halogen12v
Fizyka - optyka flowa.
Czy jest tu ktoś, kto ogarnia ten temat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chciałbym obliczyć powierzchnię strefy Fresnela.

Monochromatyczna płaska fala świetlana pada prostopadle na otwór kołowy o promieniu 0,15m. Punkt ogniskowy oddalony jest od płytki o "cenzuruę". Oblicz powierzchnię drugiej i czwartej strefy Fresnela.

Z wikipedii: "Dyfrakcja Fresnela na pojedynczym otworze". Znalazłem tam jedynie wzór na związek liczby stref Fresnela ze średnicą otworu. Jak to zadanie ugryźć. Użyć tych skomplikowanych równań ogólnych na fale?
#fizyka #optyka #studbaza
nutka-instrumentalnews
Mirki co myślicie o tej idei zbierania deszczówki w beczkach, tradycyjny zbieracz dużo marnuje

a tutaj 1. rynia z podwójnym spadkiem jeden mniejszy woda szybiej płynie, drugi mniejszy - do przelewu

2. beczka i spieralna "opona" z rozlewaniem, u góry beczki pokrywka a woda spływa po środku..

myślicie, że przejdzie,woda to teraz złoto w polu
#polska #ogrodnictwo #ciekawostki #wies #fizyka
#rolnictwo
czykoniemnieslysza
Kula ognia po 16 milisekundach od odpalenia bomby Gadget, pierwszej w historii bomby atomowej, USA, lipiec 1945 r. Próbę wykonano przed wschodem słońca.
#historia #fizyka #nauka
+12
charpagan
Co to się stało nad Estonią dzisiaj ok. 9?
#meteorologia #lubelskiobserwator #fizyka #radar #chmura
+21
pogop
Spory samochód, który jeździ taniej i ekologicznej w ostatecznym rozrachunku niż elektryk? Toyota Prius w gazie! XD Change my mind! Spalanie w mieście 6,5, co przy obecnych cenach gazu daje jakieś 10 zł na 100 km XD przy jeździe autostradowej jest już znacznie gorzej, bo cena 100 km wzrasta do 12 zł XXXXXD Do tego legendarna niezawodność, spore walory użytkowe, za piękny nie jest to fakt, ale walić to. Szkoda tylko, że prius 2, którego można na luzie kupić za 20kzł, nie występuje w wersji plug in.

#oswiadczenie #samochody #motoryzacja #samochodyelektryczne #technologia #chemia #fizyka
+7
nejvix
Odkrycie NASA stało się wiralowym dowodem na istnienie równoległego świata, w którym czas biegnie do tyłu

Wykopiecie?(。◕‿‿◕。)

- To, z czym mamy tutaj do czynienia, to odrobina spekulacyjnej fizyki teoretycznej, która gdzieś kiedyś miała jakieś wiarygodne podstawy, ale teraz została wzmocniona na potrzeby [medialnej] sensacji – mówi serwisowi Science Alert Peter Gorham, naukowiec z uniwersytetu hawajskiego zajmującego się eksperymentalną fizyką cząsteczek.

#astronomia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu #liganauki #nasa
#kosmos #fizyka
+7
markedone
24 maja, o godzinie 20:00 porozmawiamy o pamiętnych wydarzeniach sprzed 34 laty.

Nasz gość - dr hab. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie opowie Wam o tym jak, z punktu widzenia fizyki doszło do samej awarii. Dowiemy się również o bezpośrednich i pośrednich jej skutkach, a także o tym jaki wpływ miała na nas - Polaków.

Prowadzący - Jacek Domaradzki i Tomasz Róg (Licznik Geigera) przekażą Wam również garść świeżych informacji z Czarnobylskiej Strefy.

Wydarzenie na FB

#czarnobyl #fizyka
#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
+18
Sqbfd
Nie wiem jak u was, ale u mnie wokół słońca można zaobserwować teraz Halo, polecam założyć okulary przeciwsłoneczne (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Halo_(zjawisko_optyczne)

#ciekawostki #fizyka (?)
+16
caribbean
Niech mi ktoś mądry z #kosmos #fizyka powie, bo oglądam 2-gi odcinek fenomenalnego serialu Cosmos: Possible Worlds którego wyszedł już pełny 2-gi sezon - i jest w nim wspomniane o naszej podróży na Proxima Centauri trwającej 20 lat, używając laserów by rozpędzić do jakiejś części prędkości światła, czegoś na wzór statków kosmicznych ( - tak jak mówię, jestem na drugim odcinku, i pokazali to jakby w dwóch wersjach, w pierwszej gdzie są tylko jakby procesory w środku, w drugim gdzie są ludzie w środku). Ale nie ważne.

Co ważne - napęd Alcubierre'go, jest przedstawiony w tym odcinku jako rozwiązanie, uznawanego za dogmat wyznania - że największą prędkością, jest ta światła. Jedno to EmDrive (tak to się chyba nazywało), ale to narzędzie, miało by podobno niejako umożliwić podróżowanie poprzez wykorzystanie fal grawitacyjnych, do przeciągnięcia materii kosmicznej sprzed wymaganego kierunku - i w ten sposób - umożliwienie podróży statkowi kosmicznemu de facto bez poruszania go, pomiędzy jednym miejscem we wszechświecie, a drugim. Co miałoby, drastycznie, zmniejszyć czas podróży.

Czy może mi ktoś odpowiedzieć, bo chyba skoro poruszają takie coś, w produkcji takiej rangi - no to to chyba nie jest byle wynalazek który nic nigdy nie zrobi - czy to tylko takie gdybanie, czy że tak mało mówione jest o czymś, co w zasadzie jest wszystkim co widzieliśmy w filmach sci-fi na przestrzeni ostatniego półwiecza (chyba od pierwszych #starwars? #offtopic ;d)? Przecież on to zaproponował w 1994 jak czytam na wiki?
#liganauki #gruparatowaniapoziomu #astronomia
+1
czykoniemnieslysza
Potrzebuję sprawdzić czy taka klamra zatrzaskowa otwiera się przy nacisku co najmniej 50 N. Jak to najprościej sprawdzić? Jakiego siłomierza szukać?
#fizyka #firma
GlajDem8
Dlaczego mi się prąd nie wylewa z gniazdka? #pytanie #kiciochpyta #fizyka +2
Fake_R
Po raz pierwszy dokonano obserwacji narodzin nowej planety!

Wczoraj wypłynęła świetna wiadomość - Europejskie Obserwatorium Południowe zlokalizowane w Chile poinformowało, że przy pomocy instrumentu SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch instrument) zainstalowanego na teleskopie VLT udało się dokonać obserwacji dostarczającej prawdopodobnie pierwszego, bezpośredniego i wizualnego wglądu w moment formowania się nowej planety. Ten planetarny "dzidziuś" został zaobserwowany wokół oddalonej o 520 lat świetlnych od Ziemi młodej gwiazdy AB Aurigae znajdującej się w gwiazdozbiorze Woźnicy (Auriga).

Observations made with the European Southern Observatory’s Very Large Telescope (ESO’s VLT) have revealed the telltale signs of a star system being born. Around the young star AB Aurigae lies a dense disc of dust and gas in which astronomers have spotted a prominent spiral structure with a ‘twist’ that marks the site where a planet may be forming. The observed feature could be the first direct evidence of a baby planet coming into existence.

“Thousands of exoplanets have been identified so far, but little is known about how they form,” says Anthony Boccaletti who led the study from the Observatoire de Paris, PSL University, France. Astronomers know planets are born in dusty discs surrounding young stars, like AB Aurigae, as cold gas and dust clump together. The new observations with ESO’s VLT, published in Astronomy & Astrophysics, provide crucial clues to help scientists better understand this process.

Publikacja naukowa: https://www.aanda.org/10.1051/0004-6361/202038008

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #astronomia #kosmos #wszechswiat #egzoplanety #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
+811
Handy-1
#matematyka #fizyka

Ile to jest dni?
AGS__K
Czekam aż stworzą osobliwość która nas pochłonie i ziemia zniknie za horyzontem zdarzeń(。◕‿‿◕。)

#fizyka #nauka #heheszki #dbstuff
+2
RFpNeFeFiFcL
Mierzenie pozycji ISS

Opis metody, przy użyciu której można własnoręcznie (no, z pomocą znajomych) przekonać się, na jakiej wysokości i z jaką prędkością faktycznie lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/5511025/mierzenie-pozycji-iss/

Znalezisko dodał: @fizyk20

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #qualitycontent #nauka #ciekawostki
#kosmos #astronomia #fizyka
+53
SSKW
Murki pomocy. Wie ktoś jak to zrobić? Jakieś sugestie? #chemia #fizyka
Dzieci_z_Choroszczy
#pytaniedoeksperta #nauka #fizyka #jajka
Mam pytanie, dlaczego kiedy wrzucimy ugotawane, gorące jajko do lodowatej wody to ono nie ulega implozji? (・へ・)
+1
Fake_R
Gdyby kogoś interesowała kwestia eksperymentów dotyczących badania splątania kwantowego to ukazała się ciekawa praca omawiająca eksperyment, w którym udało się dokonać splątania kwantowego w gazie o temperaturze 450 K (177 stopni C) złożonym z 15 bilionów atomów rubidu (a dokładniej jednego z jego izotopów Rb87).

Artykuł w formie popularnonaukowej: Splątanie kwantowe 15 bilionów atomów w temperaturze 450 K (177 stopni C).

Artykuł naukowy w Nature: Measurement-induced, spatially-extended entanglement in a hot, strongly-interacting atomic system

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #technologia #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
+197
Przemosz
Promieniotwórczość - Wprowadzenie cz.2 - Izotopy
Dzień dobry,
dzisiejszym naszym tematem będą izotopy, także bez zbędnego owijania w bawełnę zapraszam do czytania.
W ostatnim poście (Jeśli nie czytałeś, polecam choćby dla samego przypomnienia - Link) przybliżyłem tematykę tego jak zbudowane jest jądro atomowe, nauczyliśmy się jak oznaczać i liczyć poszczególne składniki jądra (protony i neutrony) korzystając np. z układu okresowego.
Wspominałem ostatnio że protony określają nam z jakim pierwiastkiem mamy do czynienia, to może nasuwać pewne pytanie skoro protony określają nam dany pierwiastek to co określa ilość neutronów (Jaką funkcję pełnią neutrony w jądrze o tym w następnych postach). To co okazuje się ciekawe to że ilość neutronów w jądrze nie wpływa w żadnym stopniu na to z jakim pierwiastkiem mamy do czynienia. Dany pierwiastek występuje w kilku bądź kilkunastu wariantach które różnią się od siebie ilością neutronów.
Przedstawmy to na przykładzie. Weźmy kilkanaście szklanych kulek, czerwoną farbę oraz szklankę z wodą. Pomalujmy powiedzmy 2 kulki na czerwony kolor reszta niech pozostanie przezroczysta. Wrzućmy teraz te dwie czerwone i dwie przezroczyste kulki do szklanki z wodą a następnie oddalmy się na kilka kroków. Spoglądając na szklankę widzimy tylko dwie czerwone kulki, a przezroczyste są dla nas nie widoczne. Dorzućmy kolejną przezroczystą i zaobserwujemy wynik, dalej ich nie widzimy. Przezroczyste kulki można wrzucać tak naprawdę do momentu aż nie wylecą ze szklanki a my nadal widzimy tylko te dwie czerwone. (To jest przykład mający pomóc zrozumieniu, i wiem że jak woda będzie czerwona to nie zobaczymy żadnej kulki ( ͡° ͜ʖ ͡°)) To co chciałem przekazać tym prostym zobrazowaniem to jest fakt iż mimo wielu kulek przezroczystych (symbolizujących neutrony) widzimy tylko te czerwone (symbolizujące protony). Dorzucając kulki tworzyliśmy kolejne izotopy. Izotopy to w takim razie ten sam pierwiastek z różną liczbą neutronów w jądrze
Weźmy np. kawałek węgla. Widzimy że jest czarny i brudzi ręce nie możemy natomiast określić czy mamy do czynienia z węglem zawierającym 6 czy 8 neutronów. Izotopy zapisuje się następująco podając najpierw nazwę pierwiastka (np. Węgiel lub carbon) lub jego symbol (C) a po myślniku liczbę masową izotopu np. Węgiel-13, Carbon-13, C-13. Część izotopów występuje naturalnie na ziemi, większa część jest otrzymywana sztucznie w laboratoriach lub reaktorach. Dzielą się one na stabilne oraz promieniotwórcze czyli te które ulegają rozpadowi i nimi będziemy się zajmować w przyszłości. Część izotopów danego pierwiastka jest promieniotwórcza naturalnie, to oznacza że występują w naszym otoczeniu. Na przykład Potas-40 (K-40) występujący m.in w bananach. Tak banany są promieniotwórcze ( ͡° ͜ʖ ͡°). Czy izotopy mają jakieś konkretne zastosowanie? Otóż tak wiele promieniotwórczych izotopów danego pierwiastka cechuje się unikatowymi zastosowaniami i są wykorzystywane w dzisiejszym świecie, w medycynie np. Kobalt-60 (Co-60), w przemyśle np. w czujnikach dymu Ameryk-241 (Am-241), w reaktorach elektrowni jądrowych np. Uran-235 (U-235) itd. Polecam wszystkim zagłębienie się w to jak dużo różnych izotopów danego pierwiastka istnieje i jak mało z nich występuje naturalnie. Polecam do tego wikipedie (zwłaszcza angielskojęzyczną wpisując”Isotopes of” + Nazwa pierwiastka w języku angielskim) oraz aplikacje na telefon “Isotope Browser” przygotowaną przez IAEA. To na tyle jeśli chodzi o izotopy. Mam nadzieje że każdy kto chciał zrozumiał na czym one są, jak się je zapisuje i że wcale nie są bez użyteczne. Pod spodem grafika przedstawiająca Hel i jego 3 z 9 izotopów w tym 2 występujące naturalnie na ziemi.
Dziękuję bardzo i widzimy się już niedługo
#fizyka #gruparatowaniapoziomu #zrozumiecpromieniotworczosc #nauka
+33
RFpNeFeFiFcL
Publikacja naukowa z dość nietypowym wyjaśnieniem tajemnicy "Tunguskiej Katastrofy"

Naukowcy zaproponowali nowe wyjaśnienie fenomenu katastrofy tunguskiej. Według ich teorii, zniszczenia w rejonie Tunguski związane są nie z upadkiem obiektu kosmicznego na Ziemię, lecz z falami uderzeniowymi, które nastąpiły podczas przejścia żelaznej asteroidy przez ziemską atmosferę.

Link do znaleziska (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/5506463/publikacja-naukowa-z-nietypowym-wyjasnieniem-tajemnicy-tunguskiej-katastrofy/

Publikacja na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #qualitycontent #nauka #ciekawostki
#kosmos #astronomia #fizyka
+100
Niebadzsmokiem
Yay! (。◕‿‿◕。)
#scifun #fizyka
+4
FX_Zus
Kiedy staniemy się cywilizacją typu 1 w skali Kardaszewa

Streszczenie jednego z moich ulubionych filmów na YT dla tych co nie znają angielskiego.
Sam film również w poście.

#pozarok3000 #fizyka #kosmos #nauka #astronomia
+4
pogop
Czy wiesz, że 1 litr wody waży 1 kilogram? Dla wielu z was to zapewne oczywistość, ale spotkałem już dorosłe osoby, które nie miały o tym pojęcia.

#ciekawostki #captainobvious #fizyka #oswiadczenie #takaprawda
+5
Fake_R
To nieprawda, że składamy się w większości z pustej przestrzeni.

Zapraszam dzisiaj do zapoznania się z artykułem popularnonaukowym (tłumaczenie w komentarzach) o dosyć ciekawej tematyce, jakby to określić, "wyglądu" atomu czyli o jego "pustej przestrzeni", składowych cząstkach "punktowych" czy o falowym charakterze.

Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oprócz tego podaję niżej kilka linków do całkiem fajnych, w moim uznaniu, tekstów, które warte są chociaż zerknięcia. Niestety, mam ostatnio coraz mniej "wolnego" czasu więc opiszę każdy z nich bardzo lakonicznie.

Zacznę jednak od aspirującej do miana teorii wszystkiego głośnej ostatnio pracy Stephena Wolframa. Jakiś czas temu na wykopie ukazało się takie wykopalisko: Przełom w fizyce. Nowa teoria wszystkiego opracowana przez Stephena Wolframa.

Choć sama praca, oparta na teorii grafów, wygląda bardzo "elegancko" to środowisko fizyczne podchodzi raczej sceptycznie do tego co zaproponował Stephen Wolfram - w skrócie: na obecną chwilę nie spełnia ona kryteriów teorii naukowej.

Tutaj przykładowe dwa artykuły omawiające pracę Wolframa:

Fizycy krytykują teorię wszystkiego Stephena Wolframa.

Trzy proste powody, przez które teorii wszystkiego Stephena Wolframa nie można uznać jeszcze za naukową.

Ok, to tyle jeśli chodzi o wzmiankę o Stephenie Wolframie.

Poniżej subiektywnie ciekawe artykuły.

Po pierwsze 3 artykuły z Quanta Magazine:

Nowa matematyka dowodzi, że pewien rodzaj przestrzeni jest niestabilny.

Georgios Moschidis wykazał, że pewien rodzaj przestrzeni zwany przestrzenią anty de Sittera jest niestabilny, co może mieć pewne przełożenie na korespondencję Ads/CFT.

In a series of advances that began in 2017 and continue to this day, Moschidis has shown that a certain canonical configuration of Einsteinian space-time called anti-de Sitter (AdS) space is unstable. Throw a tiny bit of matter into AdS space, and eventually a black hole will emerge.

Co się dzieje w protonie? Matematyka kwarków ciągle niezgodna z eksperymentami.

Artykuł o masie protonu, złożonych równaniach chromodynamiki kwantowej oraz próbach rozwiązania problemu niezgodności przewidywań teorii z obserwowanymi eksperymentami.

Milowy krok dla anyonów, trzeciego królestwa cząstek.

Słyszeliście kiedyś o kwazicząstkach zwanych anyonami? Jeśli nie to artykuł porusza właśnie kwestię tych cząstek oraz propozycje ich eksperymentalnych obserwacji.

Pozostałe teksty:

Holografiści z zawodu.

Artykuł o tym jak stworzona bardziej na potrzeby kwantowania grawitacja zasada holograficzna okazała się tak skuteczna w badaniach materii skondensowanej.

Teoria strun i grawitacja czyli jak odszukać Einsteina w sekcji skrzypcowej.

Gdyby ktoś chciał poczytać coś o teorii strun w sposób "łatwy" to polecam ten ciekawy wpis na blogu dotyczący głównych założeń teorii strun.

Pi z nieba - test zerowy ogólnej teorii względności z obserwacji populacji fal grawitacyjnych.

Co łączy liczbę pi, ogólną teorię względności i modelowanie dotyczące fal grawitacyjnych? O analizie statystycznej dotyczącej fal grawitacyjnych i o tym jak można odczytać stałą pi z ich obserwacji. Wydaje mi się to bardzo ciekawe choć nie wiem do końca na czym to polega.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Our understanding of observed Gravitational Waves (GWs) comes from matching data to known signal models describing General Relativity (GR). These models, expressed in the post-Newtonian formalism, contain the mathematical constant π. Allowing π to vary thus enables a strong, universal and generalisable null test of GR. From a population of 22 GW observations, we make an astrophysical measurement of π=3.115+0.048−0.088, and prefer GR as the correct theory of gravity with a Bayes factor of 321. We find the variable π test robust against simulated beyond-GR effects.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
+83
vincent38
https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-12v-7ah-ytx7a-bs-skuter-2t-4t-8023967947
https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-agm-12v-7ah-bezobslugowy-9220824245
Który akumulator lepiej kupić? W czym lepszy jest ten droższy?

Czy oba można ładować samochodowym prostownikiem, ustawiając niski amperaż?
Czy może zasilaczem - mam taki 18 V dający 1 A.

Potrzebny do zasilania urządzenia pobierającego 100 mA.

Dobrze liczę, że 7 Ah przy 12 V to 84 Wh?

Zasilając urządzenie na 9 V pobierające 0,1A powinno wystarczyć na ponad 84 godziny.

Są dwie opcje - podłączyć 12 V i liczyć, ze się nie spali, albo obniżyć napięcie.
a) rezystorem - jakim???
b) https://allegro.pl/oferta/lm2596-s-zasilacz-przetwornica-step-down-obnizajac-7363246903 - takim czymś - sprawność poniżej 90%
c) dwiema diodami szeregowo

Która opcja zapewni najdłuższą pracę?

#elektronika #fizyka #elektryka
+1
czykoniemnieslysza
Potrzebuję do pracy zrozumieć jak wykonuje się test odporności tkanin na słoną chlorowaną wodę. Te testy będą robione w laboratorium, ale wcześniej dla sprawdzenia chcę je zasymulować w domu, bo odczynniki są raczej proste.
Mam opis po niemiecku z którego wynika, że najpierw robi się roztwór: 1 l wody + 30 g soli + 50 mg chloru.
Dalej opis mówi że ciecz we właściwym zbiorniku testowym ma mieć proporcje 100:1 i tego nie do końca rozumiem.
Czyli ten pierwotny roztwór jest potem jeszcze rozwadniany w proporcji 100:1, czyli ostatecznie te 30 g soli i 50 mg chloru przypadnie na 100 l wody ?
Czy to ma sens?
#chemia #fizyka #nauka #politechnika #firma
czlowiek_z_lisciem_na_glowie
Ciekawa infografika. Można pokazać foliarzom, że światło widzialne, ma wyższą częstotliwość od 5g ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak ktoś chce to mam to w rozdzielczości 10000px
#fizyka #nauka #ciekawostki
+18
halogen12v
"Podstawy fizyki", tom 4, Halliday David, Resnick Robert, Walker Jearl.
Czy ma ktoś dostęp do tej książki?

Dostałem za zadanie sprawdzenie tam, "co jest na samym końcu korytarza". Ponoć w tej książce, w temacie o optyce geometrycznej jest lustrzany labirynt na siatce trójkątów i odpowiedź na pytanie.

#fizyka #licbaza #studbaza #optyka
+2
WLADCA_MALP
Wiele osób widząc to zdjęcie myśli, że to fotomontaż. Śmieszny obrazek, przewijamy dalej...

Otóż nie, to jest pojazd który się nazywa Gyrobus i istnieje naprawdę...

Gyrobus był elektrycznym autobusem zaprojektowanym do cichej pracy, na krótkich odcinkach, na trasach o małym natężeniu ruchu, gdzie instalacja nowych tradycyjnych przewodów zasilających wózki podwieszone nie była możliwa. Był napędzany dużym kołem zamachowym o masie 1500 kg, zamkniętym w komorze wypełnionej wodorem o niskiej rezystancji, która obraca się z prędkością do 3000 obr./min.

Koncepcja magazynowania energii na kole zamachowym była jedną z pierwszych form magazynowania energii mechanicznej przez człowieka. Koło garncarza, jeden z najwcześniejszych przykładów, wykorzystało efekt koła zamachowego, aby utrzymać swoją energię pod własną bezwładnością.

Używanie kół zamachowych do przekształcania ruchu posuwisto-zwrotnego w siłę obrotową migrowałoby z silników parowych do następnej ewolucji silnika, silnika spalania wewnętrznego.

Na początku XX wieku, kiedy dokładnie przeanalizowano kształty wirników i naprężenia obrotowe, a koło zamachowe uważano obecnie za potencjalny system magazynowania energii.

Znane jako systemy magazynowania energii FESS lub koła zamachowego, podobnie jak system stosowany w autobusie żyroskopowym, zwykle wykorzystują energię elektryczną jako energię roboczą.

Koło zamachowe przyspiesza, gdy gromadzi energię i zwalnia, gdy się rozładowuje, dostarczając zgromadzoną energię. Obracające się koło zamachowe jest sprzężone z elektrycznym zespołem silnik-generator, który dokonuje zamiany energii elektrycznej na energię mechaniczną i odwrotnie.

Poza ograniczeniami generatora silnika, maksymalna prędkość obrotowa, przy której wirnik koła zamachowego może działać, jest również określana przez wytrzymałość na rozciąganie materiału, z którego jest wykonany.

Ponieważ kształt wirnika koła zamachowego wpływa na jego moment bezwładności i z natury jego zdolność do magazynowania energii, o tym, jak efektywnie wykorzystywana jest masa użytego materiału, decyduje współczynnik kształtu jego geometrii.

Konstrukcja systemów magazynowania energii na kole zamachowym ogólnie podlega jednej z dwóch strategii: niskoprędkościowym kole zamachowym działającym z prędkością 10 000 obr / min oraz wariantom dużej prędkości, który może osiągnąć 100 000 obr / min.

Ponieważ systemy magazynowania energii na kole zamachowym zwykle zamykają koło zamachowe w próżni w celu zmniejszenia tarcia, główny punkt utraty energii występuje w łożyskach, które podtrzymują koło zamachowe.

Łożyska z magnesem trwałym są pasywne, sztywne, tanie i charakteryzują się niskimi stratami z powodu braku przepływającego prądu, ale wiąże się to z kosztem ograniczonej stabilności.

Aktywne łożyska magnetyczne wytwarzają swoje pole magnetyczne z cewek przewodzących prąd, które kontrolują pozycję wirnika. Ustawia wirnik w układzie sprzężenia zwrotnego, przykładając zmienne siły, które są określane na podstawie odchylenia położenia wirnika, spowodowane przez siły zewnętrzne.

Nadprzewodzące łożyska magnetyczne stanowią najlepsze rozwiązanie dla szybkich systemów magazynowania energii na kole zamachowym, oferując kompaktowe, pozbawione tarcia, długotrwałe i stabilne działanie.

Jedną z bardziej atrakcyjnych cech systemów magazynowania energii na kole zamachowym jest ich niezawodność. Mogą osiągnąć wysoką żywotność cyklu, łatwo osiągając setki tysięcy cykli ładowania / rozładowania bez degradacji.

W granicach obecnej technologii systemy magazynowania energii na kole zamachowym są bardziej odpowiednie tam, gdzie na krótki czas potrzebna jest duża moc.

Systemy magazynowania energii na kole zamachowym są również stosowane na poziomie sieci energetycznej, zapewniając bufor magazynowania energii do równoważenia nagłych zmian między zasilaniem a zużyciem energii.

W mniejszych skalach zastosowano systemy magazynowania energii na kole zamachowym, gdzie potrzebne są krótkie wyładowania energii bez obciążania systemów zasilania.

Elektromagnetyczny system wystrzeliwania samolotów w lotniskowcach klasy Gerald R Ford również stosuje tę zasadę.

Obecnie dostępny w handlu system Flybrid wykorzystuje bezstopniową przekładnię do odzyskiwania energii z układu napędowego podczas hamowania na koło zamachowe.

NASA eksperymentowała również z lekkimi systemami magazynowania energii na kole zamachowym dla statku kosmicznego z konstrukcją modułu G2 FESS.

Bez potrzeby stosowania egzotycznych minerałów, minimalnego wpływu na środowisko oraz niespotykanej niezawodności i długowieczności jeden z najstarszych systemów magazynowania energii przez człowieka może okazać się kluczem do naszej przyszłości w zakresie magazynowania energii.

A jak ktoś lubi filmiki: https://youtu.be/_QLEERYS5C8

#ciekawostki #mechanikasamochodowa #technologia #autobusy #gyrobus #gruparatowaniapoziomu #fizyka
+30
Steczny
Pomoże ktoś z fizyki? XD
#pomocy #fizyka #szkola #pytanie #pytaniedoeksperta
SentineI
Elo.

Z racji tego, że w Polsce mamy prawo jakie mamy, to ludzie chodzący z wykrywaczami metalu są 'prześladowani'. Znajomy znalazł i wykopał coś takiego - patrz załącznik i komentarze.

Teraz tak, podejrzenia są następujące. Urządzenie służyło jako element / część w procesie wzbogacania uranu przez III rzeszę. Teraz pytanie do was czy ktoś z was jest w stanie to zweryfikować jakkolwiek lub zna kogoś kto by mógł? Ewentualnie powiedzieć, co to jest.

Całość może być radioaktywna - czy jest - nie wiem. Nie mają sprzętu, żeby to sprawdzić. Póki co, całość została zakopana gdzieś w jakimś miejscu gdzie nie da się tego łatwo znaleźć.

Znajomy poprosił mnie o to, żeby to troche naświetlić. Nie chce się wychylać z takim znaleziskiem za bardzo. Także ten, ktoś coś wie na ten temat?

#historia #fizyka #iiwojnaswiatowa #wykrywaczmetalu
+70
Przemosz
Promieniotwórczość - Wprowadzenie cz.1
Dzień dobry,

pokaż spoiler Tak jak mówiłem w poprzednim wpisie rozpoczynam cykl wpisów poświęconych promieniotwórczości. Ostatnio zostałem całkiem pozytywnie zaskoczony ilością plusów, za co szczerze dziękuję. Postaram się nie rozczarować plusujących Ponadto muszę odnieść się do mini dyskusji która wywiązała się pod postem i muszę już w tym miejscu przyznać się do tyci tyci błędu. Tworząc grafikę napisałem zamiast liczby masowej (238), zapisałem masę atomową (238,028) co odpowiada masie uranu naturalnego. Z tego miejsca szczerze przepraszam za tą wpadkę i postaram się więcej takowych nie popełniać, a jeśli taka się już zdarzyła proszę o wyrozumiałość i rzecz jasna komentarz wskazujący na nią.

Przechodząc już do tematu, dziś chciałbym abyśmy przypomnieli sobie budowę jądra atomowego.
Tak jak wspominałem ostatnio tłumaczenie będę prowadził w sposób luźny tak aby każdy mógł zrozumieć, nie zabraknie prostych przykładów oraz co ważne nie będę wspominać o wszystkim wyczerpując dogłębnie temat np. nie będę opisywać protonu w 100% ponieważ jest to co najmniej temat na dobry kilkunastostronicowy referat a takich tematów jest naprawdę dużo. Jeśli jest to dla ciebie niedopuszczalne, zapraszam do blokowania tagu #zrozumiecpromieniotworczosc oraz na wikipedie czy do literatury naukowej gdzie możesz dowiedzieć się więcej.
Budowę atomu studiowaliśmy w gimnazjum czy w liceum. Warto ją sobie przypomnieć albowiem składała się tylko z 2 rzeczy, jądra atomowego i elektronów krążących wokół jądra.
Elektrony jeśli pamiętamy oznaczane są jako e- i obdarzone są ładunkiem ujemnym To na czym będziemy skupiać się najbardziej to rzecz jasna jądro atomowe (Na spokojnie o elektronach też sobie co nieco wspomnimy w późniejszym czasie). Jądro atomu przedstawiane graficznie jest jako (najczęściej) zlepek dwu-kolorowych kulek i na nasze potrzeby jest to dobre przedstawienie.
Link z przykladem: https://static.epodreczniki.pl/portal/f/res-minimized/RExtMeWJJYDBp/4/292ebkcOmwM5Ek5RIGgYnqSkcp1hL6dM.png
Mówiąc kulki mamy na myśli 2 cząsteczki, mianowicie obdarzone dodatnim ładunkiem protony (p) i pozbawione ładunku neutrony (n). Za pomocą ilości protonów w jądrze atomowym możemy łatwo określić z jakim pierwiastkiem mamy do czynienia. To z powodu iż ilość protonów jest charakterystyczna i unikatowa dla danego pierwiastka. Jak w takim bądź razie sprawdzić ile pierwiastek ma protonów? Z pomocą przychodzi nam układ okresowy spójrzmy na ten podany w linku.
Link z Układem okresowym: https://cdn.britannica.com/45/7445-050-CA28EA33/version-periodic-table-elements.jpg
To co rzuca się w oczy to nie tylko kolory(którymi nie będziemy się zajmować), ale również pewna zależność. Jakby nie patrzeć liczby w kwadratach zaczynają rosnąć od lewej do prawej. Mamy H (wodór) z liczbą 1, następnie He (hel) z liczbą 2, następnie Li (Lit) z liczbą 3. Proszę się przyjrzeć dokładnie, żadna liczba nie powtarza się 2 razy. Wcześniej wspominałem że każdy pierwiastek ma charakterystyczna i unikatową liczbę protonów. W takim razie czy te liczby w kwadratach to liczba protonów? Dokładnie, wskazuje ona ilość protonów w jądrze, liczba podana w kwadratach określana jest jako “Liczba Atomowa” (określana literą Z). Na mojej grafice która przygotowałem jest wskazane inne położenie tejże liczby (Liczba o kolorze czerwonym), ponieważ o ile na układzie okresowym każdy zapisuje sobie daną liczbę gdzie chce o tyle w wszelakich reakcjach jądrowych ta liczba znajduje się zawsze po prawej stronie na dole od symbolu Pierwiastka. Czym w takim razie jest liczba w kolorze zielonym? Ta liczba to liczba masowa(Oznaczana literą A, liczba w zapisie reakcji występuje w lewym górnym rogu), liczba ta określa nam ile łącznie znajduje się “kulek w jądrze” a dokładnie wskazuje nam na ilość “nukleonów” co jest nazwą wspólną protonów i neutronów. W takim razie skoro ta liczba wskazuje nam na sumę neutronów i protonów to czy odejmując od niej ilość protonów dostanę ilość neutronów? Dokładnie tak. Przećwiczmy to na Węglu podanym na grafice. Ilość nukleonów to 12, natomiast ilość protonów jest równa 6. W takim razie korzystając z tego co powiedziałem przed chwilą można z łatwością określić ilość neutronów. W takim razie Liczba masowa - Liczba atomowa = ilość neutronów (A - Z = ilość neutronów) a więc podstawiając 12 - 6 = 6. Oznacza to że podany przeze mnie atom węgla posiada 6 protonów i 6 neutronów.
No ale halo możecie zapytać “ja u siebie mam liczbę po przecinku czy to znaczy że mam część neutronu ? ” Otóż nie, liczba podana w zapisie z przecinkiem to zazwyczaj “masa atomowa” (Zazwyczaj bo to trzeba skorzystać z legendy bo mogą być zapisane różne rzeczy). Masa atomowa jak sama nazwa wskazuje określa nam masę atomu (zazwyczaj średnia masa różnych izotopów). Ale w czym kilogramach? Gramach? Otóż nie, ta masa podana jest w tkz. unitach [u] dlaczego ? Albowiem 1u to równowartość 1,66 * 10⁻²⁷ kg. Masa podawana jest w tej jednostce bo tak jest po prostu łatwiej i czytelniej. Po dzisiejszej długiej lekcji wiemy już jak określić liczbę protonów i neutronów, wiemy również co oznaczają takie sformułowania jak Liczba masowa czy atomowa, masa atomowa oraz nukleony. W następnej lekcji zajmiemy się izotopami i dowiemy się czy neutrony są w ogóle potrzebne w jądrze atomowym. Miały być one omówione jeszcze dziś ale ze względu na pokaźne rozmiary i jeszcze nie gotową grafikę przedstawię to w innym terminie. Pod nami grafika która pełni funkcję legendy. Opisane jest na niej jak będę przedstawiał pierwiastki w następnych częściach #zrozumiecpromieniotworczosc. Jeśli ktoś dotarł do tego miejsca, dziękuje bardzo za uwagę i widzimy się już niedługo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gruparatowaniapoziomu #fizyka
+31
KubaGrom
Kosmos, który się rusza. Timelapse zmian w Mgławicy Krab ( M1) na podstawie zdjęć z lat 2008-2017. Widać nie tylko stopniowe rozszerzanie się mgławicy, ale też spiralne zaburzenia w oświetlanym przez pulsar gazie wewnątrz. Zdjęcia wykonane przez Detlefa Hartmanna.
https://www.astrobin.com/users/DetlefHartmann/
#astronomia #fizyka #kosmos
+26
Fake_R
Isaac Newton w rękopisie z 1704 r. szacował, że świat się "skończy" około 2060 r.

So then the time times & half a time are 42 months or 1260 days or three years & an half, recconing twelve months to a yeare & 30 days to a month as was done in the Calendar of the primitive year. And the days of short lived Beasts being put for the years of lived [sic] kingdoms, the period of 1260 days, if dated from the complete conquest of the three kings A.C. 800, will end A.C. 2060. It may end later, but I see no reason for its ending sooner.

Oprócz tworzenia rachunku różniczkowego i całkowego, odkrywania ukrytego do tej pory opisu natury czy zamiłowań alchemicznych Newton w międzyczasie pasjonował się również analizą tekstów biblijnych.( ͡° ͜ʖ ͡°)

http://www.openculture.com/2015/10/in-1704-isaac-newton-predicts-the-world-will-end-in-2060.html
https://www.standard.co.uk/news/the-world-will-end-in-2060-according-to-newton-7254673.html

P.S. Na zdjęciu inny, młodszy rękopis Newtona z 1705 r.; jednak też o tematyce mistycznej.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #historia #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
+20
againcognito
Takie ciekawe zjawisko właśnie występuje na niebie. Może ktoś to wytłumaczyć?:)
#optyka #fizyka
+7
Fake_R
Bozon Higgsa – co czyni go takim charakterystycznym?

W tym roku Wielki Zderzacz Hadronów "obchodzi" swoje 10 urodziny. Z tej okazji ukazało się kilka ciekawych artykułów dotyczących LHC, m.in. seria na stronie CERN-u. Powyższy artykuł (w znalezisku - tłumaczenie w komentarzach) opisuje historię odkrycia bozonu Higgsa - największego odkrycia ostatnich lat w fizyce eksperymentalnej. Opisane w nim zostały również inne ciekawe aspekty ukazujące sposób w jaki dochodzi się do wielkich odkryć w fizyce. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się do czego "potrzebne" jest pole Higgsa czy bozon Higgsa to zachęcam do przeczytania tego przystępnego dla każdego artykułu.( ͡° ͜ʖ ͡°)

10 lat fizyki w LHC - tutaj jeszcze jeden fajny artykuł podający kilka ciekawostek dotyczących LHC w liczbach.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #cern #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
+133
Przemosz
Pierwiastki i promieniotwórczość
Dzień dobry wszystkim!
Chciałbym dziś pokrótce pomówić o promieniotwórczości, temacie pełnym legend i mitów, temacie w którym to zazwyczaj osoby nie znające podstawowych pojęć mają najwięcej do powiedzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pomyślałem sobie że w ramach #gruparatowaniapoziomu mógłbym spróbować dodać coś od siebie, mógłbym spróbować rozwiać niektóre mity i legendy związane z promieniotwórczością. Tematyka ta bardzo mnie interesowała, od dziecka i zainteresowałem się nią około roku temu kiedy to zacząłem robić powolne kroczki ku zrozumieniu tematu. Ponadto jest ona obecna również w #energetyka czyli moim największym zainteresowaniu (Tak, elektrownie są miodzio( ͡° ͜ʖ ͡°)), a więc dobre jej zrozumienie było dla mnie niezbędne by zacząć swą przygodę z energetyką jądrową Chciałbym w sposób prosty przedstawić promieniotwórczość, chcąc trafić do jak największej liczby osób. Postaram się zrobić to na tyle ciekawie ażeby nawet zwykły nie interesujący się fizyką wykopek mógł to zrozumieć.
Dlaczego chce to zrobić? Dlaczego chce "zmarnować czas" dla wykopków?
Nawet jeśli jedna czy dwie osoby dowiedzą się o czymś nowym, będzie to dla mnie sukcesem. Ponadto może kogoś zainteresuje i ta sama osoba zacznie pogłębiać swoją wiedzę. Czasami wystarczy tylko impuls by zachęcić innych do zdobywania wiedzy. W dodatku będzie to i dla mnie możliwość swego rodzaju powtórki, ponowne przypomnienie sobie wszystkich rozpadów itp.
Na tagu #zrozumiecpromieniotworczosc będę co jakiś czas umieszczać wpisy właśnie dotyczące tego tematu. Dlaczego w takim razie w tytule są jeszcze "pierwiastki"? Mówiąc o promieniotwórczości będziemy korzystać z układu okresowego i pierwiastków, pomyślałem iż może być to ciekawy pomysł by wspomnieć co jakiś czas o pierwiastkach, o ich zastosowaniach, izotopach oraz występowaniu.
Zdaję sobie sprawę z tego iż nie będą najbardziej plusowane wpisy na wykopie, ba będę szczęśliwy jak dostanę nawet 5 plusów, dzięki czemu będę miał motywacje do działania.
Pierwszy wpis już niedługo, przypomnimy sobie jak odczytuje się dane z układu okresowego i wspomnę o izotopach.
Wstawiam clickbaitowy Uran 238 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#fizyka #fizykajadrowa #nauka
+78
PanMuchomorek
Hej. Mam wyznaczyć niepewność obliczonej prędkości dźwięku, czyli V=2D/t. Pomoże ktoś? Rozumiem, że muszę obliczyć pochodną po tym, bo dalej nie bardzo rozumiem to.

#matematyka #fizyka #studbaza #pytaniedoeksperta
#studia
fucked_up
Czy liczniki Geigera są same w sobie radioaktywne?

Chodzi mi o to czy w budowie czujnika są zastosowane radioaktywne materiały.

#radiologia #radioaktywnosc #fizyka #chemia #licznikgeigera #dozymetria #dozymetr
+1
crocodiler
Mam napięcie skuteczne źródła prądu sinusoidalnego, napięcie skuteczne na oporniku. Do układu jest jeszcze podpięta cewka / kondensator. Jak mam wyliczyć za pomocą prawa kirchoffa napięcie skuteczne na tym 3 elemencie? Kolega mi podesłał taki wzór jak na zdjęciu, ale nie mam pojęcia skąd on jest. Ktoś mógłby mi pomóc? Materiały od prowadzącego, czyli parę filmików na youtube nie za bardzo mi pomaga
#elektronika #elektryka #fizyka
tomasztomasz1234
Kwantowa SUPERPOZYCJA stanów vs. kwantowy stan MIESZANY

To są dwa zupełnie różne BYTY. Wyobraźmy sobie, że mamy maszynę, która generuje foton SPOLARYZOWANY w lewo |lewo> albo w PRAWO |prawo>.

Jeśli dwa takie fotony poślemy na BEAMSPLITTER (pic rel), to dostaniemy kwantową SUPERPOZYCJĘ, np. (|lewo> + |prawo>)/sqrt(2).

Jeśli natomiast do maszyny dorzucimy rzut MONETĄ, i przy orle wyślemy STAN |prawo> a przy reszce |lewo>, to będziemy mieli stan mieszany, którego już nie opiszemy pojedynczym wektorem przestrzeni HILBERTA, tak zwanym KETEM.

Jak ODRÓŻNIĆ jeden od drugiego pomiarem? To nie jest kurwa takie proste i wymaga dalszej DYSKUSJI. Warto zwrócić jednak uwagę, że macierz GĘSTOŚCI stanu mieszanego to 0/5|lewo><lewo| + 0.5|prao><prawo|, czyli jest DIAGONALNA, a macierz gęstości SUPERPOZYCJI to 0/5|lewo><lewo| + 0.5|prawo><prawo| + (0.5*|prawo><lewo| + sprzężenie HERMITOWSKIE), czyli jest NIEDIAGONALNA.

[ZOBACZ JAK]

#fizyka #fizykakwantowa #nauka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #matematyka #gownowpis
+5
saakaszi
Nie ma nic lepszego na początek dnia, niż konkretna dawka #rakcontent
#neuropa #heheszki #technologia #nauka #medycyna #fizyka #polska #patologiazewsi #5g #orange
+56
ROMAN3D
Wielokrążek. Zdjęcie przedstawia układ w równowadze. Po lewej stronie zdjęcia znajduje się ciężarek A wynoszący 2,5 kg, po prawej ciężarek B (będący sumą dwóch odważników: 2,5 +2,5 kg). Przykład jest rzeczywisty, a więc tarcie jest bardzo duże. Przekładnia tego typu w warunkach idealnych wynosi 2:1. Gdy zdjąłem ze sznura C ciężarek 2,5 kg (a więc ciężar B wyniósł 2,5 kg), ciężarek A był wstanie podnieść B do końca sznura. Kosztem tej pracy był czas i długość liny. Aby podnieść ciężarek B (2,5 kg), ciężarek A (2,5 kg) musiał wyciągnąć dystans wynoszący sumę dystansów f+e, aby wyciągnąć B o dystans f.

Uchwyty do wielokrążków wykonałem sam z cienkiej blachy 0,35mm. Wyciąłem je nożycami do blachy, elementem pracującym są łożyska, aby lina nie uciekała z łożysk, wyciąłem 4 okrągłe blaszki, trochę podkładek i śrub zrobiło robotę.
#tworczoscwlasna #fotografia #piwnica #fizyka
+4
KarolaG17
Chcesz rozmawiać o nielokalnym hologramie kwantowym, o koniugacji fazowej fal adapcyjnych rezonujących w mikro kanalikach mózgu to wymaga zrozumienia zamkniętych krzywych czasoprzestrzennych i rozmaitości lorentzowskiej.
Poczytaj, zaczekam.

#expanse #seriale #fizyka #spacex
KubaGrom
Wyjątkowo ładny górny łuk styczny, fragment halo opisanego.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Halo_opisane
#fizyka #meteorologia #ciekawostki
+4
Pokaż następne