Mieszkaniec Winograd będzie protestował. Bo dzwony kościoła nie dają mu żyć

Mieszkaniec Winograd będzie protestował. Bo dzwony kościoła nie dają mu żyć

"Boże Ciało stało się dla mnie gehenną. Kościół zafundował mi potrzebę zamykania okien i drzwi w wielki upał, dźwięk bicia w dzwony był nie do wytrzymania" - pisze Tomasz, mieszkaniec poznańskich Winograd, i zapowiada protest.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli to jest w dzień, to jeszcze toleruję, ale bezsensowne nap!!?#$@anie dzwonnicy, do której mam 100 m w linii prostej o 6:30 i 7:30 codziennie, nawet w weekendy powinno być już karalne.

 •  

  pokaż komentarz

  Od 500 lat jest tak w każdym miescie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Petururururu: nie wiem jak było 500 lat temu ale teraz gdy kościół stoi blisko domów to dzwony nie biją. Wiem, bo matka ma kościół pod samymi oknami bloku i dzwonów nie ma. A w artykule piszą wyraźnie, że kościół dostał mandat za zbyt głośne dzwony.

  •  

   pokaż komentarz

   i te 500 lat już wystarczy.

   @Mtsen: wiedziałem, ale jesteście przewidywalni.
   A tak poza tym co to News?

  •  

   pokaż komentarz

   @Petururururu: 500 lat temu nie było tylu kościołów

  •  

   pokaż komentarz

   wiedziałem, ale jesteście przewidywalni.

   @Petururururu: Ty też. Usuń konto.

  •  

   pokaż komentarz

   od 500 lat
   @Petururururu: No właśnie, Jezus od 2 tys naucza inaczej, Przestańcie uprawiać poganskie gusła. Nie chodzi o to, by robić harmider wokoło siebie.

   Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

  •  

   pokaż komentarz

   Od 500 lat jest tak w każdym miescie.

   @Petururururu: Tym razem kościół wybudowano gdy dokoła stały już wieżowce!

  •  

   pokaż komentarz

   A w artykule piszą wyraźnie, że kościół dostał mandat za zbyt głośne dzwony.

   @banzi: naucz się czytać ze zrozumieniem? Artykuł jest o kościele na Winogradach, gdzie przytoczono przykład kościoła z Wildy, którego proboszcz otrzymał mandat.

  •  

   pokaż komentarz

   @banzi Chyba u was. Byłem u teściow 2 tyg teraz i dosłownie obsesji zaczalem dostawac. Skur.. od 6 rano drze morde na głośnikach. Do 9 rano byłem po trzech mszach, ktore slyszalem przez zamkniete okno. O dzwonach nie wspomne. Szanuje modlitwe ale nie narzucaną w taki sposób wszystkim w koło.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

   @NiespodziewanaRiposta: I co ten cytat niby udowadnia?

  •  
   Kropeczek

   +34

   pokaż komentarz

   @Mochiron: Że dla wierzącego nie trzeba kościoła i jego pośredników w kontaktach z Bogiem.

  •  

   pokaż komentarz

   ale teraz gdy kościół stoi blisko domów to dzwony nie biją. Wiem, bo matka ma kościół pod samymi oknami bloku i dzwonów nie ma.

   @banzi: dowód anegdotyczny to sobie wiesz, gdzie możesz wsadzić. Mieszkam vis a vis kościoła, dwa razy dziennie nap@%##?@ane w cymbał, a od 9:00 w niedzielę każda msza jest "transmitowana" na zewnątrz. Oczywiście dotyczy to wszystkich innych świąt. Dzwony 2x dziennie jeszcze bym przeżył, ale oni te gusła z głośników nap@%##?@ają jak poj%%$ni.

  •  

   pokaż komentarz

   Że dla wierzącego nie trzeba kościoła i jego pośredników w kontaktach z Bogiem.

   @Kropeczek: No nie, tu nic takiego nie ma. Jest walenie w pychę i typowo polskie "co ludzie powiedzą". Tu nic o kościołach nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mtsen:

   i te 500 lat już wystarczy.

   To jest o 500 lat za dużo jak dla mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   ale teraz gdy kościół stoi blisko domów to dzwony nie biją.

   @banzi: biją

  •  

   pokaż komentarz

   @banzi: zapraszam do Przybędzy koło Żywca, domy dookoła a dzwon i pieśni przez głośniki napierdzielają aż (nie) miło

  •  

   pokaż komentarz

   @Petururururu: nie wiem jak było 500 lat temu ale teraz gdy kościół stoi blisko domów to dzwony nie biją. Wiem, bo matka ma kościół pod samymi oknami bloku i dzwonów nie ma. A w artykule piszą wyraźnie, że kościół dostał mandat za zbyt głośne dzwony.

   @banzi pytanie...
   Zasadniczą kwestią jest... Czy kościół był w tym miejscu przed wprowadzeniem się tego Pana do mieszkania czy powstał później?

  •  

   pokaż komentarz

   @banzi pieprzysz. Mamy kościół obok kilku bloków. Walą dzień w dzień . Nie twierdź, że wszędzie jest tak jak u Ciebie :)

  •  

   pokaż komentarz

   Od 500 lat jest tak w każdym miescie.

   @Petururururu: byl tez czasy kiedy ludzie poswiecali kogos na oltarzu dla bogow, to nie znaczy ze cywilizacja ma wiecznie akceptowac szamanskie rytualy

   pieprzysz. Mamy kościół obok kilku bloków. Walą dzień w dzień . Nie twierdź, że wszędzie jest tak jak u Ciebie :)

   zapraszam do Przybędzy koło Żywca, domy dookoła a dzwon i pieśni przez głośniki napierdzielają aż (nie) miło

   @peradon: @musicisgood:

   Zasadniczą kwestią jest... Czy kościół był w tym miejscu przed wprowadzeniem się tego Pana do mieszkania czy powstał później?

   @Jogurt123: nie, zasadnicza kwestia jest taka:

   art. 156 Ustawy prawo ochrony środowiska:

   Zabrania się używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

   Sens zakazu uzasadnia to, że w przestrzeniach publicznych pożądany jest względny spokój. Oczywiście art. 156 przewiduje parę wyjątków. Nie stosuje się go do m.in. okazjonalnych uroczystości oraz uroczystości i imprez związanych z kultem religijnym. Poza tym wyłączeniu podlegają też imprezy sportowe, handlowe, rozrywkowe, publiczne komunikaty służące do celów bezpieczeństwa itp.

   A jesli kosciol uzywa systemu naglasniania czy dzwonow bez powodu, bez specjalnej uroczystosci itp tylko tak, o zeby przypomniec wiernym o jego obecnosci 15x dziennie to jak najbardziej powinien przestac. Tylko osobna kwestia to bezkarnosc kosciola. Przeciez KK ze swoja armia wiernych nie bedzie podlegal prawom polskim jak jakis plebs i robactwo czyli reszta polakow i w wielu miejscach nie ma komu wymusic na kosciele przestrzegania prawa bo jakis lokalny sołtys nie ma jaj kłócić sie z wladzami koscielnymi zwlaszcza kiedy obecna partia przedzej zmieni sołtysa niz podniesie reke na ksiedza.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis miałem podziękować za konkretną odpowiedź .. ale przeczytałem jeszcze raz:

   ....to nie znaczy ze cywilizacja ma wiecznie akceptowac szamanskie rytualy...

   ...pieprzysz...

   ...Przeciez KK ze swoja armia wiernych nie bedzie podlegal prawom polskim jak jakis plebs i robactwo czyli reszta polakow...

   I niestety muszę stwierdzić, że merytoryka, argumenty i sens został przyćmiony Pana brakiem kultury i nietolerancyjnoscią. Wzmacnianie przekazu takimi sformułowaniami pokazuje, że stać Pana głównie na stosowanie siły i przemocy...

  •  

   pokaż komentarz

   Pana brakiem kultury i nietolerancyjnoscią

   @Jogurt123: moze pan miec swoje zdanie, ja uwazam ze rytualy religijne bez zadnego przelozenia w nauce ktore uprzykszaja zycie innym ludziom nie powinny byc akceptowalne prawnie, a takie wymuszanie na obywatelach sluchania obrzadkow to tez brak kultury i atak na wolnosc wyznania

   chrzescijanie w obrebie wlasnej wiary moga robic co chca tak dlugo jak nie wplywaja tym na zycie reszty, to nie uzasadnia naprzykrzania sie reszcie, kosciolow jest na tyle ze wierni moga w nich uczestniczyc w srodku, nie trzeba uzywac glosnikow i dzwonow do informowania o aktualnym postępie obrządkow ludzi mieszkajacych wokół.

   że stać Pana głównie na stosowanie siły i przemocy...

   Przeciez kosciol jawnie lamal prawo i bylo to akceptowalne zarowno przez partie rzadzaca jak i wiernych, jest to dla mnie jawny pokaz hipokryzji i stawiania siebie i swoich interesow powyzej panstwa, nauki i reszty spolecznosci. A jesli uwaza pan ze dowolna religia na podstawie wymyslonych obrzadkow bez naukowych podstaw moze wedle swojego widzimisie ingerowac w zycie wszystkich obywateli polski to mamy do czynienia z jawna hipokryzja i panstwem koscielnym ktore sila narzuca ludziom religijne nalecialosci.

   Jak inaczej mam skomentowac np urodziny radia maryja? miliony "szarych" polakow traci prace, jedyne zrodlo utrzymania, zamykane sa lasy itp tymczasem kosciol i wierni nie musza sie do tego stosowac? brak maseczek, brak limitu ludzi, wszystko nagrane, w obecnosci policji i wladz panstwa i kto poniosl za to odpowiedzialnosc? co wierni i kosciol z tym zrobili? Wierni sa ponad prawem ktore obowiazuje niewierzacych?

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis proszę Pana... Krytyka radia, instytucji kościoła to jedno (i jestem za merytoryczną krytyka i wytykanie błędów czy obłudy) a obrażanie i stygmatyzowanie jakiejś grupy wyznaniowej lub narodowościowej to po prostu rasizm i nietolerancja.

   Ps.
   "...ja uwazam ze rytualy religijne bez zadnego przelozenia w nauce ktore uprzykszaja zycie innym ludziom nie powinny byc akceptowalne prawnie..."

   "Nowoczesnosc" w formie lgbt np. gender fluid czyli... wchodzenie dorosłego mężczyzny który identyfikuje się (w tym momencie) jako kobieta do toalety z 8-mio latką jest zgodny z "nauką" :) która jest nam masowo wciskana jest ok?

   Mam wrażenie, że nie rozumie Pan życia społecznego i tego gdzie Pan mieszka.
   Polecam podobnie uzewnętrznić się w takim kraju jak Arabia Saudyjska i powiedzieć, że przeszkadza Panu zwykle kilkurazowe nawoływanie na modły... I że to szamańskie przestarzałe rytuały niemające poparcia w nauce ᕦ(òóˇ)ᕤ

  •  

   pokaż komentarz

   Od 500 lat jest tak w każdym miescie.

   @Petururururu: Kiedyś dawno temu mieszkałem w Katowicach w pobliżu kościoła w którym nie było dzwonu (do dziś nie ma). I żyją, a bozia się chyba nie gniewa.

   źródło: d-pt.ppstatic.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Petururururu bo bicie dzwonow pelnilo funkcje informacyjna co do godziny, potem role ta przejely zegarki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jogurt123:

   a obrażanie i stygmatyzowanie jakiejś grupy wyznaniowej lub narodowościowej to po prostu rasizm i nietolerancja.
   Nie odnioslem wrazenia ze stygmatyzuje czy obrazam grupe wyznaniowa.
   Owszem pisalem ze kosciol ze swoja armia wiernych nie podlega prawom plebsu, ale czy domaganie sie rownosci niezaleznie od wyznania to nietolerancja czy rasizm? cala rozmowa jest o pewnych przywilejach ktore ma kosciol i jego wierni, nadawnie takiej grupie specjalnych przywilejow czy ignorowanie ich lamania istniejacych praw czyni z pozostalych ludzi drugiej kategorii bo ich wolnosci sa mniej wazne niz widzimisie czlonkow kosciola. Nie chce zeby grupa wyznaniowa czy rasa miala zabrane jakies prawa, tylko zeby nie miala nadawanych przywilejow na podstawie ich widzimisie.

   Pisze "widzimisie", bo uzycie dzwonow czy glosnikow to nie jakas zapisana w pismie swietnym czesc obrzedow katolickich od ktorych zalezy zbawienie jej czlonkow, a rzecz czysto funkcjonalna, ktora juz nawet nie jest potrzebna. Teraz to halasowanie bez powodu.

   wchodzenie dorosłego mężczyzny który identyfikuje się (w tym momencie) jako kobieta do toalety z 8-mio latką jest zgodny z "nauką"
   Wiekszosc ich postulatów tez nie zgadza sie z tym co mozemy uznac za powszechny paradygmat nauki i wiekszosc z nich przeciez nie jest przez panstwo uznawana z miejsca. Nie uwazam ze wszystko co proponuja jest dobre. Natomiast to ze oni nie maja racji sprawia ze nie moge krytykowac innych robiacych podobnie? Taka argumentacja na zasadzie "no moze kradniemy, ale "tamci" tez kradna" nie ma sensu. No to moze niech wszyscy przestana. Co mi da przesciganie sie "kto wiecej"? Jak rozne grupy ingeruja w nasze zycia bez sensownych argumentow to jestem przeciwny im wszystkim, a dopuszczanie jednych "bo ich niesprawiedliwa wizja swiata jest mi akurat na reke" to nie jest dobra droga do rownosci. "a lgbt wywalczylo XYZ" to nie argument ktory ma mi zamykac oczy w rozmowie na inny temat albo ze od teraz to jest limit do ktorego kazda grupa moze sie zrownac.

   Polecam podobnie uzewnętrznić się w takim kraju jak Arabia Saudyjska i powiedzieć, że przeszkadza Panu zwykle kilkurazowe nawoływanie na modły... I że to szamańskie przestarzałe rytuały niemające poparcia w nauce ᕦ(òóˇ)ᕤ

   Ale czy ten argument przemawia za tym, ze prawo u nas jest uczciwe czy sensowne? Jesli w innym kraju religia ma przywileje to w Polsce jest calkowicie uczciwe ze tez ma ale za to lagodniejsze? Prawo nagle nie zmienia sie w uczciwe jesli zmniejszymy konsekwencje jego stosowania, surowosc kary itp. Moge jedynie powiedziec ze jak mam zyc w jakims kraju w ktorym religia ingeruje w moje zycie to wole w Polsce niz w Arabii, to nie znaczy z automatu ze jedna ingerencja przemawia za wolnoscia wyznania a druga nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mochiron: czy wy katole musi być tacy ograniczeni ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Petururururu: mieszkałem lata temu obok tego kościoła. Widzę nic się nie zmieniło. Ksiądz funduje mieszkańcom takie koncerty, że byście się zdziwili. Dzwony w święta potrafiły bić godzinę jak nie lepiej. To było nie do wytrzymania.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja go rozumiem, mnie co prawda nie łatwo wk#@!ić ale wiem że niektórych takie sprawy mogą mocno wpieniac szczególnie jak ktoś mieszka w małej odległości od kościoła.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś dzwony biły aby poinformować mieszkańców że czas na mszę bo nie było zegarków ale w dzisiejszych czasach jak klecha chce poinformować swoich wiernych to niech im SMSy wysyła a nie w spiż nap##!!??a

  •  

   pokaż komentarz

   @jozek444: ba większość kościołów ma strony internetowe i rozpiski mszy wraz z intencjami etc.
   Zegarek tez kazdy ma.
   Sam mieszkałem blisko kościoła i mi dzwony akurat nie przeszkadzały, bo dzwonią tylko w niedzielę i o 12. Ale to mi , komuś juz może przeszkadzać

 •  

  pokaż komentarz

  Ja w wielki upał sam z siebie zamykam okna żeby mieć chłodno w domu. Nie wiem o co mu chodzi (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @emilwiaderny: Ej, ale jest coś takiego w ludziach, zwłaszcza starszej daty, to przeświadczenie że jak pootwierają wszystkie okna to będzie chłodniej. Szczególnie w największy upał... kiedy nie ma cienia wiatru. To nie ma żadnego sensu. Na klatce mamy taką starszą pannę co notorycznie narzeka jaki upał na klatce bo mieszka na ostatnim piętrze gdzie się wszystko kumuluje więc chodzi i tylko otwiera okna na każdym piętrze żeby jeszcze więcej ciepła w ciągu dnia wleciało. Co z tego że z rana jest przyjemnie wszystko wychłodzone a ukrop się robi od tego jej otwierania okien, nie przetłumaczysz.

  •  

   pokaż komentarz

   @harcepan-mawekrwi: nie tylko starsi. Przez kilka lat sąsiadka, na oko tak ze 25 lat, nie potrafiła zrozumieć, że jak na klatce schodowej jest 25 a na zewnątrz 32, to otwieranie okien sprawi, że nie zrobi się chłodniej ani tu, ani tam. Że wewnątrz będzie cieplej a nie chłodniej. Nie przekonywał jej nawet przykład z lodówką, którą przecież zamyka się, i to szczelnie, żeby wewnątrz utrzymać niższą temperaturę.

   Na początku sądziłem, że otwiera te okna, bo jest jej zimno i dopiero w wysokich temperaturach czuje się komfortowo, znałem takie osoby. Ale nie, miała zakodowane, że otwarcie okna zawsze musi obniżyć temperaturę i nie potrafiła ogarnąć, że to zależy od temperatury na zewnątrz. No a jak kobieta coś sobie wbije do głowy to zapomnij o przetłumaczeniu, że nie ma racji, nie ma takich argumentów...

   Już miałem pozakładać klamki z zamkami:), ale się wyprowadziłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @emilwiaderny: W nocy też masz zamknięte? Czy otwarte i zrywasz się o 5, by zamknąć?

  •  

   pokaż komentarz

   @weerwer: rano zamykasz wieczorem otwierasz - proste jak ja p!#@?%$e

  •  

   pokaż komentarz

   @m_ney: Pytanie, co rozumiesz przez rano. 6? 5? 4?

  •  

   pokaż komentarz

   @weerwer: Widzę kolego że masz podstawowe braki z geografii na poziomie szkoły średniej ale dobrze - poświęcę dla ciebie chwileczkę aby oświecić cię w sprawach które są oczywiste.

   Bazując na fakcie że najgorętsza pora dnia w okresie letnim to pomiędzy 15-16.30 a najchłodniejsza jest tuż przed świtem najkorzystniej zamknąć okna już z samego rana. Można to jednak zrobić nawet ok. 7-8 ponieważ ze względu na bezwładność termiczną powietrza przyrost w tym czasie nie jest zbyt gwałtowny (z tego samego powodu najgoręsza pora dnia nie wypada o 12 a o 15-16.30.

1 2 3 4 5 6 7 ... 21 22 następna