassm
   -Tam gdzie ci powiedzą amerykanie
   -od razu lecisz do niemiec bo nie ma sensu strzelać z jassm

   Niestety olbrzymie zaniedbania w WP mszczą się. O ile sam jassm to bardziej straszak na ruskich to juz w naszych warunkach F35 przy tych kosztach to nie porozumienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: te prawda... przewagi w wojskach pancernych też niczym nie szachujemy... Generalnie ujmując chciałem zwrócić uwagę że artykuł brzmi troszkę jak: "z nami śmigły rydz, nikt nam nie zrobi nic" :P

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop:

   Aż ręce opadają...
   Napisałeś, że nie mamy odpowiednich systemów rozpoznania, a teraz piszesz o czymś zupełnie innym. Tak mogą wykryć F-16. Tak mogą wysłać samoloty. Tak, mamy systemy rozpoznania, które mogą wskazywać cele dla pocisków stand-off i tak jak to na wojnie mogą zestrzelić F-16 podczas takiej misji. Nie zmienia to faktu, że Twoje twierdzenie:

   Polska nie ma odpowiednich systemów zwiadu
   jest nieprawdziwe.

   zasobnik o którym mówisz nie daje rewelacji iw żadnym przypadku nie pokrywa całego obwodu kaliningradzkiego
   Pokrywa wystarczająco. Potrafi sięgnąć nawet i na 100 km, poza tym z drugiej strony jest Litwa. No i te Su czy Migi miały by spory problem z operowaniem w tym rejonie.

   Podsumowując: nieprawdą jest, że nie mamy żadnych środków rozpoznania co miałoby powodować, że JASSM jest bezużyteczny, a to napisałeś w komentarzu, na który opowiedziałem. To czy te środki są wystarczające i bezpieczne to już inna dyskusja

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, mamy systemy rozpoznania, które mogą wskazywać cele dla pocisków stand-off i tak jak to na wojnie mogą zestrzelić F-16 podczas takiej misji. Nie zmienia to faktu, że Twoje twierdzenie:
   Polska nie ma odpowiednich systemów zwiadu


   jest nieprawdziwe.

   @stahs: czy Polska ma zwiad satelitarny? Nie(chociaż co nieco wynajmuje od sojuszników). Czy Polska ma drony do zwiadu? Nie. Twój zwiad równa się radar f16 + zasobnik. Ależ zwiad. Mamy rok 2019 nie 1960(z resztą przypomnij sobie jak ruscy u2 w latach 60-tych zestrzelili też robił zwiad i fotografował....).

   Pokrywa wystarczająco. Potrafi sięgnąć nawet i na 100 km, poza tym z drugiej strony jest Litwa. No i te Su czy Migi miały by spory problem z operowaniem w tym rejonie.

   Przecież chłopie podałem ci dane które są oparte o to co producent podaje. Będziesz zwiększał wysokość, zmniejszy precyzję.

   To czy te środki są wystarczające i bezpieczne to już inna dyskusja

   Nie nie są. Dalej zaciełeś się na tym że de facto f16 dokona rozpoznania po czym drugi f16 będzie niedługo potem strzelał. Ponownie to nie rok 1960 a 2019. Polska nie ma zwiadu o czym nawet na mainstremowym df24 mówią. Artykuł mówiący o konieczności odbudowy zdolności. Niestety Polskie możliwości są mocno ograniczone. JASSM obecnie to bardziej straszak że amerykanie podadzą nam gdzie trzeba wystrzelić pocisk a nie że Polska będzie sama decydować gdzie i kiedy.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Nie rozumiem dlaczego Cie minusuja. Na dzisiejszym polu walki kluczowa jest informacja. Taka jest doktryna wojny sieciocentrycznej. Dzieki informacji wiesz gdzie uzyc aminicji precyzyjnej. My tej informacji nie mamy. Mozemy miec jak sie z nami podziela sojusznicy, a jak sie nie podziela to jestesmy w dupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: nie musi wywołać jeżeli będzie to broń taktyczna - liczona w kilotonach i wysłana na cele wojskowe i infrastrukturealne, typu choćby rafineria w Płocku czy Gazoport.
   Uderzenie w miasta głowicami megatiniwymi na pewno skutkowałoby reakcja. Taktycznymi - nie jestem pewien.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Raczej nie masz racji. Nie przypadkowo zrobiono MOAB - bo właśnie obawiano się reakcji innych państw na zastosowanie taktycznej broni jadrowej. Zresztą rosjanie też mają jej swoją FOAB a i chińczycy tez swoją testowali. A ich zastosowanie jest dużo bardziej upierdliwe niż niewielka rakieta z głowicą jadrową.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop:
   Zdziwił byś się. Mamy fajny sprzęt o ktorym ty nie wiesz;)

  •  

   pokaż komentarz

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz: Może za mało wierzysz ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale głowic nuklearnych to konwencjonalną bronią nie szachujesz

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz:

   Rosjanie mają elektrownię atomową pod Petersburgiem. Z pomocą takich rakiet można im zrobić nowy Czarnobyl.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bravomarcin:
   Ja też nie ,koleś ma rację.Nie możemy efektywnie użyć tej broni bez wsparcia,nie podlecimy na tyle blisko aby daleko sięgnąć zasobnikiem.Mamy lecieć nad graniczną linią,żeby widzieć cały Obwód?? W razie wojny zdejmą wszystko z bezpośredniej bliskości granicy.A rozpoznanie bez satelitów na odległości do 1000 km to czysta fantazja.Może sobie wlecimy nad ich teren na 700,żeby rozpoznać i odpalić?? To po co nam zasięg 1000 km.
   USA tak,dla nich to nie ma znaczenia,cel rozpozna satelita,rakieta odpalona z 1000 km zniszczy.Te pociski to co najwyżej na cele stacjonarne których współrzędne znamy,rakiety ,hangary.Bo to sobie nie pojedzie.Ale wyrzutnie Iskander czy pocisków balistycznych nie da rady.Potrzebujemy własnego systemu zwiadu satelitarnego w ilości co najmniej kilku satelit,które by latały np. wzdłuż granicy z Białorusią,Ukrainą,Obwodem Kaliningradzkim.A my nie mamy.Jeśli USA nas wesprze w postaci danych z satelit,ok.Jeśli nie,to bieda.

  •  

   pokaż komentarz

   No popatrz, a do Kuwejtu nasze F-16 poleciały właśnie zwiad robić...ciekawe czym? Może przy pomocy zasobników DB-110? Przy ich pomocy możemy oglądać cały obwód kaliningradzki w HD.
   Rozpoznaniem obrazowym chcesz naprowadzac JASSM? To juz nie lepiej bombardowac wtedy z jakis JDAM? Bedzie duzo taniej.
   @stahs:

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: idę o zakład, że mamy. Satelitarny zwiad. W abonamencie, własny już się robi / buduje, jak już nie testują. EDIT: po za tym satelity to pierwsze padną.

  •  

   pokaż komentarz

   dę o zakład, że mamy. Satelitarny zwiad. W abonamencie, własny już się robi / buduje, jak już nie testują.

   @guci0: od lat ta sama śpiewka MON "jesteśmy zainteresowani". Testują xD

   https://www.space24.pl/polityka-kosmiczna-opinie-i-komentarze/mon-widzi-potrzebe-posiadania-satelity-przez-polske?dp-1-page=4&dp-1-per-page=5

  •  

   pokaż komentarz

   @Bravomarcin: ja rozumiem. To są po prostu generałowie z łuku kurskiego. Postawią na przeciw siebie czołgi które wyjadą z krzaków. Satelity? Sieciocentryczny system wymiany danych? Połaczęcznie broni w jedna sieć? JAkieś tam fanaberie. Kupmy produkty bez sensu i jakoś to będzie. O ile pamiętam z jakimi oporami szło/idzie kupno kolejnych radarów liwiec to się nie dziwie że w Polskim wojsku potrafią być w użyciu po radzieckie radiostacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Nie wiem czemu dostajesz tyle minusów mimo ze w większości masz racje.

   Tyle że z drugiej strony - najważniejsze w obwodzie bazy i centra dowodzenia floty Bałtyckiej nigdzie się nie wybierają.

  •  

   pokaż komentarz

   @NexciaK: zgodzę się z tobą. Tyle że wiesz pytanie w co dokładnie chcemy walnąć. Są cele które jassm najwyżej uszkodzi. Pytanie w którą bazę strzelać bo w której będzie najwięcej sprzętu. Np. mamy dwa lotniska ruscy podczas pokoju najwięcej samolotów trzymają na lotnisku X. Ale podczas wojny przebazowali większość sił na Y czy nie? A może na obu już nic nie ma bo są w zasięgu jassm? Chodzi w tym momencie o świadomość sytuacyjną. Czy warto strzelać w budynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz: Zwłaszcza że każdy wie, że wojna nuklearna nigdy nie nastąpi bo nie ma żadnych plusów strategicznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @stahs: szanuję za tłumaczenie. Niestety znaffcy z elyty ynterneta wiedzą lepiej ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop:
   piszesz

   Czy Polska ma drony do zwiadu? Nie.

   Ja tylko odpowiem, że wiedzy też niewiele masz. Obecnie Wojsko Polskie posiada cztery typy dronów – 15 zestawów zwiadowczych bezzałogowców Orbiter (produkcji izraelskiej), 15 polskich Fly Eye, których poza zadaniami rozpoznawczymi można używać do kierowania ogniem artylerii, jeden zestaw amerykańskich bsl Scan Eagle, a także bliżej nieujawnioną liczbę uderzeniowych dronów Warmate. Składający się z pięciu statków powietrznych zestaw RQ-21A BlackJack został zakupiony w 2018 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   15 zestawów zwiadowczych bezzałogowców Orbiter

   @bijotai: o orbiterach nie wiedziałem przyznaję. Które jaki mają zasięg?

   15 polskich Fly Eye, których poza zadaniami rozpoznawczymi można używać do kierowania ogniem artylerii,

   A jaki ma zasięg flyeye? Mysłisz dlaczego go nie brałem pod uwagę jeśli mówimy o jassm?
   Podobnie kolejny Scan eagle.

   Warmate jak sam zauważyłeś to dron uderzeniowy....

   BlackJack zasięg 93 km... Orbiter chyba trochę większy.

   Ja tylko odpowiem, że wiedzy też niewiele masz

   Ja mam wiedzę taką że do sprawnego monitorowania pola walki potrzebny jest dron utrzymujacy się długo nad polem walki z dużym zasięgiem a nie powoływanie się na drony krótkiego zasięgu jako informacji wywiadowczej z białorusi czy obowdu kaliningradzkiego do naprowadzania jasm.

   Jeśli będziesz na tyle elyta znafców wytłumacz i proszę jak w warunkach pełnoskalowego konfliktu chcesz dozorować kalinigrad dronami o zasięgu 93 do stu paru km?

   A i serio ty uważasz za możliwość rozpoznania daje 15 zestawów? xd xd k!%$a chłopie ile mangust czy innych pochodnych gradów Polska ma + haubice różnego rodzaju?

   Te zestawy o których mówisz i ich ilość to powinien być początek a ty to uważasz za rozwinięty system. Żeby cię dobić https://www.defence24.pl/amerykanie-pod-wrazeniem-polskiego-rozpoznania-wojsko-go-nie-kupi

   To wystarczy dla Dan i Goździków, ale już dla Krabów to za mało, będzie to też za mało dla Langust, jeżeli zyskają amunicję o docelowych parametrach, czyli donośności 40 km i więcej. Producent FlyEye opracował wersję o zasięgu zwiększonym do 50 km, ale wprowadzono ją na razie – w niewielkiej liczbie (3 zestawy, 12 dronów) – tylko do Wojsk Obrony Terytorialnej.

   Masz też inne artykuły na necie mówiące o lezącym rozpoznaniu wojsk lądowych a konkretnie że wprowadzono parę zestawów i tyle.

   Ale cytując klasyka

   iestety znaffcy z elyty ynterneta wiedzą lepiej

  •  

   pokaż komentarz

   JASSM to bardzo dobra broń i świetnie że Polskie Wojsko je ma... Ale głowic nuklearnych to konwencjonalną bronią nie szachujesz, choćbyś nie wiem jak mocno wierzył w Wielkie Najjaśniejsze Imperium Lechickie.

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz: Ale za to Rosjanie mają w ciul reaktorów jądrowych, które można zaatakować.
   Reasumując, nie musi jej mieć, gdyż złożoną mamy ją u przyszłego przeciwnika.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: cytując DF24 chyba wystarczająco pokazałeś jakim jesteś znaffcom
   Dalej może zauważ, że największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód – 205 km Piszesz o pełnoskalowym konflikcie? Czyli NATO vs Rosja. Wtedy rozpoznanie i odpowiedź na ewentualny atak będzie po stronie całego NATO! Błędem takich domorosłych znaffców jest pomijanie całości rozpoznania NATO. Oczywiście uważasz, że USA nie przekaże żadnych koordynatów i danych a reszta NATO będzie się spokojnie przyglądać rosyjskim atakom?

  •  

   pokaż komentarz

   Dalej może zauważ, że największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód – 205 km

   @bijotai: oczywiście podjedziesz pod grnicę z dronem o zasięgu 90 km i go puścisz....

   Czyli NATO vs Rosja. Wtedy rozpoznanie i odpowiedź na ewentualny atak będzie po stronie całego NATO!

   To niech pan zacznie czytać artykuły w tym temacie. KAŻDY PORTAL I ARTKUŁ WSKAZUJE NA KONIECZNOŚĆ ZBUDOWANIA WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI W TYM TEMACIE. 1939 coś panu mówi? Poczytaj analizy....

   Błędem takich domorosłych znaffców jest pomijanie całości rozpoznania NATO

   To nie sa moje słowa ale ludzi z portali militarnych zajmujący się tą tematyką. każdy jeden artykuł krytykuje poleganie w tym zakresie na sojusznikach. Bo dostajesz dane takie jakie twój teoretyczny sojusznik chce. Jak myślisz ze usa czy niemcy nie sprzedadzą Polski to jesteś chyba naiwny. Zajrzyj na wschód ukrainy...

   Zacznij czytać. Zwiad dalekiego zasięgu(dlatego nie brałem pod uwagę zestawów do naprowadzania artylerii....) + satelirt to klucz.

  •  

   pokaż komentarz

   Dalej może zauważ, że największa rozciągłość obwodu z północy na południe to 108 km, a ze wschodu na zachód – 205 km Piszesz o pełnoskalowym konflikcie?

   @bijotai: a i mam pytanie na tą chwile brakuje nam rozpoznania krótkiego zasięgu bo jest zbyt nie liczne. To komu zabierzesz te drony? Krabom? Jakiemuś innemu oddziałowi.

   Fakt jest taki że przez nie odpowiedzialne decyzje MON i IU dostawy dronów zostały zakłócone.

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście uważasz, że USA nie przekaże żadnych koordynatów i danych a reszta NATO będzie się spokojnie przyglądać rosyjskim atakom?

   @bijotai: a i jeszcze jedno w konflikcie asymetrycznym to dron musi mieć duży zasięg + satelity. Bo np. na ukrainie satelity robiły zdjęcia artyleri która była przy granicy i strzelała. Tak można było pokazać że ruscy biora udział. Do tego przerzut oddziałów tak dozorowano. Myślisz że dronem o zasięgu 90 km to będziesz robić?

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop standardowe pierdoły o tym jak Niemcy i USA sprzedadzą Polskę plus opowieści o Ukrainie. To ja tylko zapytam. Czy mamy mniejszość rosyjską na wschodzie kraju? Czy Ukraina była w NATO? Dodatkowo czy jakikolwiek kraj był tak zinfiltrowany przez Rosję jak Ukraina? Odpowiadasz bzdury pod publiczkę. Nie masz pojęcia o niczym a wiedzę czerpiesz z DF24.

  •  

   pokaż komentarz

   standardowe pierdoły o tym jak Niemcy i USA sprzedadzą Polskę plus opowieści o Ukrainie. To ja tylko zapytam. Czy mamy mniejszość rosyjską na wschodzie kraju?

   @bijotai: a po co ci mniejszość rosyjska w kraju? Myślisz że przy pełno skalowym konflikcie usa się przejmą tym że ruscy nie chcą oddać przesmyku suwalskiego albo jakąś litwą? Przypomnę ci. Na początku konfliktu na ukrainie polska była przy stole, putin powiedział niet. I sojusznicy nawet nie pisnęli. A nord stream 2 jak budowali tak budują.

   Odpowiadasz bzdury pod publiczkę. Nie masz pojęcia o niczym a wiedzę czerpiesz z DF24.

   Najlepiej ją czerpać ze źródeł które mówią że JASSM będziesz naprowadzał dronami do korygowania ognia artyleryjskiego.....

   Ja już kończę tą jałową dyskusję z generałem od dronów krótkiego zasięgu...

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop dodatkowo zapytam czy Ukraina w jakikolwiek sposób odpowiedziała na agresję ze strony Rosji. Jakikolwiek atak na zgrupowanie rosyjskiej artylerii lub kolumny marszowe? Piszesz z jednej strony o pełnoskalowym konflikcie a z drugiej strony posiłkujesz się danymi z wojny hybrydowej bez użycia lotnictwa. Rzeczywiście znaffca. Dorzuć jeszcze Syrię do zestawu. Może elyta ynterneta łyka takie bzdury, ale nie ludzie którzy mają pojęcie w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakikolwiek atak na zgrupowanie rosyjskiej artylerii lub kolumny marszowe? Piszesz z jednej strony o pełnoskalowym konflikcie a z drugiej strony posiłkujesz się danymi z wojny hybrydowej bez użycia lotnictwa.

   @bijotai: Chopie my tu gadaliśmy o użyciu jassm. Chyba jasnym dla ciebie jest że takich pocisków przeważnie używa się w konflikcie pełno skalowym nie licząc krajów typu syria czy isis którzy ruskim czy usa nic zrobić nie mogą. Wtedy ty przychodzisz i pieprzysz bzdury o dronach krótkiego zasięgu a później przeskakujesz do konfliktu asymetrycznego. Pokazałem ci że w obu trzeba mieć rozpoznanie dalekiego zasiegu, to nagle coś klepiesz bez sensu. Wiec dla tych mniej kumatych:
   - W pełnoskalowym konflikcie potrzebne ci są koordynaty z głębi terytorium przeciwnika żeby naprowadzać jassm czy coś innego jeszcze. I dozór, gdzie co jest.
   - W asymetrycnzym zwiad potrzebny jest ci żeby dozorować duże połacie terenu.

   Tak ciężko ci to zrozumieć? w obu przypadkach potrzebne są drony dalekiego zasięgu + zwiad satelitarny. Dlaczego USA używa w syrii dronów dalekiego zasięgu? Możesz mi wytłumaczyć? Przecież można tańszych...

   Dlaczego ukraina nie odpowiada ogniem przez granicę?
   - Nie chce pełnospektaklowego konfliktu z rosją w którym armia ukraińska nie ma szans. Ale żeby to wiedzieć trzeba mieć parę neuronów w mózgu
   - Dzięki zwiadowi satelitarnemu i dalekiego zasięgu można udowodnić udział rosji w konflikcie + zestrzelenie tego samolotu pasażerskiego też udowadniano przez zwiad satelitarny.

   Masz zajebiste problemy że zrozumieć że informacja jest najważniejsza. Możesz mieć zagony pancerne ale co ci po tym jak nie wiesz gdzie je wysłać?

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop to dlaczego porównujesz ewentualny konflikt NATO vs Rosja do konfliktu na Ukrainie? Sorry motasz się i gadasz bzdury. W pełnoskalowym konflikcie NATO vs Rosja rozpoznanie masz natowskie. Masz zajebisty problem z pojmowaniem najprostszych rzeczy oraz najzwyklejszą wiedzą. Teraz wskakujesz na zagony pancerne jprdl czy potrafisz się skupić na temacie? @stahs podał informację. Ty skaczesz od sasa do lasa byleby nie przyznać się do niewiedzy.

  •  

   pokaż komentarz

   to dlaczego porównujesz ewentualny konflikt NATO vs Rosja do konfliktu na Ukrainie?

   @bijotai: bo cały czas piszemy o pełnoskalowym. A ty coś zacząłeś pisać o asymetrycznym. To przeskoczyłem do asymetrycznego. Sam się zastanów o jakim chcesz mówić.

   W pełnoskalowym konflikcie NATO vs Rosja rozpoznanie masz natowskie.

   Weź chłopie przestań opowiadać pół-prawdy. Polska jako kraj sąsiedzki potrzebuje dronów dalekiego zasięgu żeby ten zwiad zapewnić jak najszybciej(będziesz liczył ze co niemcy ci już zaraz wyślą od razu swoje?). W sprawie zwiadu satelitarnego jesteś zdany na sojusznika i odpalisz rakietę tam gdzie ci wujek sam powie. Mówiłem poczytaj opracowania na ten temat...

   Teraz wskakujesz na zagony pancerne jprdl czy potrafisz się skupić na temacie? @stahs podał informację. Ty skaczesz od sasa do lasa byleby nie przyznać się do niewiedzy.

   Powiedział człowiek który zwiadu satelitarnego przeszedł do flyeye wspierającego artylerię i coś bełkotał o asymetrycznym. Ja proóbuję do tego twojego bełkotu się dostosować.

   A stash to stwierdził że on będzie podczas konfliktu dozorował przestrzeń powietrzną za pomocą f16 z zasobnikiem(gdzie podałem mu jakie parametry ma ten zasobnik). A i Polska ma 48 f16, z czego część w remontach itd. Raczej te samoloty to będą się próbowały utrzymać w powietrzu a nie dozorowały obwód kaliningradzki... Takie to rewelacje są na wykopie. Kraje zachodnie mają rozpoznanie satelitarne + drony dalekiego zasięgu ale Polska jest mondrzejsza, nam nie potrzeba takich fanaberii. Dadzą nam dane frajerzy z nato wydający hajs na głupoty no i wyślemy jedne z nielicznych samolotów które się do czegoś nadają wprost pod s-400, tora czy buka.

   edit: Tak zgodzę się że f16,f15,f22 czy f35 w syrii też robi dozór z zasobnikami ale sytuacja tam jest inna. Bo przeciwnik nie ma albo nie może użyć pplot. Do tego usa to kraj który ma dużo samolotów.

  •  

   pokaż komentarz

   @stahs

   Może przy pomocy zasobników DB-110? Przy ich pomocy możemy oglądać cały obwód kaliningradzki w HD.

   Wlatywanie F-16 z DB-110 nad OK jest najgłupszym z możliwych pomysłów.

   Wiesz co to horyzont radiookacyjny i jaki jest bezpieczny pułap dla samolotów nad Elblągiem?

   Horyzont wizualny i radiolokacyjny działają w obydwie strony i nie możesz podejrzeć systemów radiolokacyjnych za pomocą środków optycznych, nie wchodząc przy tym w ich zasięg.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop proste pytanie. Jesteśmy w NATO czy nie? Czy NATO ma swoje środki zwiadu i rozpoznania z których możemy korzystać? Dalej piszesz głupoty. Oczywiście pomijasz np RQ-21A... To nie pasuje do twoich bzdur?

  •  

   pokaż komentarz

   Oczywiście pomijasz np RQ-21A... To nie pasuje do twoich bzdur?

   @bijotai: Cofnij się do góry. Zasięg rq-21 ma zasięg 93 km. Za mało do skutecznego dozoru, podałeś wymiary obwodu kaliningradzkiego? To wiersz że to 118 na 215 km o ile pamiętam(zasobnik w zależności od pułapu mniej lub więcej). Zapytałem, puścisz go spod granicy? Czy będzie on musiał lecieć z baz dalej? To nie jest trudne pytanie

   Jesteśmy w NATO czy nie? Czy NATO ma swoje środki zwiadu i rozpoznania z których możemy korzystać?

   Nie nie możemy do końca. Obecnie jak chcesz dane z satelity to:
   - liczysz że ci ktoś może je przekaże
   - O ile pamiętam płacimy francji za zwiad satelitarny. Kumasz polska nie ma tego za darmo a niby nato.
   - USa czy niemcy mają drony o większym zasięgu. Po pierwsze trzeba je przerzucić, jesteś nadal zdany na czyjąś łaskę i do tego pytanie czy będą chcieli wykonywać wszystkie misje.

   A ogólnie o tym jaką strukturą jest NATO poczytaj np. w kontekście różnych misji zagranicznych czy dozoru(np. akcje antypirackie). NATO ma ogromne problemy z podejmowaniem szybkich decyzji i pewne z wymianą danych.

   Musiz napisać do tych thikn tanków czy autorów artykułów że się nie znają. Napisz też do innych państw że po co kupować te drony czy satelity. Od usa się dane weźmie...

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Oczywiście, że wlecą, zaraz po tym, gdy oślepione zostaną rosyjskie systemy radiolokacyjne, po to kupiono AARGM-y: HTTP://www.defence24.pl/pociski-przeciwradiolokacyjne-aargm-dla-polski-analiza
   Pomijając to, że jesteśmy w NATO, musimy zbierać zasoby i narzędzia do używania w każdej z licznych warstw, w których toczą się współczesne konflikty. JAASMy nie są w próżni. Z ciekawostek widziałem ostatnio artykuł o rozpoczęciu prac nad systemami radiolokacyjnymi przy granicy z Obw. Kal. które będą miały anteny na balonach. Nie jest to AWACS, ale pozwoli przesunąć horyzont radiolokacyjny daleko. Oczywiście, to łatwo można zniszczyć, ale niszcząc to, zaczyna się gorący konflikt, lepiej stracić balon a dopiero potem zobaczyć Iskandery w drodze na nasze lotniska niż obudzić się dymiącymi pasami startowymi. Niestety mamy mało siana i spore braki w wojsku

  •  

   pokaż komentarz

   @NocnikDzienny: tak pociski radiolokacyjne to dobry pomysł, byłem zawiedziony że tak długo mon czekał z ich kupnem. Problemem naszego lotnictwa jest jego mała liczność.

   JAASMy nie są w próżni.

   Oczywiście że nie są ale przy ich użyciu a szczególnie jak chcemy wersji ER i używać jej na terytorium białorusi/rosji jest dla nas naszymi środkami mocno utrudnione i ograniczone. Sojusznik ci coś da, ale co i kiedy tego nie wiesz. Ja zakup jassm biorę jako + pomimo tych problemów które ma WP. Ale to bardziej straszak(ruscy już się o jassm burzyli).

   Co do balonów, mrzonka. Balonami nie sterujesz a one same z czasem opadają. To ty raczej mówisz o radarach które służą tylko do wstępnego wykrycia nie do celowania. Kiedyś mieli koncepcję dronów które wydłużą u nas zasięg NSM. Ale to tylko mrzonki. Po prostu musimy mieć jeden rozbudowany system z różnymi warstwami we wszystkich siłach wojskowych. Nie mamy tego i to idzie opornie u nas. Zakładam że chcą z f35 zrobić nasz mini awacs tyle że f35 potrzebuje danych z innych systemów rozpoznania żeby działać skutecznie. A tego nie będziemy mieli przez dekady.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Z tego co czytałem (ale nie dam linka bo nie mogę odnaleźć) to w okolicach Olsztyna ma powstać baza z aerostatami na uwięzi, które będą podnosić sensory do pilnowania Kaliningradu. Amerykanie chyba nadal używają JLENS, albo podobnego systemu. Oczywiście nie jest to panaceum i ma swoje wady, ale może pełnić rolę w całym systemie środków wczesnego wykrywania. Te aerostaty mają zasilanie oraz silniki do sterowania, więc to raczej sterowce na uwięzi, a nie czyste balony jak zaporowe z IIWW. Ich zaleta to niska stosunkowo cena. Zamiast AWACsa wieszasz takich ze 4 sto km od granicy z Kaliningradem, do tego parenascie celów pozornych z cegłami a nie elektroniką na pokładzie i masz wgląd w sytuację u Rosjan, za dużo mniejsze pieniądze niż AWACS.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop Ale wiesz, że jak będziesz wierzył w dane producentów ruskiej broni, to możesz równie dobrze wyskoczyć na śnieg w sandałach. Oficjalne parametry ich sprzętu w 90% mają znaczenie wyłącznie propagandowe

  •  

   pokaż komentarz

   le wiesz, że jak będziesz wierzył w dane producentów ruskiej broni, to możesz równie dobrze wyskoczyć na śnieg w sandałach. Oficjalne parametry ich sprzętu w 90% mają znaczenie wyłącznie propagandowe

   @deviator: jak większość uzbrojenia ( ͡º ͜ʖ͡º) Kto w bajki o s-400 a tym bardziej o s-500 wierzy?

   @NocnikDzienny

   Jakoś sceptyczny jestem do takiego pomysłu. Ale to pewnie lepsze niż nic. Ale to nadal radar. Nam potrzebne są konkretne zdjęcia kalinigradu i białorusi i tego co się dzieje na granicy państw bałtyckich.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Amerykanie mają tak samo, przykładowo Raytheon dla AIM-7 podawał PH na poziomie 80-90%, gdzie rzeczywista przeciwko broniącemu się celowi wynosiła 10-45% (zależnie od wyszkolenia pilota broniącego i jego świadomości sytuacyjnej).

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Tu się z tobą nie zgodzę .Atak na sama Polskę z punktu strategicznego nie ma sensu ,ba wciągnie w konflikt kraje skandynawskie ,Bułgarię ,Rumunię ,Węgry i Ukrainę która właściwie jest w tym konflikcie .Wątpię by Anglicy nie wsparli Finlandii a co za tym idzie i USA . Zrozum zdobycie Danii daje Ruskim zysk ,a samej Polski przysporzy im potężnych kłopotów .Tym ważniejszym oczkiem do zdobycia właśnie jest Skandynawia nie wąski korytarz przez Polskę który szybko da się odbić .Wolna Polska to gwarant bezpieczeństwa od Finlandii po Danię.

  •  

   pokaż komentarz

   @PsychiatraRadzi No spoko, ale nie mył ściemy producenta z państwową propagandą, w ruskich S-400 szczelalo ponad horyzontem i do kosmosu 10 lat przed tym jak okazało się, z w sumie to tylko przypudrowany stary s300

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiegok Atak na Polskę nie musi mieć wymiaru strategicznego żeby mieć sens. Jesteśmy całkiem niezłym kandydatem na proxy.

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: masz racje, ale czasy gdy bitwy wygrywalo sie arytmetyka w stylu Żukowa, czyli oni maja 300 czolgow na rubieży my mamy 600. Rozwala nam 400 ale 200 przejedzie skończyły sie. Dzis przewage wywalcza sie informacją i precyzyjnym uderzeniem. Bez informacji uderzenie nie bedzie precyzyjne. Ja sie naprawde ciesze, ze polska armia sie modernizuje, ale majac ograniczony budżet powinnismy w pierwszej kolejności kupowac to co jest nam najbardziej potrzebne. A najbardziej potrzebne teraz są systemy p.lot. Zarowno te o duzym zasiegu, srednim, jak i te reczne. A nastepne to srodki do nisxczenia broni pancernej. Dzis grozi nam konflikt asymetryczny, taki jak na Ukrainie. A tam okazalo sie, ze rosjanie są bezkarni. Maja pelne panowanie w powietrzu i np ukrainskie smiglowce szturmowe byly niszczone zanim nieprzyjaciel znalazl sie w zasiegu ich rakiet. Wiec ukraincy wycofali smiglowce szturmowe z pola walki. Uczmy sie na cudxych doswiadczeniach i nie popelniajmy bledow z roku 1939 kiedy nasze nowoczesne pzl Łos okazaly sie zupelnie nieprzydatne w wojnie obronnej, w sytuacji gdy niemcy wywalczyli panowanie w powietrzu

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: To jaki ma sens jak nie strategiczny ? .Bo zajęcie by zająć zmieni nastawienie zachodu który jest rozbity i znikną głosy które są za współpracą z Rosją .Czy potrzeba im kolejnej republiki która będzie wzniecać konflikty a co za tym idzie generować ogromne koszty .Jedynie sojusz Niemcy-Rosja miałby taki sens ,ale na to inni nie pozwolą .Mniemam że Niemcy też się nie zgodzą bo doskonale wiedzą że gdy odnowi sojusz to Rosja dokończy to co planował Stalin który był uprzedzony przez Hitlera .Widzisz tam mimo wszystko też są stratedzy i zdają sobie sprawę że przede wszystkim przez Warszawę a chwilę później Berlin wszystko się wali. Rok 1920 ,plany inwazji z okresu zimnej wojny dały do myślenia . Druga kwestia nie po to ponosili koszty by odbić Polskę a dziś po bilionowych inwestycjach od tak sobie stracić . Jak pisałem wcześniej ,nie zdajemy sobie sprawy jakie znaczenie mamy dla innych sugerując że nas odpuszczą .

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiegok taktyczny :) Pierwszy m strategicznym celem jest dopiero podbój Niemiec, potem Europa i ostateczny bój z atlantydami! Polska to tylko kawałek miedzy

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Na USA bym nie liczył ale prędzej Chiny pójdą z ruskimi na noże jeżeli im się dobry moment trafi. Chiny cierpliwie czekają, wiążą Rosją nic nie znaczącymi sojuszami. Zobaczymy jak to się rozegra.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiegok: Dla niemców Polska to:
   - Kordon sanitarny
   - rynek zbytu
   ukraina:
   - karta do gry z ruskimi
   -rynek zbytu.
   sprzedadzą ukraińców jak tylko im się to będzie długofalowo opłacało. Polskę nie tak łatwo ale nie będą do ostatniego żołnierza walczyć za białystok.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Słaba taktyka ,przeprowadzać armię w czasie konfliktu przez góry ,kierunek Rumunia ,Czechy i Słowacja to marny pomysł .Zniszczenie kilku szlaków blokuje armię i wystawia ich jak kaczki na unicestwienie .Pchanie się na odcinku Z. Góra -Szczecin też przynosi straty bo Skandynawia nie będzie czekać biernie .Tylko samobójca zdecyduje się iść na Berlin 200 km pasem ostrzeliwanym nie tylko od czoła ale i z obu boków na wąskim odcinku. Klucz leży w Ukrainie od południa ale gdyby Rosjanie chcieli zająć te tereny będzie larum południowców i zapewne wzmocnienie Polski z krajami na północ od nas .Drugi jak zaznaczam to Skandynawia która taktycznie ma większe znaczenie. Zauważ jak szedł front południowy ze wschodu w czasie 2 WŚ. Owszem północ pod kontrolą Niemiec ale armia idąca przez Polskę na Berlin nie była nękana od strony Bałtyku ,a raczej Norwegii i Danii z innych względów . Masz przykład jakie zmiany następują w strategii NATO po zajęciu Krymu . Wiedz jedno to co jest w przekazie krajowym Niemiec ,Włoch a nawet Turcji zapewne zdecydowanie się różni od opracowań strategicznych.

  •  

   pokaż komentarz

   przeciw lotnicze, nie przydatny

   @CukrowyWykop: Taaaaki z ciebie fachowiec XDDD BRAWO TY( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: brawo ty zmanipulowana wypowiedź. Nie dość że kontekstu to jeszcze sobie dopisałeś. Brawo ty wykopku,

  •  

   pokaż komentarz

   @CukrowyWykop: Dziecko, zasad języka Polskiego nie da się zmanipulować... Wracaj do szkoły podstawowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Chłopcze nie da się tego twojego cytatu na stronie znaleźć bo nie istnieje xD Co za mierne wykopki.

  •  

   pokaż komentarz

   @grzesiek-brzeczyszczykiewicz: Broń jądrowa jest bezużyteczna, jeśli nie jesteś w stanie wygrać wojny konwencjonalnej.

 •  

  pokaż komentarz

  Też kiedyś napiszę taki artykuł propagandowy o superbroni, pomijając braki m.in. porządnych hełmów

  źródło: F36.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Odpalane z pokładu samolotu większą cześć drogi szybują praktycznie niewidzialne dla radarów, wykorzystując sterowanie bezwładnościowe. Do zmiany i aktywnego korygowania trasy lotu pocisk używa napędu rakietowego i uodpornionego na zakłócenia, kodowanego systemu nawigacji satelitarnej GPS.

  Czyli ktoś po raz kolejny powtarza bzdury. To nie jest pocisk o napędzie rakietowym. Tam jest silnik turbowentylatorowy, czyli bardzo podobny do tych używanych w samolotach.