96% użytkowników smartfonów nie chce być śledzonych przez aplikacje

96% użytkowników smartfonów nie chce być śledzonych przez aplikacje

Takie wnioski płyną z ostatnich analiz przeprowadzonych po tym, jak Apple zmusiło wszystkich deweloperów dostarczających oprogramowanie dla iPhone’ów do pytania użytkowników o zgodę na takie zachowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Mogę zrozumieć, że twórcy darmowego oprogramowania mogą czegoś oczekiwać od użytkownika. Problem powstaje, użytkownika śledzi program za który trzeba zapłacić, a takich jest sporo.

  •  

   pokaż komentarz

   @marekpiotr: Można przyjąć że już praktycznie każda strona internetowa rejestruje (nagrywa) wszystkie ruchy użytkowników.
   A aplikacje w telefonach to już kosmos ludzie oddają wszystkie dane z telefonów ... nawet zrzuty ekranu robią skubane.

  •  

   pokaż komentarz

   rejestruje (nagrywa) wszystkie ruchy użytkowników.

   @STEFAN_n00b: Wszystkie tzn jakie i co potem z nimi robi? Dane same w sobie są bezwartościowe jeśli ich nie opchniesz albo nie skorelujesz. Przesadzasz mówiąc, ze każdą strona zbiera "jakiś" bliżej nieokreślony ruch.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcasdf: Cały ruch, co klikasz, gdzie masz myszkę, co piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @STEFAN_n00b: Co to znaczy "cały ruch" XD Ty myślisz ze każda strona, każdy gowniany sklepik czy strona z newsami zbiera cały ruch HTTP/HTTPS i input userów? Nie masz pojęcia o czym piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystkie tzn jakie i co potem z nimi robi

   @abcasdf: Zbiera się np. przemieszczanie myszki po ekranie, a służy to m.in. do pomocy w projektowaniu układu i wyglądu stron, czyli UX

  •  

   pokaż komentarz

   @marian1881: Tak, zbiera się ale nie non stop, nie każda strona tak robi i nie ma potrzeby wiązania tych danych z konkretnymi danymi userow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Plutonium: Masz rację, dlatego produkty Apple swoje kosztują

  •  

   pokaż komentarz

   Mogę zrozumieć, że twórcy darmowego oprogramowania mogą czegoś oczekiwać od użytkownika. Problem powstaje, użytkownika śledzi program za który trzeba zapłacić, a takich jest sporo.

   @marekpiotr: Kolejny problem to apki, których nie używasz a i tak cię śledzą, jak preinstalowany (nieusuwalny) ryjobuk. To już jest skurczysyństwo^2.

  •  

   pokaż komentarz

   @STEFAN_n00b: No jak masz telefon z systemem szpiegującym Android by Google to jak najbardziej.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma nic za darmo

   @Plutonium: Manjaro Linux jest za darmo. I nie pisz mi, że jest darmowe wtedy, gdy mój czas nie jest nic wart Już mi się przejadły te frazesy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma nic za darmo…

   @Plutonium: apple nie zarabia na reklamach, tylko na sprzęcie i sofcie do niego, więc wprowadzenie tego to dla nich żadna strata. To Google i FB na tym tracą, bo nie będą tyle spersonalizowanych reklam sprzedawać

  •  

   pokaż komentarz

   @STEFAN_n00b: ale i tak większa cześć powie "a co mi tam" i dlatego to się rozwija, bo gdby nie mieli tych a co mi tam musieli by zmienić politykę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Plutonium No ja przykładowo bym z chęcią zapłacił za apkę ktora używam, by mieć całkowitą pewność, że nie zbiera i wysyła żadnych o mnie danych. Niestety jak wiemy to tak nie działa ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @marekpiotr: Najbardziej szczekają firmy które zarabiają krocie na reklamach. Każdy ma prawo do prywatności.

  •  

   pokaż komentarz

   @gomjeden: Nie jest za darmo bo ktoś musiał to zrobić a jego czas kosztuje

  •  

   pokaż komentarz

   @Plutonium: Dla mnie jest za darmo. Nie płacę ani pieniędzmi ani czasem ani danymi. Jaki to ma związek z tematem wątku, w którym jest wprost powiedziane, że za "darmową" apkę płaci się swoimi danymi?

  •  

   pokaż komentarz

   @marian1881: Tak, ale takie narzędzia kosztują od ilości nagranych sesji, po drugie tych danych gdzie nagrywa się gdzie klikasz nie zbiera się zbyt często i zbyt dużo bo potem człowiek musi siedzieć i analizować te dane przeglądając zachowania userów, a to kosztuje i to nie mało.

   Dodatkowo to jest akurat jeden z mniej kontrowersyjnych sposobów śledzenia użytkowników - twórca aplikacji patrzy jak klikasz w jego aplikacji, dodatkowo tak zebrane dane są bezużyteczne dla twórców innych aplikacji bo zachowania moich użytkowników w mojej aplikacji będą różne niż zachowania Twoich użytkowników w Twojej aplikacji.
   A i co warte podkreślenia - hasła, numery kart kredytowych etc. są wycinane z tych nagrań. Dane są ogólnie anonimizowane. Więc analityk nie zobaczy wrażliwych danych. Ale z drugiej strony to co sam podasz w systemie możesz się spodziewać, że w nim zostanie... więc gdzie zaskoczenie?

   To służy tak naprawdę tylko poprawie projektu aplikacji pod kątem użyteczności i przyjazności użytkownikowi. To jest w gruncie rzeczy etyczne, chociaż na pewno pewne rzeczy mogły by być częściej eksponowane przy mniej lub bardziej świadomych zgodach.

   Problem jest gdzie indziej - w Google Analytics, analitykach i trackerach Facebookowych oraz innych firm. Chodzi o prostą rzecz - nie godzisz się na to (a nie musisz mieć nawet konta na Google albo Facebook) wchodząc na bloga koleżanki, żeby Cię te firmy śledziły, a na pewno nie świadomie. One jednak korelują, że user o takiej i takiej przeglądarce (a przeglądarki potrafią być unikalne w skali świata) z takiego a takiego IP czyta bloga o zainteresowaniach podróżniczych... i wyświetlają Ci potem reklamy biur podróży i podobnych blogów wszędzie w internecie.

   To jest ta analityka której należy się bać, a nie to, że ktoś zobaczy, że na jego własnej stronie zgubiłeś się w menu szukając potrzebnej opcji.

  •  

   pokaż komentarz

   Chodzi o prostą rzecz - nie godzisz się na to (a nie musisz mieć nawet konta na Google albo Facebook) wchodząc na bloga koleżanki, żeby Cię te firmy śledziły, a na pewno nie świadomie.

   @Ilythiiri: Jest na to rozwiązanie, przynajmniej częściowe - używanie ff i wtyczki facbook container :) Do tego mam ublock origin i żadne reklamy mi się nie wyświetlają. Natomiast AdNauseam klika w losowe reklamy i psuje statystyki :)

  •  

   pokaż komentarz

   To jest ta analityka której należy się bać, a nie to, że ktoś zobaczy, że na jego własnej stronie zgubiłeś się w menu szukając potrzebnej opcji.

   @marian1881: Z polecaniem AdNauseam bym uważał bo ban od Google mógłby kogoś bardzo zaboleć, a Google może jednak w ten sposób wierzgnąć za (bądź co bądź) atak na ich systemy trackingowe.

   Jak nie masz żadnych danych w Google to w sumie możesz używać.

   Dodatkowo - niestety od jakiegoś czasu nie używam Firefox, Brave mi bardziej podchodzi w tej chwili a też sporo blokuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: Zdarzyło się żeby google komuś zbanowało konto za używanie AN? Wiem, że wywalili wtyczkę ze swojego sklepu (i w zasadzie się im nie dziwię, bo działa wbrew ich interesom), ale o żadnych konsekwencjach dla użytkowników nie słyszałem.

   Jeśli chodzi o śledzenie na stronach to się zgadzam- multum ludzi podaje swoje dane w internecie, a potem są zdziwieni, że owe dane się tam znajdują. Tak jakby ich niefizyczność była równoznaczna z nieistnieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   Zdarzyło się żeby google komuś zbanowało konto za używanie AN?

   @Mixxer5: Nie znam takiego przypadku, ale teoretycznie jest to możliwe. Kiedyś czytałem analizę i AdNauseam narusza ileś zasad z regulaminów które akceptujesz zakładając konto na Google.

  •  

   pokaż komentarz

   @abcasdf: studiuje się reakcje użytkowników np bada gdzie najpierw kierują myszkę lub wzrok po otwarciu strony. Szczególnie na tzw landing pages albo na stronach z artykułami do kupienia.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma nic za darmo…
   @Plutonium: wręcz przeciwnie, jest dużo darmowego oprogramowania tylko szukasz w niewłaściwym miejscu.

   Popatrz sobie co jest na f-droid - tam nie ma żadnego śledzenia a praktycznie wszytko za darmo.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma nic za darmo…

   @Plutonium: Ale zdajesz sobie sprawę, że śledzeni są również użytkownicy, którzy konta na FB nie mają? FB to sieć marketingowa pod przykrywką społecznościówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @HoRsHiN: Przecież napisałem ze nie ma nic za darmo. Jak wyciągnąłeś z tego wniosek ze nie zdaje sobie sprawy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Plutonium: Twoja wypowiedź zabrzmiała jak "korzystasz w FB to nie dziw się że masz sondę w dupie, w końcu nie ma nic za darmo" Jeżeli nadinterpretowałem, to sorry:)
   Ale nie korzystam z usług FB, nie używam i nie chcę używać ich infrastruktury. Więc nie muszą mi nic "za darmo dawać" Z drugiej strony powinien być prawny zakaz śledzenia i profilowania użytkowników bez ich wyraźnej zgody i wyrażenie sprzeciwu nie powinno być w żaden sposób upierdliwe. Obecnie jest tak że albo masz jeden przycisk "zgoda" albo klikasz więcej opcji i w najlepszym wypadku musisz w środku dłuugiego tekstu znaleźć "wyrażam sprzeciw..." albo odklikujesz w pip zgód i wtedy masz jeszcze możliwość się walnąć na dole, bo domyślny przycisk "włącz wszystko" jest większy i w bardziej "przyciągającym" kolorze.
   Nawiązując do tematu wykopu - ten ruch apple z uświadamianiem userów, spowodował u mnie chęć posiadania iphona, mimo że się do tej pory broniłem i wyśmiewałem politykę cenową.

  •  

   pokaż komentarz

   @Impuls94:
   Są świadomi czym płacą za "darmowe" oprogramowanie

  •  

   pokaż komentarz

   @Impuls94: Raczej 4% kliknęło cokolwiek lub się pomyliło

  •  

   pokaż komentarz

   @sdek: Nie da się pomylić. Żeby to okno wyskoczyło to musisz zmienić ustawienia. Domyślnie ta opcja jest wyłączona (czyli nie pyta Cię o śledzenie ale je blokuje). Ta opcja musi być manualnie włączona w ustawieniach, dopiero wtedy dostajesz wybór czy pozwalasz apce na śledzenie, czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Impuls94: 4% na iPhone i 100% na androidzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bartbartz: Może nie 100%, tylko 99%, gdzie ten procent ma czas i chęci się bawić w robienie roota i instalowanie forka androida, który jest skupiony na prywatności. Ciekaw jestem jednak czy nie wiąże się to z kompromisem odnośnie sterowników (np. czytnika linii papilarnych) i płatności zbliżeniowych, bo tematu nie zagłębiałem, a to ostatnie obiło mi się o uszy. Tego typu zabawy zakończyłem z WM 6.5.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korda: @bartbartz: uwaga panowie, bo zaraz wjadą spoceni androidowcy którzy przeprowadzają krucjatę na Apple i będą próbować wszystkich przekonać, że android lepszy od iOS XD hatfu

  •  

   pokaż komentarz

   @drycattle: Oni są chyba blisko związani z tymi którzy prowadzą krucjaty Linuxa. Jak podałem szereg argumentów dlaczego Linux nie nadaje się jako system dla użytkownika domowego, to zostałem pociśniety (szczególnie, że argumenty przemawiające za Windows i macOS), ale jak zapytałem się co ich zdaniem przemawia za tym systemem na biurku u użytkownika domowego, to nie dostałem żadnej odpowiedzi, zwyczajnie poruszanie wcześniejszych wątków.

   Tutaj podobnie. Widza powierzchownie owieczki do strzyżenia, ale nie widza, że to oni tutaj płacą najwiecej.

   Jak kupią tanie zamienniki baterii to też będą się ze wszystkich wokół śmiać, że frajerzy. Do czasu…

  •  

   pokaż komentarz

   @drycattle: No w przypadku macintoshy, to trochę owieczki, bo jak można zrobić komputer za tak ciężki hajs (choć ekran częściowo to usprawiedliwia, patrząc na konkurencje) z Pro w nazwie bez portów USB, HDMI i czytnikiem kart pamięci do z aparatu? I klawiatura motylkowa (dobrze ze) z gwarancja przewyższając okres gwarancyjny reszty komputera? Brak możliwości wymiany dysku (dopłata za ciut większy taka jak za komputer) i uniemożliwianie naprawy? Apple paskudnie wykorzystuje fakt, że człowiek chcąc korzystać z ich systemu, jest uwiązany też do ich sprzętu.

   Jednak w przypadku telefonu, aż tak daleko idących kompromisów nie ma (nie licząc tych z pamięcią).

  •  

   pokaż komentarz

   @Korda: Do przenoszenia danych między urządzeniami Apple nie potrzebujesz żadnych portów (AirDrop, Universal Clipboard, Handoff czy Continuity). To że urządzenie czegoś nie posiada, znaczy tyle, że nie jest dla Ciebie skoro oczekujesz, że takie funkcje w nim będą. W dobie 5g, Wi-Fi i chmur przetrzymywanie czegokolwiek fizycznie traci sens, a z tym także port na karty pamięci. Poza tym ta firma jest dla minimalistów. Jak chcesz mieć nasrane 20 portów w laptopie to musisz wybrać inną firmę.

  •  

   pokaż komentarz

   @drycattle: No ale ja np mam sporo zdjęć na dysku zewnętrznym i chciałbym komuś pokazać, a on ma maca, jak mam go podłączyć bez przejściówki żeby zwyczajnie dysk zadziałał skoro nie ma USB?└[⚆ᴥ⚆]┘

  •  

   pokaż komentarz

   GIF

   źródło: 1.gif (563KB)

  •  

   pokaż komentarz

   @niestrollowany_w_38_walkach:

   96% użytkowników smartfonów nie chce być śledzonych przez aplikacje
   Ci sami użytkownicy:

   źródło: ok.png

  •  

   pokaż komentarz

   @NdFeB: ale minusy xD a prawda w 100% nie chcę ale muszę chyba xD jakby nie chcieli to by nie używali, bardziej trafne byłoby " woleliby ale w sumie to bez różnicy"

  •  

   pokaż komentarz

   @NdFeB @eyaf: To by praktycznie nic nie używali. W życiu jesteśmy zmuszani do kompromisów. Jakbym wyzbył się aplikacji od Google i MS i setek innych deweloperów, to co ja bym w telefonie miał? Na iPhonie jeszcze jest w miarę OK, bo mam pokaźną listę aplikacji od Apple, ale gdybym nie miał? Brak pakietów biurowych, YT, nawet aplikacji do Maila, czy szybkiego retuszu. Kurde, nie miałbym prawie nic. Nawet korzystając z przeglądarki jesteśmy szpiegowani jak cholera. To mam zostać amiszem, czy może się coś k#!@a zmieni (dzięki Bogu za wszelkiej maści blokery i to nie tylko reklam)? Co to za wybór jak nikt mnie nie pyta? Gdyby ludzie nie szli z przymusu na kompromis, to W10M/WP by nie umarł. Tylko smartfon nie byłby smartfonem. Nawet kalkulatora i konwertera walut byś nie miał. Niektórzy wymagają dostępu do danych których nawet nie potrzebują (z lenistwa). To trochę jak z pozornym wyborem w państwie totalitarnym – masz pełna wolność wyborów i… konsekwencji jakie za nimi pójdą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korda: ale o czym ty mówisz? Jeżeli ktoś mówi że nie chce żeby go google śledził a potem kupuje Huawei bo tani xD to niech nie p@?$#!?i że czegoś nie chce.

   Albo jeszcze prościej: co mnie to obchodzi że ktoś nie chce jak i tak to zrobi? Po co się przejmować tak idiotyczną ankieta, jako developer

  •  

   pokaż komentarz

   @eyaf: Nie wiem, może dlatego że ten deweloper sam też jest klientem i jak tak wszyscy będą podobnie myśleć, to urządzimy sobie wzajemnie piekło. Fakt, że nie każdy przejmuje się prywatnością (z głupoty lub nieświadomości zagrożenia), nie sprawia że dotyczy to wszystkich. Uświadamiałem ludzi odnośnie chińskich telefonów i wpadek chińskich producentów na tym polu, ale nie zmienia to tez faktu, że o śledzenie (chociaż przez aplikacje, bo rząd [chiński, czy będący w PRISM] i tak będzie to robił) powinnismy być informowani i pytani o wyrażenie zgody. Powinien być k?!?a wybór.

  •  

   pokaż komentarz

   @Korda: jaki wybór k%$#a, wszyscy siedzą na fb i whatsup, a signal, czy wygodniejszy telegram puste. Więc nikomu nie zależy bo to zerowy koszt się przesiąść. A jakby firma kazała zapłacić 10pln zamiast dać swoje dane ciekawe czy 96% by wybrało opcję zapłaty? Oczywiście że nie, tylko p#$!@?$ą że im to przeszkadza, nawet nie wiedzą czemu, ale brzmi groźnie. Tylko jak przychodzi czas wyboru jakoś zapominają o uprzedzeniach

  •  

   pokaż komentarz

   @NdFeB: Screen z androida a tytuł znaleziska też błędny bo nie 96% użytkowników smartfonów a 96% iPhonów nie chce być śledzonym, gdyby dodać użytkowników androida to wynik mógłby być inny

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem, może dlatego że ten deweloper sam też jest klientem i jak tak wszyscy będą podobnie myśleć, to urządzimy sobie wzajemnie piekło

   @Korda: Urządzimy sobie piekło jak zacznie się legislacja szajsu na podstawie ubzduranych wymogów mas ukształtowanych przez ludzi którzy ciągle napier*** hiperbolami.

   Nie, wszystko nie bedzie fajnie funkcjonowało jeśli nie będzie się dało żadnych danych zapisać na koncie użytkownika. Taki YT nie będzie po prostu działał jeśli będzie miał się pozbywać historii oglądania. Systemy rekomendacji są krytycznie istotne w tym wypadku.

   Ludzie sami nie wiedzą czego chcą. Przede wszystkim to chorym absurdem jest jechanie po korpo co to zbiera dane które się im samemu przekazuje jednocześnie nie rozwiązawszy problemu szpiegujących rządów. Które to robią bez pytania, i nie obchodzą ich agregaty tylko konkretne dane konkretnych użytkowników. Do tego cisza jeśli chodzi o bachdoory sprzętowe jaki Intel ME - gdzie sytuacja jest już tak chora że powinni istnieć zwyczajnie terroryści robiący 'coś' z problemem a nie p@$$?$$enie się. Ale nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakbym wyzbył się aplikacji od Google i MS i setek innych deweloperów, to co ja bym w telefonie miał? Na iPhonie jeszcze jest w miarę OK, bo mam pokaźną listę aplikacji od Apple, ale gdybym nie miał? Brak pakietów biurowych, YT, nawet aplikacji do Maila, czy szybkiego retuszu. Kurde, nie miałbym prawie nic

   @Korda: Trochę dramatyzujesz. Alternatyw jest cała masa. Owszem, potrafią być mniej wygodne, ale zapewniają podobną funkcjonalność. Najwięcej czasu spędzisz na zmianie przyzwyczajeń. Jak chcesz zmian, to znajdziesz sposób. Jak nie chcesz - znajdziesz powód.

  •  

   pokaż komentarz

   @NdFeB nie chcą ale skoro apka się inaczej nie uruchamia?
   A producenci aplikacji nieźle przeginają. Jak ostatnio zobaczyłem do czego chce mieć dostęp Samsung Health, to za głowę się złapałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @niestrollowany_w_38_walkach jak to k#@?a nie chcecie, uwielbiacie być śledzonym, nawet wykop o was wie wszystko tzn policja i rząd dzięki przekazywanej wiedzy dalej

  •  

   pokaż komentarz

   @franciszekkimono: ludzie potrafią kliknąć ok przy aplikacji latarka lub kalkulator bo nie wiedzą że są wbudowane. Albo przy grach dawać dostęp do wszystkiego. O to mi w sumie chodziło ale nie dopisałem "ludzie instalując aplikacje latarka"

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam zamienić sklep google play na aurora store. Ma zasób tych samych aplikacji a jednocześnie pzred instalacją pokazuje na ile i jak dana aplikacja śledzi telefon.