•  

  pokaż komentarz

  Trudno zbudować cywilizację techniczną, nie mając chwytnych kończyn...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik Ludzka cywilizacja udowadnia że można- wystarczy tylko wymalować pazury lakierem!

  •  

   pokaż komentarz

   Trudno zbudować cywilizację techniczną, nie mając chwytnych kończyn...

   @Nieszkodnik: Nawet mając, jak ośmiornice, potrzeba jeszcze być ulokowanym we właściwym środowisku, by móc np. wzniecać ogień, budować piece hutnicze itd. A do tego wymagana jest ponadto zdolność komunikacji, wymiany myśli - mowa. Tu musi wiele czynników zaistnieć. W tym również - te mało doceniane - klimatyczne, bo nawet z mową i koniczynami trudno rozbudować cywilizację w warunkach mrozu i lodu północy, czy w warunkach całkowicie pustynnych, uniemożliwiających rozwój rolnictwa i hodowli zwierząt w większych stadach z uwagi na utrudnuenia w dostępie do roślinności. Eskimosi i Aborygeni w Australii, mimo chwytnych konuczyn i mowy, z tych powodów nie mieli możliwość rozwinięcia zaawansowanej technicznie cywilizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Eskimosi i Aborygeni w Australii, mimo chwytnych konuczyn i mowy, z tych powodów nie mieli możliwość rozwinięcia zaawansowanej technicznie cywilizacji.
   @Tolstoj-kot: W Afryce niespecjalnie lepiej ale to jest niepoprawne politycznie

  •  

   pokaż komentarz

   @wshk: Poczytaj sobie o brązach z Beninu i wcześniejszego Ife - będziesz zaskoczony ¯\_(ツ)_/¯

   Oni potrafią. Tylko nie chcą ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: Jednym z większych problemów ośmiornic, na drodze do zbudowania cywilizacji, jest ich krótkie życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot @ninio główny problem ośmiornic to brak troski o potomstwo i tym samym brak przekazywania wiedzy i umiejętności. Możliwość wzniecania ognia jest niezbędna dla zbudowania cywilizacji technicznej, ale dla prymitywnej cywilizacji na poziomie kamienia łupanego lub trochę bardziej zaawansowanej można się obyć bez tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ninio: Nie wiem czemu Cię minusują. Problemem ośmiornic jest to, że po złożeniu jaj umierają. Więc nie mogą przekazać wiedzy jaką zdobywają w ciągu życia. I każde pokolenie zaczyna od zera.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: @Nieszkodnik: jesteście ignorantami, problem ludzi polega na tym że porównują każdą potencjalną formę zycia do naszej własnej jak byśmy byli doskonali, wręcz bogami ¯\_(ツ)_/¯ nie macie panowie wyobraźni dlatego myśląc o innych cywilizacjach wyobrażacie sobie kopie ludzi, muszą mieć ręce, nogi, oddychać powietrzem i miecz dwoje oczu, budowę najlepiej taką która przypomina człowieka ( ͡º ͜ʖ͡º) w siążce sci-fi "Głębia" autor ładnie nazwał to Paradoksem Percepcji który polegał na tym że obcy byli tak obcy że ludzie nie potrafili ich zrozumieć, ponieważ za wszelaką cenę szukali w obcych swoich cech ¯\_(ツ)_/¯ to samo może dotyczyć dinozaurów w temacie, porównujecie ich do ludzi i naszych osiągnieć, a co jeśli wybrali inne drzewko rozwoju ?

  •  

   pokaż komentarz

   Eskimosi i Aborygeni w Australii, mimo chwytnych konuczyn i mowy, z tych powodów nie mieli możliwość rozwinięcia zaawansowanej technicznie cywilizacji.
   @Tolstoj-kot: W Afryce niespecjalnie lepiej ale to jest niepoprawne politycznie

   @wshk
   @Tolstoj-kot No właśnie jest jeszcze coś. Tacy Murzyni mieli wszystko podobnie jak w Starym Świecie i być może mieli nawet tego z dużo. Taki murzyn miał zawsze full jedzenia więc nie musiał budować huty.

  •  

   pokaż komentarz

   @wshk: Głupku nieopkowy, Afryka jest sztucznie utrzymywana w takim stanie, bo Francja, Brytole i eksplatują ją z bogactw i wykorzystują DARMOWĄ siłę roboczą jeszcze nawet w 21 wieku. Gdyby Afryka była silna, to raczej Francja i Angole klepali by biedę, i taki Francuzik czy Brytol przyjeżdżałby tutaj do PL i sprzątał w kwaterach Ukraińskich.

  •  

   pokaż komentarz

   jesteście ignorantami,

   to samo może dotyczyć dinozaurów w temacie, porównujecie ich do ludzi i naszych osiągnieć, a co jeśli wybrali inne drzewko rozwoju ?

   @PokornyJanusz: gdybyś tylko potrafił czytać ze zrozumieniem - to pewnie by do ciebie dotarło, że moja wypowiedź:

   Trudno zbudować cywilizację techniczną, nie mając chwytnych kończyn...
   w żaden sposób nie neguje innych drzewek rozwoju, a odnosi się jedynie do cywilizacji technicznej (maszyny, samoloty, komputery etc)...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: skąd wiesz że nie mieli swoich ? a my po prostu jesteśmy zbyt prymitywni żeby to zrozumieć ? odrazu zakładasz że maszyna musi wyglądać i działać tak jak gdyby zbudował ją człowiek ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   skąd wiesz że nie mieli swoich ?

   @PokornyJanusz: bo zostałyby jej ślady. Np. nienaturalne skupiska pierwiastków... Jeśli potrafimy odkryć kości dinozaurów (materiał biologiczny jakby nie było), to tym bardziej odkrylibyśmy ślady ich cywilizacji/skupisk (i cały czas mam na uwadze cywilizację techniczną). Bo na przykład skutków telepatii, samoistnej lewitacji, telekinezy (choć tu już bardziej) czy podobnych cech możemy nie być w stanie zobaczyć...

  •  

   pokaż komentarz

   ludzie nie potrafili ich zrozumieć, ponieważ za wszelaką cenę szukali w obcych swoich cech ¯_(ツ)_/¯ to samo może dotyczyć dinozaurów w temacie, porównujecie ich do ludzi i naszych osiągnieć, a co jeśli wybrali inne drzewko rozwoju ?

   @PokornyJanusz: Tylko, że to tak nie działa. Musisz tylko uwzględnić, że inteligencja oznacza ciągły rozwój. Musi być karmiona poprzez coraz nowsze bodźce pochodzące ze środowiska. Inaczej ciało uległoby specjalizacji a inteligencja stałaby się energetycznym obciążeniem. Już to coś nam mówi o potencjalnych świadomych istotach. Musiałyby one na pewnym etapie szukać nowych środowisk z którymi mogliby wejść w interakcje. Muszą też być gatunkiem stadnym aby w sensownym czasie móc kumulować wiedzę. Musi też istnieć system jej systematyzacji, a wiec jakiś system matematyczny. Muszą szukać nowych sposobów komunikacji z otoczeniem, które nie są pochodną ich ograniczonej biologii. Nie ma co liczyć, że gdzieś w głębi oceanu istnieje od miliarda lat superinteligentna purchawka zafascynowana sama sobą. Można założyć, że jeśli trafilibyśmy na świadome istoty to chcieliby nawiązać z nami kontakt podobnie jak my z nimi.

  •  

   pokaż komentarz

   @PokornyJanusz:

   co jeśli wybrali inne drzewko rozwoju ?
   Ciekawe. Ludzie wybierali jakieś drzewko rozwoju? Raczej dostosowywali się do sytuacji

  •  

   pokaż komentarz

   @Naxxxtes:
   Ciekawe dlaczego bajki o dinozaurach zaczyna sie wpajac od przedszkola ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: myślę, że kolega chciał napisać "nie mieliby".

  •  

   pokaż komentarz

   @PokornyJanusz: poczytałeś s-f, więc odpowiedz na pytanie „Gdzie Oni są?”

  •  

   pokaż komentarz

   główny problem ośmiornic to brak troski o potomstwo i tym samym brak przekazywania wiedzy i umiejętności.

   @Tolstoj-kot: @Trevize: Dokładnie, problemem ośmiornic nie jest brak środowiska w którym można wzniecić ogień, ale bardzo krótkie życie. W dodatku samica umiera niedługo po rozmnożeniu(o kilkumiesięcznej długości życia samca nie wspominam), a liczne potomstwo zostaje puszczone samopas w głębię morską gdzie przeżywalność jest marginalna. Gdyby zmienić genetycznie sposób rozrodu co jednocześnie wydłużyłoby ich życie, to pewnie na efekty nie trzeba by czekać zbyt długo.

  •  

   pokaż komentarz

   @zino: jak bym miał swoje przepuszczenia opierać na wiedzy z książek to niedaleko (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem czemu Cię minusują. Problemem ośmiornic jest to, że po złożeniu jaj umierają. Więc nie mogą przekazać wiedzy jaką zdobywają w ciągu życia. I każde pokolenie zaczyna od zera.

   @ant444: Dla nas tym krokiem największym był język, właśnie dzięki niemu przekazywaliśmy wiedzę i efektem kuli śnieżnej dotoczyliśmy się na wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°) Myślę, że opieka nad dziećmi nie jest konieczna, ale napewno pomogła.

  •  

   pokaż komentarz

   Trudno zbudować cywilizację techniczną, nie mając chwytnych kończyn...

   @Nieszkodnik: Oraz mowy do przekazywania wiedzy z pokolenia na pokolenie

  •  

   pokaż komentarz

   @Shuin: a co jeśli dinozaury w jakiś nieznany nam sposób osiągnęły osobliwość technologiczną i przeniosły swoją świadomość, a na ziemi pozostały szczątki po ich biologicznej formie ?

  •  

   pokaż komentarz

   Oraz mowy do przekazywania wiedzy z pokolenia na pokolenie

   @Laszl0: telepatia spokojnie wystarczy... I raczej nie o mowę w takiej sytuacji chodzi, ale o pismo - do gromadzenia tej wiedzy. Zauważ, że mowę ludzkość ma opanowaną, a wiedza zanikała wielokrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla nas tym krokiem największym był język

   @FrankTheTank: raczej pismo. Sam język nie wystarczy...

  •  

   pokaż komentarz

   @Shuin: a założenie że ktokolwiek chciałby z nami kontaktu jest złe ¯\_(ツ)_/¯ nie wiem skąd ten pomysł że ktoś chciałby mieć z nami coś wspólnego tylko dlatego że jesteśmy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Ale język był pierwszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot: dinozaury tak jak ludzie miały do dyspozycji cała planetę i zakres wszystkich mozliwych klimatów.

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu dinozaury nie wykształciły inteligencji zdolnej do stworzenia cywilizacji?

  Tego nie wiemy.

  źródło: przemeke.files.wordpress.com

 •  

  pokaż komentarz

  Bez przeciwstawnego kciuka zbudowanie cywilizacji byłoby trudne. Poza tym, dinozaury nie musiały jej budować. A jest tak, że zwierzęta, które mają fizyczne atrybuty, jak pancerze, bardzo grubą skórę, kły i pazury, zdolność latania lub bardzo szybkiego biegania, nie mają z kolei zbytnich psychicznych atrybutów - bo nie jest im to potrzebne do przetrwania. Natomiast zwierzęta, którym brak fizycznych atrybutów, są z kolei obdarzone większą inteligencją.
  Zgadza się, @Jariii

  Ludzie mają delikatną skórę podatną na rany i inne urazy, nie umieją latać ani zbyt szybko biegać, nie mają kłów ani pazurów, więc nadrabiają to inteligencją i posługiwaniem się narzędziami.

  •  

   pokaż komentarz

   Bez przeciwstawnego kciuka zbudowanie cywilizacji byłoby trudne. Poza tym, dinozaury nie musiały jej budować. A jest tak, że zwierzęta, które mają fizyczne atrybuty, jak pancerze, bardzo grubą skórę, kły i pazury, zdolność latania lub bardzo szybkiego biegania, nie mają z kolei zbytnich psychicznych atrybutów - bo nie jest im to potrzebne do przetrwania. Natomiast zwierzęta, którym brak fizycznych atrybutów, są z kolei obdarzone większą inteligencją.

   #gruparatowaniapoziomu

   @Trojden: Czymś muszą nadrabiać. To niesamowite, że większa inteligencja potrafi nadrabiać brak pancerza. Bardzo różne kierunki obrała ewolucja. Jedne zwierzęta postawiły na życie w trudnym środowisku - głębiny morskie, przez co starały się ograniczyć liczbę zagrażających im drapieżników. Ale po obraniu takiej ścieżki utraciły szanse na utworzenie cywilizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: Nasze pierwotne instynkty się zatracają z uwagi na inne uwarunkowania w jakich przyszło nam funkcjonować.
   Nie jest do końca prawdą co napisałeś - człowiek nie musi szybko biegać. Jest bardzo wytrzymały i potrafi biec za zwierzęciem aż padnie z wycieńczenia. Poza tym, inaczej też kształtuje się wytrzymałość i grubość skóry. Ludzie nie stosujący butów mają tak twarde i zrogowaciałe "podeszwy", że młotka nie potrzebują żeby gwoździa wbić ...

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot Wydaje mi się akurat (ziemska) woda to akurat bardzo dobre środowisko do rozwoju inteligentnych istot a następnie rozwoju cywilizacji.
   Pierwsza sprawa, woda to jeśli jakaś tam dodatkowa osłona przez zagrożeniem kosmicznym, im głębiej tym bezpieczniej, druga sprawa mamy 3 wymiary przestrzenne
   Trzecia sprawa gęstsze środowisko wymaga większej siły/energii by się w nim poruszać, zdobywać pożywienie więc to są czynniki które rozwijają walkę o byt i coraz lepsze przystosowywanie się do środowiska a także rozwój inteligencji u zwierząt.
   Na minus im głębiej tym mniej światła, ciepła i mniej zasobów organicznych, a zasoby nieorganiczne coraz trudniej zdobywać - i być może te czynniki zdecydowały, że w wodzie nie rozwinęły się inteligentne życia zdolne tworzyć cywilizacje (a przynajmniej nic o tym nie wiemy)
   Realne przyjazne środowisko wodne to tak naprawdę do maksymalnie kilkaset metrów głębości (400 metrów max) , głębiej już jest wyjątkowo nieprzyjaźnie,
   A takie niewielkie głębokości gdzie już jest twardy grunt to też nie jest też zbyt duża powierzchnia Ziemi.
   Na minus rozwoju inteligentnego życia i potem cywilizacji w wodzie z pewnością wpływa także krótko dystansowość komunikacji w wodzie (tak wiem niektóre wieloryby czy inne ssaki podobno potrafią się nawoływać na ogromne odległości, tak samo wykrywanie czy komunikowanie sie chemiczne, zapachowe może być bardzo daleko dystansowe) ale zasadniczo komunikacja w środowisku wodnym na powyżej już zaledwie kilkudziesiąt metrów już jest bardzo trudna i podatna na zakłócenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Naxxxtes i chyba jeszcze zasadnicza sprawa dla takiej potencjalnej cywilizacji która miałaby się w wodzie rozwijać, nawet jakby było tam inteligentne życie -w wodzie bardzo trudno pozyskiwać, uzyskiwać dużą energię, poza wulkanami, kominami geotermalnymi nie ma jak tam zdobyć dostateczną ilość energii by móc tam przetwarzać rudy metali czy kontrolować różne reakcje chemiczne, więc to w dużym stopniu wyklucza cywilizacje opartą na rozwoju techniki - tu trzeba by rozwijać taką cywilizacje w oparciu o biotechnologię, biochemię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden:

   latać ani zbyt szybko biegać

   Ale dzięki wyprostowanej postawie i dwunożności bijemy jakiekolwiek zwierzę pod wzgledem kondycji. Czlowiek jest w stanie biec trzy dni non-stop bez zadnego odpoczynku. Zadne inne zwierze nie wytrzymaloby.

  •  

   pokaż komentarz

   @3zMK2: tylko w warunkach wysokiej temperatury. W niskich temperaturach zwierzaki nas przegonią. I nie chodzi tu o kondycję ale o umiejętność pozbycia się nadmiaru ciepła z organizmu, które mięśnie wytwarzają podczas biegu. Do postawy dodaj pocenie się - nie ma innych zwierząt, które mają taki mechanizm pozbywania się ciepła.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: Myszy też nie mają tych atrybutów ale jakoś cywilizacji nie zbudowały (╥﹏╥)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bill_Bohater_Galaktyki: chyba jeszcze konie się pocą. Ale macie rację, naszą metodą polowania było zamęczenie szybszych od siebie zwierząt. W skrócie człowiek to biegająca, wyprostowana, bezwłosa, pocąca się małpa, która dzięki działaniu w stadzie stopniowo wykształcała coraz większy mózg, aż dokonała odkryć (narzędzi, ognia, koła, rolnictwa...).
   Dinozaury nie musiały tego robić bo żyły sobie z sukcesami w swojej niszy. Ewolucja ma wiele szczytów, to nie jest tak że wszystkie zwierzęta zawsze dążą do stania się człowiekiem. Rekiny sobie żyją od milionów lat w takiej formie i jakoś nie słychać żeby zakładały swoje plemiona i wioski.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naxxxtes: zasadniczo komunikacja w środowisku wodnym na powyżej już zaledwie kilkadziesiąt metrów już jest bardzo trudna i podatna na zakłócenia

   Człowiek przez tysiące lat też nie miał metod komunikacji powyżej kilkudziesięciu metrów innych niż kurier z przesyłką / ustnym komunikatem (który działałby również pod wodą)

  •  

   pokaż komentarz

   W niskich temperaturach zwierzaki nas przegonią.

   @Bill_Bohater_Galaktyki:

   Przegonią nas zwierzaki które sami do tego przystosowaliśmy selektywną hodowlą: konie i psy.

   I to jeszcze pod warunkiem że będą miały na trasie takiego biegu dostęp do wody i żarcia - ludzie tego nie potrzebują, bo potrafią nosić zapasy wody i żarcia ze sobą.

  •  

   pokaż komentarz

   @eeemil: wilki nie są gatunkiem hodowanym przez ludzi a zagonią cię na śmierć - pod warunkiem, że to nie lato z temperaturą ponad 30℃

  •  

   pokaż komentarz

   @grok: słusznie. Koń i owca też potrafią się pocić.

   Teraz jedna uwaga - to nie jest tak, że stado powoduje rozwój mózgu. To nie jest tak, że brak pazurów, siły, futra - powoduje, że wykształca się duży mózg. Jak się jest niedostosowanym, po prostu się wymiera :-)

   Gdyby tak było, wielkie mózgi pojawiłyby się wielokrotnie łącznie ze świadomością. Jesteśmy tylko my. To, że świadomość i inteligencja przydarzyła się nam, jest wielkim zbiegiem okoliczności.

   Teoria cybernetyczna powstania mózgu sformułowana przez prof. Fijałkowskiego (polecam jego książkę) stwierdza, że mechanizmem stojącym za powstaniem wielkich mózgów jest niedotlenienie albo przegrzanie - powodujące zaburzenia w funkcjo neuronów. Zwierzaki, które mogły radzić sobie z tymi zaburzeniami (w rozumieniu: dłużej uciekać przed napastnikiem lub gonić ofiarę) były faworyzowane. Ale jak radzić sobie z zaburzeniami neuronów? Najlepiej przez redundancję - neurony dodatkowe, pełniące tę samą funkcję. Mózg mógł dłużej sterować ciałem, efektem ubocznym był jego duży rozmiar.

   U ludzi ten mechanizm miał być spowodowany warunkami bytowania wczesnych homo - sawanny Afryki, bardzo gorące, z lokalną dostępnością wody (z mnóstwem niemiłych zwierzaków obok) i pokarmu (często oddalonego od wody). Osobniki, które potrafiły najeść się i potem dobiec do wody przeżywały, słabsze - umierały z wyczerpania na trasie takiego codziennego maratonu.

   Podobnie walenie - długotrwałe nurkowanie powoduje niedotlenienie mózgu, a jakoś trzeba wrócić na powierzchnię. Inne zwierzaki łącznie z małpami mają stosunek masy mózgu do ciała daleko mniejszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bill_Bohater_Galaktyki: czy ja wiem czy wilki zagonią człowieka na śmierć? Nie chodzi o to czy są szybsze i czy go zagryzą, ale jakby wilk biegł wiele dni i człowiek obok siebie, to który padnie szybciej.
   A jak każde z nich miałoby dostęp do wody i jedzenia to ludzie mogą przecież biec bez końca (vide osoby co przebiegły kulę ziemską itd.). Np. https://en.wikipedia.org/wiki/Self-Transcendence_3100_Mile_Race

   A co do redundancji i niedotlenienia to ciekawa teoria, nigdy nie słyszałem. Ale czy nie jest tak, że raczej główną teorią jest, że polowanie w grupach, śledzenie powiązań społecznych w coraz większych plemionach i potrzeba komunikacji napędziły budowę mózgu? W końcu szympansy też są inteligentne a nie biegają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: Raczej kolejność zdarzeń była odwrotna. Jesteśmy tak słabi fizycznie ponieważ, dzięki potędze głowy, sprawność fizyczna odgrywała coraz to mniejszą rolę i z biegiem czasu ulegały uwstecznieniu wcześniej nabyte cechy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Trojden: Zastanawia mnie jak powstaly latajace dinozaury. Przeciez one nie sa zdolne do przezycia chodzac tylko po ziemi a bylo potrzebne pewnie kilkaset tys. lat zeby wyksztalcily blony/skrzydla i zaczely latac.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anjinsan87 znaki dymne, świetlne są widzialne na kilometry czy nawet dziesiątki km jak patrzysz gdzieś np z góry itp
   A różne sygnały dźwiękowe conajmniej na kilometr...

   Można też podciągnąć pod tą kategorie obserwacje otoczenia (w celach obronnych ale też i poznawczych) w wodzie, to max kilkadziesiąt metrów
   a w głębinach to już całkiem nic nie widzisz powyżej kilku metrów.

   Przez to zwierzęta wodne praktycznie muszą być w trybie ciągłego czuwania/ ucieczki/ obrony przed atakiem
   - więc ich zasoby mózgu, nawet jak mocno rozbudowane zamiast wejść w tryby liczenia, mnożenia, czy tworzenia wynalazków i filozofowania ( ͡º ͜ʖ͡º) są cały czas w stresie co na pewno nie wpływa na rozwój inteligencji, na konstruktywne myślenie
   ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Naxxxtes: Ok, nie pomyślałem o nich, ale tak czy inaczej sygnałów dymnych czy świetlnych nie uznałbym raczej za kluczowe dla rozwoju cywilizacji.

   Pojedynczy człowiek w sumie też musi być w trybie ciągłego czuwania. Dlatego zbierał się w stada w których dwóch czuwa, jeden myśli, a reszta kombinuje jedzenie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @grok: No jednak nie, przynajmniej nie dominujący skutek, ponieważ największy skok rozmiarów mózgu miał miejsce za Homo erectus w okresie 1,5 mln lat do 300.000 lat temu (z 500 cm3 do ponad 1000 cm3 - link). Jest to okres powiązany ze stepowieniem Afryki w obszarze który zamieszkiwał Homo erectus, spadkiem dostępności pożywienia i wody. Po wyjściu człowieka z Afryki wzrost mózgu zastopował, wręcz zaczął się zmniejszać.

   Polowanie grupowe, narzędzia, to umiejętności dostępne dopiero późnym homo erectus, homo neanderthalis oraz homo sapiens. Wcześniejsze homo były albo roślinożerne - albo dieta mieszana, głównie padlina (wyszukiwanie padłych zwierząt miało zresztą promować wyprostowaną postawę oraz wzrok ustawiony w default na dal, aby widzieć zlatujące się do truchła sępy - te jednak nie mają możliwości rozerwania truchła dziobami i z reguły czekają na dużego drapieżnika, który rozszarpie bydle - stąd nacisk na szybkie pojawienie się przy truchle - czyt. biegiem - żeby zdążyć przed lwami czy hienami, z którymi konkurować się nie dało).

   Szympans w porównaniu do nas ma malutki mózg. Pierwsze homo startowały z jego poziomu.

 •  
  dav2015

  +33

  pokaż komentarz

  a czy są dowody, że nie wykształciły inteligencji zdolnej do stworzenia cywilizacji?? podobno ślady po cywilizacji przetrwałyby około 4 milionów lat

  •  

   pokaż komentarz

   @dav2015: ale już skamieniałości organizmów dłużej. Inteligencja sama w sobie nie uczyni zwierzęcia zdolnym do tworzenia cywilizacji jeżeli nie będzie posiadał odpowiedniej budowy ciała.
   Warstwa z której pochodziłyby skamieniałości mogłaby posiadać substancje nie występujące naturalnie lub nie występujące ze sobą minerały.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: Zawsze mogła być to cywilizacja niekoniecznie mocno rozwinięta. Np. nasza epoka brązu. Coś takiego już trudno byłoby nam wykryć. Albo wręcz byłoby to niemożliwe. Jak zakładamy, że jakiś gatunek istniał kilka milionów lat, to jak mamy chociaż jeden czy dwa kompletne szkielety to jest dobrze..a długość trwania takiej cywilizacji nie musiała być liczona nawet i w setkach tysięcy na dobrą sprawę

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu: tylko, że nie mamy nawet szkieletu istoty, która byłaby zdolna do tworzenia i używania narzędzi. Raczej to by były gatunki zanim ten ostatni stałby się zdolny do tworzenia cywilizacji.
   Najpierw musimy mieć dowody, a nie wymyślać historię i dopisywać sobie do niej dowody.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: Njaważniejsze w cywilizacji nie jest inteligencja. Tylko uspołecznienie. Szympansy tworzą tylko małe grupy. Nie wiem czemu ale ludzie po czasie zaczeli tworzyć duże osady, a później miasta. Wczesne osady nie były niezwykły w stosunku do grup zwierząt. Ot parę schronień, czy chatek. A teraz budujemy wieżwce. Gdyby ludzie dalej żyli w osadach po 3000 ludzi to niczego byśmy nie zbudowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: skamienialosci ktore znalezlismy to tylko ulamek gatunkow ktore wtedy wystepowaly. Po 65 mln lat nie pozostalo by nic poza ewentualnyni sladami w osadach skal/lodowcach, a i to by wskazywalo na cywilizacje techniczne, a one mogly nie wyjsc po za epoke kamienia lupanego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu: myślę, że rzaden gatunek z tej listy nie wykształcił cywilizacji a miał kilkadziesiąt mln lat na to
   https://www.dla-ciekawskich.pl/a679/6-prehistorycznych-stworzen-ktore-wciaz-istnieja

  •  

   pokaż komentarz

   @Sdfghjkl: oprócz tego wszystkiego by coś tworzyć trzeba się komunikować i przekazywać wiedzę. Za pewne ludzie już byli na tyle inteligentni, że rozumieli, że osada może dać schronienie. Korzyść była dla wszystkich, więcej ludzi do obrony, do wytwarzania dóbr, a dla mieszkańców bezpieczeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @trololol: lodowce wtedy nie istniały, więc je można pominąć i zostają skały osadowe. Pomimo, że nie odkryto wielu gatunków to i tak to co zdołali znaleźć paleontolodzy jest oszałamiające. W tym momencie nie ma przesłanek by sądzić, że istniał taki gatunek, nie ma jego skamieniałości jego potencjalnych przodków. A co do śladów w tym przypadku oprócz samych skamieniałości to pewną wskazówkę dawałyby śmietniki, a tych także nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Omenu: epoka brązu mało rozwinięta xD
   ale doj$??łeś do pieca aż można miedź z cyną przetapiać, cywilizacje epoki brązu były mega rozwinięte posiadały pismo, prawo, szlaki handlowe, armie, agrokulturę i wysoko rozwinięte miasta; jeżeli to jest mało rozwinięte to tylko cię wyśmieję xD

  •  

   pokaż komentarz

   @vimikel: tak z ciekawosci, mozesz podac przyklady cywilizacji epoki brazu ktore posiadaly prawo czy armie?

  •  

   pokaż komentarz

   @In_thrust_we_trust: pierwsze z brzegu to egipt i mezopotamia około 3 tysiąclecia pne, nawet państwa miasta grecji posiadały swoje armie i prawa. epoka brązu upadła niestety około pierwszego tysiąclecia pne i potem nastąpiły wieki ciemne i tylko egipt z mezopotamią zachowały ciągłość ale to z mocnym kryzysem

  •  

   pokaż komentarz

   @vimikel: kurde sorry, jakies zacmienie mialem i zdawalo mi sie ze koniec epoki brazu to 3 tys pne :p