•  

  pokaż komentarz

  "Emeryt potęgą jest i basta .... Utrzymanie ponad 9 milionów emerytów i rencistów w Polsce pochłania równowartość 60 proc. budżetu państwa ... " Co za ciulowy tytuł. Jakie utrzymanie? przecież ci emeryci płacą jakieś podatki jeszcze z tych swoich wypracowanych przez lata wynagrodzeń. Ci emeryci pracowali na swoje emerytury. Aaa, że rząd nie potrafi tego systemu porządnie zreformować i zamiast tego daje jakieś dziwne 13 ki dla emerytów to już inna sprawa.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie łudźmy się, nie da się sprawić, aby Polki zaczęły nagle masowo rodzić dzieci i miały średnio co najmniej po 4-5 pociech. Aby zbilansować system emerytalny progiem tzw. wieku emerytalnego, to musiałby on zostać podniesiony do 72-go a nawet według niektórych do 74-go roku życia. Można by oczywiście odpowiednio zwiększać składki emerytalne, ale gdzieś czytałem, że już teraz aby system był wypłacalny musiałyby być one o co najmniej 50% większe. Można by przyjąć w ciągu najbliższych 20 lat około 5 mln imigrantów zarobkowych. Można też dalej manipulować przy algorytmie wyliczającym świadczenie emerytalne i w praktyce obniżać emerytury. Tylko znów, jak już wiemy w 2013 stopa zastąpienia wynosiła trochę ponad 61%, w 2018 trochę ponad 56%, a za 30 lat spadnie już najprawdopodobniej poniżej 30%, czyli - pomijając inflację - jeśli zarabiasz średnio 3000 zł to otrzymasz mniej niż 900 zł emerytury.

  Więc drogi Polaku, co wybierasz?

  A. Podniesienie wieku emerytalnego np. do 75 roku życia
  B. Podniesienie składek emerytalnych (np. o 100%)
  C. Głodowe emerytury
  D. Masowe przyjmowania imigrantów zarobkowych

  Można jednak inaczej. Przede wszystkim musielibyśmy ogłosić bankructwo ZUS i tak jest bankrutem, do którego co roku dopłaca budżet z innych podatków. Przykro nam ZUS zbankrutował i emerytur na dotychczasowych warunkach nie będzie. W zamian Państwo zacznie wypłacać identyczne w wysokości dla wszystkich, którzy ukończyli 65 rok życia świadczenie emerytalne w formie emerytury obywatelskiej. Bez wyjątków. Nie ważne czy byleś policjantem, górnikiem, czy rolnikiem. Nie masz ukończonych 65 lat i jesteś zdolny do pracy, to nie otrzymujesz emerytury z nowego systemu. Koniec i kropka.

  [ https://www.facebook.com/tomasz.motylinski.anacron/posts/2562899857123760 ]

  •  

   pokaż komentarz

   Więc drogi Polaku, co wybierasz?

   A. Podniesienie wieku emerytalnego np. do 75 roku życia
   B. Podniesienie składek emerytalnych (np. o 100%)
   C. Głodowe emerytury
   D. Masowe przyjmowania imigrantów zarobkowych


   @Anacron: Ja wybieram:
   - zlikwidowanie wszelkich przywilejów emerytalnych: rolników, górników, sędziów itp.
   - wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn,
   - zlikwidowania 13, 14 emerytur,
   - zrewidowania zasad waloryzacji emerytur, co roku zwiekszamy wydatki na emerytury o 7mld, których koszty skumulowane przekraczają wielokrotnie 20mld na 500+,
   - zmuszenia, zachęcenia do pracy dzisiejszych 50-letnich emerytów, nawet jeśli by to miało oznaczać podważenie tzw. praw nabytych...

  •  

   pokaż komentarz

   @adammich: a o czym ja napisałem? :) Przeczytaj jeszcze raz od słów "Można jednak inaczej". :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Anacron: 65 lat i świadczenia rosnące - tzn. 65-70 - połowa emerytury i absolutna dowolność w dorabianiu, szukaniu pracy - może być sprzedawca kwiatów na rogu - nie ważne. 70-75 - 3/4 emerytury - ten sam warunek, 75-sky is the limit, 100% emerytury, ten sam warunek.
   I na miłość boską - żadnych podatków i pitów od emerytury (✌ ゚ ∀ ゚)☞ To jest taki absurd, że tego po prostu nie ogarniam. Podatek od świadczenia państwowego.. (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Jak? Czyli państwo daje 100% i zabiera sobie 40%.. to chyba znaczy, że po prostu daje 60%.. nie ogarniam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Anacron: No ale kto na to bedzie płacił? Nie tylko otrzymujesz jednakową emeryturę, ale także płacisz jednakowe składki. Ja nie będę płacił 35% moich przychodów na rolnika, który nie będzie nic płacił, po to tylko, aby państwo wypłacało nam jednakową emeryturę...

  •  

   pokaż komentarz

   żadnych podatków i pitów od emerytury

   @Cyjanek_i_Szczescie: > Podatek od świadczenia państwowego..

   @adammich: No, ale urzednicy powinni płacić podatki?, a firmy budowlane, które jadą na kontraktach państwowych powinny płacić podatki?, a Hyundai, który wygrał kontrakt, na tramwaje w Warszawie ? Przecież państwo daje im 100%, następnie zaraz zabiera im 20%VAT, podatek CIT itp...

  •  

   pokaż komentarz

   @adammich: ZUS, KRUS wszystko do zaorania (jeśli nie wyraziłem się zbyt jasno). Żadnych przywilejów emerytalnych.

  •  

   pokaż komentarz

   Podatek od świadczenia państwowego.. (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Jak? Czyli państwo daje 100% i zabiera sobie 40%.. to chyba znaczy, że po prostu daje 60%..

   @Cyjanek_i_Szczescie: Jak wyliczyłeś, że Państwo zabiera 40% z emerytury?

  •  

   pokaż komentarz

   W zamian Państwo zacznie wypłacać identyczne w wysokości dla wszystkich, którzy ukończyli 65 rok życia świadczenie emerytalne w formie emerytury obywatelskiej.

   @Anacron: Czyli mamy płacić z budżetu jeszcze dla ludzi, którzy siedzieli na dupie przez całe życie bądź robili na czarno i to niby ma w czymkolwiek pomóc? Nie dość, że populistyczne to jeszcze wyjątkowo głupie i z efektem przeciwnym do zamierzonego. Emerytura obywatelska to zwiększenie kosztów systemu.

  •  

   pokaż komentarz

   I na miłość boską - żadnych podatków i pitów od emerytury (✌ ゚ ∀ ゚)☞ To jest taki absurd, że tego po prostu nie ogarniam. Podatek od świadczenia państwowego.. (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Jak?

   @Cyjanek_i_Szczescie: Składki emerytalne odliczasz od podatku PIT.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak wyliczyłeś, że Państwo zabiera 40% z emerytury?
   @miken1200: Przyznam uczciwie, że emerytury to kompletnie nie mój temat na razie, więc tak walnąłem na podstawie obciążenia pracy w Polsce. Pewnie z emerytur jest mniej ciagnięte.. ale tak czy siak - idiotyczny pomysł ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: No to po cholerę się wypowiadasz? Porównujesz obciążenie pracodawcy (brutto brutto) do netto z emeryturami, chociaż od emerytur idzie tylko dochodowy, a w brutto brutto masz jeszcze ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusz pracy.

   Po drugie: składki na emerytury pobierane są z pensji przed opodatkowaniem, więc opodatkowanie emerytur jest tego konsekwencją - następuje tylko przesunięcie czasowe w zapłacie podatku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: niekoniecznie, ale dziś akurat nie mam czasu wyjaśniać. Więcej dopłacamy teraz do przywilejów niż kosztować będzie emerytura obywatelska. To tak w skrócie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anacron: A co mają obecne przywileje do rzeczy? Skoro można je zlikwidować do emerytury obywatelskiej to można i do obecnego systemu nie tworząc nowych przywilejów dla nierobów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: zacznij czytać dokładnie. Najlepiej od pierwszego mojego komentarza. Powtórzę "W zamian Państwo zacznie wypłacać identyczne w wysokości dla wszystkich, którzy ukończyli 65 rok życia świadczenie emerytalne w formie emerytury obywatelskiej. Bez wyjątków. Nie ważne czy byleś policjantem, górnikiem, czy rolnikiem. Nie masz ukończonych 65 lat i jesteś zdolny do pracy, to nie otrzymujesz emerytury z nowego systemu. Koniec i kropka."

   Przemęczony? To się może najpierw wyśpij.

 •  

  pokaż komentarz

  Utrzymanie ponad 9 milionów emerytów i rencistów w Polsce pochłania równowartość 60 proc. budżetu państwa

  No fajnie ale to te 60 % zdaje się ostatnio na wyborach było ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  A najlepsze jest to, że utrzymujemy ich my, którzy dostaniemy dwukrotnie mniejsze świadczenia niż oni.

  •  

   pokaż komentarz

   @robsonx: Z drugiej strony jeżeli ten system się nie zawali to na nas będą pracować ci, co dopiero teraz się rodzą, a dostaną jeszcze mniej niż my. Ale wątpię by do tego momentu ten system zusowski w takiej postaci się utrzymał, my będziemy mieć przesrane, młodsze pokolenie albo będzie miało lepiej albo tak im my dowalimy(bo emerytów będzie jeszcze więcej w stosunku do pracujących), że będą jak niewolnicy

  •  

   pokaż komentarz

   na nas będą pracować ci, co dopiero teraz się rodzą, a dostaną jeszcze mniej niż my

   @Asd15: Chyba ze któreś pokolenie po wie sprawdzam i już nie będzie chciało płacić na innych