Kartosz
Richard P. Feynman „PAN RACZY ŻARTOWAĆ, PANIE FEYNMAN!” Ta książka to czyste złoto.
#ksiazki #logikarozowychpaskow #fizyka
+6
krusz_swg
#fizyka #bekazpodludzi #heheszki
I tak oto rośnie nam społeczeństwo na jukeju czy gdzieś tam obok.
Tak - to ja jestem Em Kru, ale wróciłem z pracy i już nie mam siły dyskutować na temat jego milionowych miliardów peelenów, które sobie ma ogarnięte w super ubezpieczeniu OC na drona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
bidbid
Preordery już za 2 tyg.

Potwierdzone info, za parę dni będzie oficjalne. Skończyłem pisać książkę popularnonaukową. Głównie o mechanice kwantowej i teorii względności, ale w formie poematu dygresyjnego, więc także o (zbyt) wielu innych sprawach i zwierzętach.

Jest i do rzeczy i do ludzi, czyli tak, żeby smakowało wszystkim niemającym bladego pojęcia o fizyce. Da się czytać i kumać nawet, jak dysponuje się niewiedzą wręcz encyklopedyczną. Ale jednocześnie całe szokujące i odjechane sedno współczesnej fizyki jest dość wnikliwie obgadane. Trochę na skróty, jak rozumieją je często sami fizycy, tylko się do tego nie przyznają. Ale jest o wszystkich najciekawszych sprawach: i o czarnych dziurach, i o teleportacji kwantowej, i o zakrzywionych czasoprzestrzeniach, i o elektronach które są w wielu miejscach na raz, i o nieprzewidywalności świata, i o pozytonach, które poruszają się do tyłu w czasie. I o tym, dlaczego kury jak chodzą, to machają głowami.

Do kupienia w księgarniach i jako e-booki na początku marca.
#dragan #fizyka #fizykakwantowa #czytajzwykopem #ksiazki #nauka
+5
tomasztomasz1234
Droga #gruparatowaniapoziomu #nauka #fizyka #medycyna #biologia, iście zdenerowałem się widząc w sklepie takie bzdury. W związku z tym zachęcam do nakręcenia małej #afera i stworzyłem znalezisko Zapraszam. +16
Clermont
Andrzej Dragan skończył pisać popularnonaukową książkę o fizyce. W księgarniach na początku marca.
#fizyka #ksiazki #nauka
+13
anthic
#mechanika #fizyka #studbaza
Może mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić, skąd bierze się to x* x/2?
+1
RFpNeFeFiFcL
Dziwny system gwiazdowy, która tworzy planetę, obracającą się w pionie do dysku protoplanetarnego.

Brytyjscy astronomowie odkryli gwiazdę z nienormalnym dyskiem protoplanetarnym - który nie obraca się wokół równika gwiazdy, tak jak powinna, ale pionowo, wokół biegunów.
Coś podobnego do diabelskiego młyna, który w środku ma karuzele.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4749291/dziwny-system-gwiazdowy-ktora-tworzy-planete-obracajaca-sie-w-pionie-do-dysku/

Źródło : Nature Astronomy

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #astronomia #astrofizyka #fizyka #kosmos #wszechswiat #mikroreklama
+51
bambus94
#chlodnictwo #fizyka #obliczenia #matematyka
W jaki sposób mam wyznaczyć h1 i h2?
+1
tojestmultikonto
#ciemnamateria #ciemnaenergia #astronomia #fizyka #nobeldlapolaka

Co wiemy na ten temat? Czy rzeczywiście są jakieś dowody na istnienie ciemnej materii i ciemnej energii poza oddziaływaniem grawitacyjnym tej hipotetycznej "masy", która miała by być wyjaśnieniem przyczyn tempa rozszerzania się naszego Wszechświata? Może jest to planeta Wulkan współczesnej fizyki i tak naprawdę nic tam nie ma, a my zwyczajnie nie rozumiemy natury pewnych zjawisk?

Postanowiłem pokazać na rysunku jak to moim zdaniem wygląda. Aby galaktyki oznaczone jako G1, G2, G3, G4 i G5 się od siebie oddalały wystarczy aby przemieszczały się w tym samym kierunku z dowolną prędkością większą od prędkości galaktyki przemieszczającej się w tym samym kierunku. Pokazałem to na wykresie, gdzie prędkość v1 jest o połowę mniejsza od v2, co daje możliwość ucieczki G2 od G1. Z tej prostej zależności wynika fakt, że v5 musi być większa od v4, v3, v2 i v1.
Z tego co mówią fizycy galaktyki utrzymuje "w kupie" jakaś dodatkowa grawitacja, co starają się tłumaczyć istnieniem ciemnej materii, która jednak nie pochłania i nie odbija światła, nie oddziałuje też z żadnymi obiektami materialnymi czyli tak naprawdę nie istnieje w naszej przestrzeni. W mojej ocenie jest to taki sam absurd i taki sam wymysł jak planeta Wulkan, którą nawet wielu astronomów widziało na własne oczy obserwując ten rejon nieba przy pomocy swoich teleskopów (sic!). Skąd pomysł, że próżnia jest w każdym rejonie kosmosu jest płaska? Skoro mamy do czynienia z grawitacją to znaczy, że nasza czasoprzestrzeń w pewnych rejonach musi być pozaginana w podobny sposób w jaki wygina ją masa gwiazd czy planet. Czy to jest aż takie trudne do pojęcia, że wszyscy astrofizycy świata nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem?
Grawitacja Einsteina to zakrzywienie czasoprzestrzeni, ale jak to wygląda z perspektywy innego wymiaru tego nie wiemy.
+1
RFpNeFeFiFcL
Naukowcy są bardzo bliscy pierwszej bezpośredniej obserwacji czarnej dziury.

Astronomowie próbujący uchwycić pierwsze zdjęcia czarnej dziury w sercu Drogi Mlecznej dali wczesne wskazówki, że ambitny projekt odniósł sukces.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4746235/naukowcy-sa-bardzo-bliscy-pierwszej-bezposredniej-obserwacji-czarnej-dziury/

Źródło: theguardian.com

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #astrofoto #nauka #astronomia #astrofizyka #fizyka #kosmos #wszechswiat #czarnedziury #mikroreklama
+48
RFpNeFeFiFcL
Podczas erupcji czarnej dziury zaobserwowano intrygujące "echo świetlne"

Ogromny wyrzut promenowania i materii pomaga ujawnić, jak "wydalana" jest materia i energia z czarnej dziury.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4745909/podczas-erupcji-czarnej-dziury-zaobserwowano-intrygujace-echo-swietlne/

Źródło: scientificamerican.com

Oryginalna publikacja w Nature.com

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #astronomia #astrofizyka #fizyka #fizykakwantowa #kosmos #wszechswiat #czarnedziury #mikroreklama
+28
Macheroni
#ama
rok temu stworzyłem projekt który miał na celu popularyzacje nauki, a dokładniej Astronomii i Fizyki. Pracowałem z dziećmi, odwiedzałem szkoły i organizowałem wspólne obserwacje. Moje "Warsztaty Astronomiczne" odbyły lokalny edukacyjny sukces. Z chęcią podpowiadam na pytania odnośnie do mojej popularyzacji nauki, jak to wygląda, gdy ma się 16/17 lat itp. To zapraszam!
#kosmos #astronomia #fizyka #pytanie #nauka
+23
genome
Deska Galtona. Kulki odbijają się od przeszkód i kierują się w prawo lub w lewo - prawdopobieństwo jest identyczne dla każdej ze stron. W rezultacie rozkład kulek w przegródkach niemalże pokrywa się z krzywą Gaussa (idealnie pokryłby się dla nieskończonej liczby nieskończenie małych kulek i nieskończenie dużej liczby przegródek).

#fizyka #statystyka #matematyka
+4
tojestmultikonto
Właśnie wyobraziłem sobie dziwną rzecz. Coś w rodzaju tunelu albo rury, którym wszystko jest zasysane jak w odkurzaczu, z tym, że kierunek przepływu w tej rurze mimo, że jest określony strzałką czasu to jednak nie ma żadnego kierunku przestrzennego więc to, w którą stronę poruszamy się w przestrzeni "uciekając" przed czasem jest bez znaczenia. Siła ssąca tego "odkurzacza" nie jest jednak nieskończona i gdy obiekt porusza się w jakimkolwiek kierunku w przestrzeni z prędkością równą prędkości granicznej (prędkość światła) to "siła ssąca" zrównuje się z "siłą", która pozwala przemieszczać się obiektowi w przestrzeni, a to sprawia, że czas dla takiego obiektu przestaje upływać. Niezależnie od kierunku poruszając się w przestrzeni zawsze poruszamy się w czasie w przeciwnym kierunku do strzałki czasu. Oznacza to, że dylatacja czasu jakiej doświadczamy podczas podróży w przestrzeni jest ściśle związana z prędkością jaką osiągamy nie zaś kierunkiem w jakim się poruszamy.
To samo dzieje się w przypadku czarnej dziury, która ma tak dużą masę, że nawet światło nie może oprzeć się jej przyciąganiu. Wiemy, że na horyzoncie zdarzeń czas staje w miejscu i aby wydostać się z pułapki czarnej dziury należy rozpędzić się do prędkości większej od prędkości światła (co jest teoretycznie niemożliwe). Czas zatem jest wymiarem niegeometrycznym, w którym przemieszają się wszystkie obiekty podróżujące w przestrzeni z dowolną prędkością mniejszą od prędkości światła, przy czym należy podkreślić, że to co dzieje się po przekroczeniu horyzontu zdarzeń należy rozpatrywać jako ruch z prędkością większą od prędkości światła, bo taką prędkość należało by uzyskać aby się z niego wydostać (a tak jak już wcześniej napisałem kierunek przemieszczania się obiektu w przestrzeni jest tu całkowicie bez znaczenia).

#fizyka #grawitacja #czas #przemyslenia
+2
tojestmultikonto
Fale elektromagnetyczne to drgania czasoprzestrzeni wynikające z tego, że przemieszają się w niej porcje energii, które nazywamy fotonami. czasoprzestrzeń zachowuje się wtedy podobnie do wody, do której wrzucamy kamień. Na powierzchni wody tworzą się fale i to samo dzieje się w przypadku wpadających w czasoprzestrzeń cząstek energii wypromieniowywanych np. przez gwiazdę.

Czy dobrze interpretuję zjawisko fali elektromagnetycznej? ʕ•ᴥ•ʔ

#fizyka #elektromagnetyzm
+4
tojestmultikonto
#czas #fizyka #einstein #newton #nauka

Wychodzi na to, że Izaak Newton miał rację i mamy do czynienia z postulowaną przez Alberta Einsteina czasoprzestrzenią, w której czas płynie w konkretnym kierunku z prędkością światła. To co rozumiemy pod pojęciem dylatacji czasu jest tak naprawdę opóźnieniem przemieszczania się danego obiektu w czasie związanym np. z dużą masą jakiegoś obiektu, więc i dużą energią oraz grawitacją skumulowaną wokół punktu umieszczonego gdzieś w przestrzeni. Można powiedzieć, że prędkość z jaką się poruszamy odejmuje się od prędkości światła, z którą płynie czas, a różnica między tymi prędkościami to nasz zysk (czyli opóźnienie) względem kogoś, kto porusza się ze znacznie mniejszą od nas prędkością albo stoi na Ziemi.

Czy zatem podróże w czasie mogły by być rzeczywiście możliwe gdyby udało nam się pokonać barierę prędkości światła?

To wcale nie jest już takie oczywiste bo przegonienie "strzałki czasu" wcale nie gwarantuje tego, że czas dla nas zacznie płynąć w odwrotnym kierunku. Być może po prostu dojdziemy do momentu, w którym czas się dla nas zatrzyma i będzie to koniec. Pozostaniemy w wiecznym zawieszeniu gdzieś na pokładzie jakiegoś pojazdu mknącego w przestrzeni kosmicznej, a nasze funkcje biologiczne zatrzymają się na zawsze. Nie będziemy więc żywi ale i nie będziemy też martwi, z tym, że nie będzie miało to dla nas żadnego znaczenia bo wszystko dla nas stanie w miejscu i to już na zawsze. Ja uważam, że poruszanie się czegokolwiek w przestrzeni kosmicznej z większą prędkością od prędkości światła jest zwyczajnie niemożliwe. Upływ czasu, więc i tempo zachodzenia zmian w przestrzeni zwyczajnie na to nie pozwala.

Mamy więc z jednej strony grawitację, która utrudnia zachodzenie zmian, więc i upływ czasu oraz prędkość, która odejmuje się od prędkości z jaką zachodzą zmiany w naszym Wszechświecie.

Mechanikę kwantową da się jednak pogodzić z ogólną teorią względności, bo obie wynikają z tych samych zależności.
+2
anthic
Halp mireczki, jak to ugryźć
#fizyka #nauka
MamCieNaHita
Jaki program do rysowania/modelowania w 3d polecacie do prostych modeli/kształtów?

Chciałbym przedstawić działające siły na model(czyli jakieś strzałki, prostopadłościan, ewentualnie dodatkowo jakiś okrąg), a nie na robić się z tym, a także, żeby to całkiem schludnie wyglądało. Podstawy rysowania w CADzie ogarniam, ale to wydaje się trochę overkill.

Powiedzmy coś takiego jak na załączonym obrazku.

#grafika #grafikakomputerowa #fizyka #informatyka #studbaza #studbazaproblems #kiciochpyta #nieprogramowanie
+2
RFpNeFeFiFcL
Gwałtowne zmiany ziemskiego pola magnetycznego zagrażają systemom nawigacji.

Ziemskie północne pole magnetyczne przemieszcza się z Kanady w stronę Syberii.
Ruch ten jest tak szybki, że pojawiła się konieczność dokonana rzadkiej korekty Ziemskiego Modelu Magnetycznego. Opisuje on pole magnetyczne planety i jest podstawą wszystkich współczesnych systemów nawigacyjnych.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4741049/gwaltowne-zmiany-ziemskiego-pola-magnetycznego-zagrazaja-systemom-nawigacji/

Znalezisko dodał: @pangkor

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Coś fajnego nam umyka? Poinformuj mnie @RFpNeFeFiFcL lub @menypeny
Jeżeli chcesz obserwować osobny tag dla tych wpisów, obserwuj: #botpoziomu

Ten wpis to inicjatywa podnoszenia poziomu na wykopie przez wołanie do znalezisk o merytorycznych treściach.
Jest nas już ponad 500 osób.
Żeby dołączyć należy kliknąć na ten link https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr nastepnie zalogowac sie swoim kontem wykop.pl i kliknąć dołącz w tej grupie.
Przepraszam jak trochę wymagające nie my to wymyślaliśmy.

#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #swiat #ciekawostki #polemagnetyczne #fizyka
+68
wrobelzawodowiec
Pomoże ktoś z fizyka? #fizyka
defoxe
#budujzwykopem #ogrzewanie #zima #rozkminy #oszczedzanie

Taka mała rozkmina...
Może ktoś z #fizyka na to zerknie?
Zastanawiam się jak kosztowo wygląda ogrzanie brykietem (palonym w kosie) w porównaniu do ustawienia grzejnika elektrycznego.

Brykiet drzewny w kostkach RUF ma wartość energetyczną 18,5 MJ. Jeśli dobrze rozumiem w 10kg.
Owo 18 MJ kosztuje około 8zł.
Powiedzmy, że spalam takie brykiety 4 dziennie, co w miarę mi utrzymuje temperaturę.
W paczce jest 12 brykietów. To mi daje 6 MJ dziennie czyli 2,6 zł.

pokaż spoiler oczywiście sprawność kozy nie jest 100% i nie wszystko idzie na ogrzanie pomieszczeń, część trafia do komina


Jeślibym te 6MJ zamienił na kWh to....
1 kWh to 3 600 000 joules.
Ponieważ grzejnik elektryczny ma sprawność 100% a koza mniejszą to przyjmę, że 1kWh z piecyka odpowiada 3MJ.
Wychodzi więc na to, że potrzebuję 2kWh energii elektrycznej.
1 kWh ile kosztuje? Google podaje mi 0,55 zł za 1 kWh.
Zatem 2 kWh kosztują powiedzmy 1zł.

Czy zatem moja konkluzja jest dobra?
Koszt ogrzewania brykietem 2,6zł.
Koszt ogrzewania prądem 1zł.
RFpNeFeFiFcL
Dyskretność czasoprzestrzeni sprawdzą przy użyciu interferometru neutronowego.

Fizycy teoretyczni zUSA wymyślili eksperyment, który może zmierzyć dyskretność naszej czasoprzestrzeni ( o ile ona istnieje tak naprawdę ) z dokładnością 10^-31 metrów, co jest dziesięć bilionów razy dokładniejsze niż poprzednie pomiary. Artykuł opublikowany Physical Review D.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4739207/dyskretnosc-czasoprzestrzeni-sprawdza-przy-uzyciu-interferometru-neutronowego/

Źródło: Physical Review D

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #fizyka #fizykakwantowa #naukowcy #wszechswiat #technologia
+65
Dej_mi
Mireczki z #fizyka
Jak zrobić to zadanko 3.44? Nigdy nie robiłem z oporem
Jakaś wskazówka wystarczy
+2
MichaI
Rozumiem ze zbitek takich samych (nie tych samych) cząstek elementarnych tworzących mnie, ale załóżmy 2 metry dalej, byłby moją kopią z tym samym umysłem, wspomnieniami, wiarą i z taką samą świadomością tak?

#pytanie #fizyka #filozofia #chemia #matrix
+2
PalNick
Ciekawostka: Galileusz urodził się w tym samym roku, w którym zmarł Michał Anioł i zmarł w tym samym roku, w którym urodził się Isaac Newton. Takie combo. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #ciekawostki #fizyka #astronomia #matematyka #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
+47
ciupaciups
Jet tu jakiś materiałoznawca i wykonałby takie coś?
#nauka #chemia #fizyka #studbaza #politechnika
+1
RFpNeFeFiFcL
Synchronizacja w złożonych układach zależy od liczby wymiarów

Naukowcy uogólnili model Kuramoto opisujący występowanie synchronizacji między elementami układu w przypadku różnej liczby wymiarów.
Okazało się, że wyniki różnią się istotnie w przestrzeniach o parzystej i nieparzystej liczbie wymiarów.

Źródło: Physical Review X.

Link do znaleziska (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4735375/synchronizacja-w-zlozonych-ukladach-zalezy-od-liczby-wymiarow/

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #fizyka #fizykakwantowa #naukowcy #matematyka #technologia #mikroreklama
+31
mamawolf
miałam przez miesiąc nie kupować książek, nie wyszło #ksiazki #fizyka #genetyka +14
crassman22
#chemia #elektrochemia #fizyka

Dlaczego w schemacie ogniwa zapisano katodę po lewej stronie, a katodę po prawej?
rosso_corsa
Ile na oko może tutaj wynosić przesunięcie fazowe? Pełny cykl to 10 kratek a przesunięcie to ok 2,5 kratki #fizyka #elektryka
Forbot
Oryginalne wykorzystanie cyfrowych diod RGB i sprężynowych odbojników do drzwi. Projekt "kwantowego ogrodu" (ang. quantum garden) ma za zadanie prezentację jednego z zagadnień fizyki kwantowej, opisanego jako STIRAP. Każda sprężyna reaguje na dotyk oraz wibracje. Elementy te stanowią więc interfejs między "dziełem sztuki", a człowiekiem. Całością sterują trzy płytki Teensy 3.2, które wyposażone są w dość potężny mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4. Układ podpięty jest do komputera PC, na którym działa skrypt odpowiedzialny za symulację wspomnianego zjawiska. Program ten napisany został w Pythonie. Szczegóły i wideo z działania (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Sztuka, fizyka kwantowa i cyfrowe diody RGB

#forbot #elektronika #programowanie #fizyka #nauka #ciekawostki
+25
RFpNeFeFiFcL
Ekscytony torują drogę do wydajniejszej elektroniki.

Po opracowaniu metody kontroli przepływu ekscytonów w temperaturze pokojowej, naukowcy EPFL odkryli nowe właściwości tych quasi-cząstek, które mogą prowadzić do bardziej energooszczędnych urządzeń elektronicznych.

Link do znaleziska (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4732141/ekscytony-toruja-droge-do-wydajniejszej-elektroniki/

Źródło : Phys.org

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #naukowcy #chemia #komputery #technologia #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama
+18
tojestmultikonto
Oglądałem wykłady profesorów fizyki, na których wmawiano mi, że entropia jest miarą nieuporządkowania. Jest to sposób określania tego zjawiska, który wprowadza słuchacza w błąd. Okazuje się, że entropia jest zupełnym przeciwieństwem nieuporządkowania. Entropia jest miarą równowagi ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
Z definicji i sposobu przedstawiania entropii nigdy bym nie wywnioskował, że to taka fizyczna dyfuzja, a jest to dokładnie takie samo zjawisko jak w przypadku stężeń z tym, że dotyczy energii. Dyfuzja zachodzi w cieczach i gazach. Jest bardzo istotna w procesach biologicznych. Dochodzi tu do wyrównania się stężeń np. woda słodka miesza się z wodą słoną tak aby stężenie (ilość soli) w całej objętości takiego zbiornika było dokładnie takie samo. Identyczną sytuację mamy w przypadku Entropii. Układ o większej energii oddaje tę energię sąsiednim układom o niższej energii. Dlatego między innymi gorąca herbata w szklance może ostygnąć bo głównie woda z tej herbaty oddaje energię do otoczenia. Proces ten trwa aż do momentu wyrównania się temperatury herbaty w szklance z temperaturą otoczenia.

dyfuzja - na tej samej zasadzie rozchodzi się energia.

Nie chcę za bardzo mieszać dlatego tę informację zostawiłem na koniec, ale może ona pomoże komuś zrozumieć czym tak naprawdę jest owa entropia. Podobna sytuacja w moim przekonaniu ma miejsce w przypadku wiatru. Wiatry zawsze wieją z wyżów do niżów. Mamy tu więc do czynienia z wyrównywaniem się ciśnień na podobnej zasadzie jak ma to miejsce w przypadku dyfuzji czy entropii.

Entropia to nie bałagan - entropia to równowaga.

Jeżeli coś jest gorące mimo, że otoczenie jest zimne to mówimy o niskim poziomie równowagi energetycznej (entropii). Jeżeli natomiast temperatura wszystkich obiektów jest wyrównana to mówimy o wysokiej entropii czyli o równowadze.

#fizyka #entropia #dyfuzja #harmonia #rownowaga
+9
zielarz019
Cześć, czy wie ktoś może jak połączyć równania Naviera-Stokesa z równaniami Maxwella, aby uzyskać równanie magnetohydrodynamiki? #matematyka #fizyka #studbaza +3
tojestmultikonto
Mam lekką bekę z tego, że Sir Roger Penrose zmarnował czas na swoje obliczenia, a i tak nic z nich nie wynika. Jeżeli mam rację (a wydaje mi się, że mam, bo gry liczbowe mają to do siebie, że w końcu musi paść w nich wygrana) to ilość powtórzeń nie ma tu nic do rzeczy, skoro wszyscy zgodnie twierdzą, że przed Wielkim Wybuchem nie było czasu to i fakt, za którym razem ułożą się wszystkie parametry początkowe w taki a nie inny sposób jest bez znaczenia. Ja bardziej obstaję przy twierdzeniu, że pewne rzeczy musiały już działać zanim doszło do pojawienia się materii we wszechświecie niż przy tym, że wszystko pojawiło się w jednej chwili.
A jeśli masz generator liczb losowych i nieskończoną ilość powtórzeń to wystarczy poczekać aż pojawi się Wszechświat w dokładnie takiej formie i objętości jaką mamy obecnie.

https://www.quora.com/Roger-Penrose-said-that-the-chances-for-our-universe-to-be-in-the-low-entropy-like-now-is-10-10-123-to-1-Is-this-true

Co mówią nam wyliczenia Penrosea na temat entropii Wszechświata? Mówią nam tyle, że nie mogło to stać się przypadkowo, bo jest to wręcz nieprawdopodobne. Ja ze swej strony dodam, że nie ma znaczenia to jak trudno było by ustalić takie warunki w jakimś losowaniu lub trafić "w punkt" jak na obrazku poniżej ponieważ ilość rzutów jest nieskończona, a trafienie było zwyczajnie nieuniknione.
To nie był przypadek ale przeznaczenie. Pytanie nie brzmi: Czy to się stanie? Pytanie brzmi: Za którym razem to się stanie?
A jak ma się nieskończoność czasu i rzutów (powtórzeń) to wynik jest pewny jak to, że 2 x 2 = 4.

#fizyka #prawdopodobienstwo
+3
Wist12
Witam, jakiś Mireczek zerknie czy dobrze wykonałem zadanko? bo mam wątpliwości troszkę co do Helu... Na jutro niestety, będę bardzo wdzięczny. (Tylko zadanie numer 1 )
#fizyka
nutka-instrumentalnews
pamietacie wpis o końcu naszego układu słonecznego i szukaniu czegoś nowego w jakieś 2 tys lat przez ludzkość..
to co powiecie na to co niżej ?
#fizyka #nauka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #astronomia #fizykakwantowa
+4
mamawolf
moja kosmiczna biblioteka coraz większa #ksiazki #fizyka #astronomia +14
damw
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #lego. Zapraszam do obserwowania.

18 grudnia 1856 w Manchesterze urodziło się dziecko, któremu nadano imię Joseph. Już jako mały chłopiec nauczył się obsługiwać mikroskop, dzięki czemu jego dalsze zainteresowania związane były z badaniami naukowymi. W 1876 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Cambridge, a po ich zakończeniu pozostał związany z tą uczelnią do końca życia. Joseph uchodził za człowieka milczącego, jednak przy okazji spotkań towarzyskich błyszczał dowcipem. Uwielbiał zarówno kwiaty dziko rosnące jak i hodowane, posiadał obszerną wiedzę z zakresu botaniki, sam jednak nie uprawiał kwiatów. Wśród jego zainteresowań znajdował się głównie sport (krykiet, tenis i piłka nożna).

Drugi dzisiejszy bohater urodził się 8 sierpnia 1902 w Bristolu i na imię miał Paul. Podobnie jak wcześniej wspomniany Joseph również studiował na Uniwersytecie Cambridge, ale nie są to jedyne rzeczy, które łączyły obydwu panów.
Obydwoje otrzymali najbardziej prestiżową nagrodę na świecie: Nagrodę Nobla.

Joseph John Thomson (bo tak nazywał się pierwszy bohater) otrzymał go w roku 1906 "w uznaniu zasług za teoretyczne i eksperymentalne badania nad przewodnictwem elektrycznym gazów". Odegrał on kluczową rolę w odkryciu elektronu stwierdzając jego uniwersalną naturę, określił jego stosunek e/m. Dodatkowo opracował podstawy teoretyczne dwóch głównych metod oceny liczby elektronów zawartych w atomach różnych pierwiastków. Jego późniejsze prace doprowadziły do odkrycia izotopów. Wspólnie z F.W. Astonem wynaleźli pierwszy spektrometr mas. W 1911 roku dokonał pierwszej analizy wiązki jonów. 2 lata później razem z F.W. Astonem odkrył istnienie izotopów neonu (Aston to kolejny noblista - możecie już samemu doczytać za co go otrzymał).

Paul Dirac jest to jeden z twórców mechaniki kwantowej i elektrodynamiki kwantowej. Nobla otrzymał wraz z Erwinem Schrödingerem w 1933 roku w dziedzinie fizyki za "odkrycie nowych, płodnych aspektów teorii atomów i ich zastosowanie". Jego najważniejszym wkładem w rozwój mechaniki kwantowej jest równanie falowe, które opisuje elektron w sposób relatywistycznie niezmienniczy. Równanie to pozwoliło mu przewidzieć istnienie pozytonu (antycząstka elektronu), co zostało udowodnione w roku 1932 przez Carla Andersona (swoją drogą Carl za to odkrycie otrzymał Nobla). Równanie Diraca - bo o nim mowa, (1928) pozwoliło na wyjaśnienie pochodzenia spinu elektronu. Paul w 1926 opracował w sposób niezależny od Enrico Fermiego (kolejny Noblista) statystykę fermionów o spinie 1/2: Statystyka Fermiego-Diraca, natomiast 4 lata później (1930) ukazała się jego najbardziej znana książka zatytułowana "The Principles of Quantum Mechanics" (Podstawy mechaniki kwantowej). Zawierała ona pierwszy systematyczny wykład teorii operatorów liniowych jako uogólnienia formalizmów wprowadzonych przez Erwina Schrödingera i Wernera Heisenberga (nawet nie wiem co to znaczy - za wąski w uszach jestem, ale zrobiłem kopiuj-wklej z Wiki bo ten fragment wygląda mądrze ¯\_(ツ)_/¯). Żeby nie pisać tylko o jego pracy, wspomnieć też wypada o tym, że "Będąc niewrażliwym, traktującym wszystko dosłownie mrukiem – być może dotkniętym autyzmem – Dirac był również kochającym ojcem rodziny i absolutnie lojalnym przyjacielem. Publicznie zdawał się interesować wyłącznie nauką, lecz prywatnie miał szerokie spektrum zainteresowań – od Beethovena i Rembrandta do Myszki Miki i Cher." link . Znał język francuski (przy stole rozmawiał z ojcem tylko w tym języku), niemiecki oraz rosyjski. Wśród znajomych uchodził podobnie jak Thomson za osobę cichą i niewiele mówiącą. Jeśli już się odzywał, to mówił zdawkowo i nie więcej niż to konieczne. Fizyką zainteresował się po odkryciu prac Alberta Einsteina.

Czyli mamy już takie cechy wspólne:
1. Brytyjczycy
2. studiowali na Uniwersytecie Cambridge
3. pracowali na Uniwersytecie Cambridge
4. w pewnym momencie prowadzili swoje badania nad elektronami (dzięki elektronom macie prąd w "gniazdku" i możecie teraz czytać te moje wypociny - albo i je olewać i oglądać tylko zdjęcie)
5. otrzymali Nagrody Nobla
6. mieli gigantyczny wkład w rozwój fizyki w pierwszej połowie ubiegłego wieku
7. małomówni

A wiecie co jeszcze mieli wspólnego? Obydwoje się ożenili 2 stycznia:
Dirac w 1937, Thomson w 1890.
Skoro już wspomniałem o ślubie to:

Dzień 50/59

Lego 40197
Pojawił się w 2018
132 elementów
Cena katalogowa: 44,99 zł

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #fizyka #fizykakwantowa

49. Technic 42082 - Flagship 2018
48. Architecture 21034
47. Brickheadz 41590, 41613, 41618, 41592, 41625
46. Seasonal 40203
45. Creator 10232
44. Creator 10246
43. Brickheadz 41622, 41589, 41593, 41588, 40272
42. Brickheadz 41586, 41587, 41627
41. Technic 42009 - Flagship 2013
40. Architecture 21028
39. Technic 42043 - Flagship 2015
38. Architecture 21029
37. Creator 10243
36. Ideas 21303
35. Technic 42078
34. Technic 42066
33. Technic 42036
32. Architecture 21036
31. Technic 42069
30. Technic 9398 - Flagship 2012
29. Architecture 21019
28. Technic 42056 - Flagship 2016
27. Brickheadz 41620, 41624, 41629, 41626
26. Ninjago 70618
25. Architecture 21006
24. Technic 42064
23. Brickheadz 40274, 41610, 41608, 40271, 41596
22. Technic 42055 - Flagship 2016
21. Architecture 21024
20. Architecture 21030
19. Architecture 21033
18. Ideas 21310
17. Technic 42042
16. Brickheadz 41609, 41617, 40273, 41623, 41611
15. Technic 42053
14. Technic 42081
13. Architecture 21039
12. Duplo 10874
11. Brickheadz 41602, 41603, 41605, 41601, 41600
10. Technic 42070 - Flagship 2017
9. Architecture 21041
8. Technic 42065
7. Brickheadz 41594, 41607, 41591, 41606, 41604
6. Architecture 21032
5. Technic 42054
4. Technic 42006
3. Ideas 21309
2. Brickheadz 41485, 41486, 41585, 41598, 41599
1. Technic 42063
+36
Dej_mi
Proszę #fizyka o podpowiedź jak obliczyć opór wewnętrzny
Będę bardzo wdzięczny za wskazówkę :3
+3
CzlowiekMagnetowid
Astromirki, polećcie jakąś bardziej zaawansowaną, ale wciąż popularnonaukową książkę podejmującą temat działania czarnych dziur. Chciałbym poczytać o obecnych hipotezach wyjaśniających co dzieje się za horyzontem zdarzeń, jak teoretykom idzie ogarnianie kwantowej grawitacji i jak w tym kontekście wygląda aktualna wiedza i przewidywania o naturze osobliwości. Nie znam się na zaawansowanej matematyce i jestem na etapie książek od Pruszyńskiego.

#kosmos #astronomia #fizyka #fizykakwantowa #ksiazki
+9
RFpNeFeFiFcL
Nieunikniona otchłań: każdego roku tracimy kolejną część Wszechświata. Na zawsze.

Na zewnętrznych krańcach znanego Wszechświata znikają całe galaktyki - wszystkie gwiazdy, planety, księżyce, i możliwe gatunki obce, które mogą one zawierać. Są one wyrzucane ze znanego Wszechświata, wpychane w tajemniczą przestrzeń znaną jako "Nieobserwowalny Wszechświat".

Link do znaleziska (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/4720391/nieunikniona-otchlan-kazdego-roku-tracimy-kolejna-czesc-wszechswiata-na-zawsze/

#nauka #astronomia #astrofizyka #fizyka #fizykakwantowa #kosmos #wszechswiat #ciemnaenergia #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama
+52
Altru
#samochody #motoryzacja #fizyka #pieszy

Pytanie to tych co bronią pieszych na przejściu i zwalają winę na przekroczenie prędkości przez kierowcę samochodu.
Dlaczego na przejeździe kolejowym samochód nie ma pierwszeństwa?
Pieszy kontra samochód i samochód kontra pociąg to podobny stosunek masy.
Dlaczego kierowca na przejeździe kolejowym ma uważać? Przecież jakby maszynista jechał wolniej to dałby radę zahamować!
+16
typiara
Mireczki i mirabelki,
Mam takie cudowne kompendium wiedzy o #lhc z #cern. Waży to jakoś milion kilogramów a ja jakoś się nie potrafię ustatkować jak chodzi o miejsce do życia, więc jeśli ktoś jest zainteresowany #fizyka i chciałby te piękne księgi przytulić to proszę o komentarze, z których wybiorę ewentualnego szczęśliwca.
Ważna sprawa: do odebrania w #krakow najpóźniej do przyszłego piątku.
#rozdajo
+3
WesolyCzajniczek
Wołam plusujących ten wpis: https://www.wykop.pl/wpis/37802105/siema-naukowe-swiry-jestem-w-trakcie-przygotowywan/ (ale nie wiem czy dobrze to robię. Pierwszy raz używam mirkolisty).

Najpierw część organizacyjna.
To co będę się starał Wam tu przekazać to nazwijmy to historia OTW. Będzie dużo konkretów, ale będzie też dużo anegdotek. Prosiłbym jednak by po przeczytaniu tej serii wpisów nikt nie uważał się eksperta od OTW, osobiście uważam, że nikt nie może się takowym tytułować.
Ogólne teoria względności jest bardzo trudna. Tak trudna, że niewykładalna. Nawet sam Einstein nie wiedział wszystkiego o równaniach, które sporządził. Obecnie OTW na świecie głęboko rozumie kilkaset, może kilka tysięcy osób. Za czasów Einsteina było to kilka, a pod koniec jego życia kilkadziesiąt osób.
Mocno będę sobie pomagał notatkami z czasów studenckich, więc wszystkiego co tu jest nie znajdziecie w żadnej książce.

Na pewno będzie wiele pytań i będę się starał odpowiadać na ciekawsze, ale:
-na część odpowiedź może być w dalszych częściach,
-na część odpowiedź może być za trudna (są zagadnienia, na które by poznać odpowiedź trzeba być kilka poziomów wyżej niż będziemy, a fizyki niestety trzeba się uczyć stopniowo),
-na część mogę po prostu nie znać odpowiedzi (też jestem człowiekiem, a OTW się nie zajmowałem od 5 lat)

Nie wiem jak regularne będą te wpisy i ile ich będzie. Jestem dość zabiegany ostatnio. Postaram się by był jeden wpis na tydzień, ale nie obiecuję tego.

Przejdźmy do konkretów.

W dzisiejszym wpisie:
-nie będzie jeszcze OTW,
-poznamy za to Panów: Newtona, Huygensa, Maxwella, Thomsona, Michelsona, Morleya i na końcu Einsteina.
-skupimy się na poznaniu natury światła.
-poznamy największą porażkę Newtona i największą głupotę jaką napisał.
-poznamy Eter.
-dowiemy się jak wiele fizycy myśleli, że wiedzą, a jak mało wiedzieli.
-przeczytamy ABSURDALNY postulat, który zmieni losy świata.

Wpis pierwszy.

Natura światła.

Izaak Newton był prawdopodobnie najgenialniejszym i najmądrzejszym człowiekiem jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi. Jego cztery równania (3 zasady dynamiki + prawo powszechnego ciążenia) wyjaśniły szereg zjawisk. Newton gdy zaczął je stosować do wyjaśniania zjawisk obecnych w przyrodzie i zaczęły dawać genialne (idealne) rezultaty stwierdził:

Zaczynam podejrzewać, że moje prawa faktycznie działają.*

Newton odniósł jednak gigantyczną porażkę. Nie umiał wyjaśnić istnienia wszechświata swoimi wzorami. Pisał do przyjaciela:

Niezależnie jak podejdę do problemu wniosek nasuwa się jeden. Wszechświat nie może istnieć!

Jedynym ratunkiem dla równań Newtona byłaby nieskończona, idealnie równomiernie wypełniona gwiazdami przestrzeń (Rys 1.), ale Izaak patrzył w niebo i widział, że jest inaczej.
Była to największa porażka jego życia. Newton wyjaśnił wszystko inne (nie miał pojęcia o elektromagnetyzmie), włącznie z optyką. Przynajmniej tak uważał.

Newton próbował wyjaśnić zachowanie się światła (optykę). Skutkiem tego było jego dzieło: Opticks. Jest to być może największy stek naukowych bzdur jaki ktoś powszechnie szanowany kiedykolwiek napisał. Newton zakładał, że światło to strumień cząstek i próbował wyjaśnić jego zachowanie korzystając tylko ze swych równań (uważał, że opisują one kompleksowo wszystko). Trzeba dodać, ze Newton miał ego porównywalne do Lecha Wałęsy. Uważał się za najmądrzejszego i najważniejszego na świecie (miał rację :) ). Strasznie się denerwował, gdy ktoś się z nim nie zgadzał. Doszło do tego, że stoczył spór korespondencyjny z Leibnizem o całki (obydwoje je wymyślili w tym samym czasie). Nie chciał się jednak zniżać do poziomu jakiegoś randomowego matematyka, więc w listach podpisywał się jako Smith.

Wróćmy do światła.

W opozycji do Newtona stał Huygens**. Uważał on, że światło to fala. Panowie toczyli korespondencyjną bitwę na argumenty. W końcu Huygens wyjaśnił prawo załamania otrzymując wzór (1). Było to przełomowe. Newton oczywiście nie pogodził się z porażką i nie śpiąc po nocach opracował swoje (grawitacyjne) rozwiązanie problemu (2). Jak widać równanie mają zamienione licznik z mianownikiem. Z pomiarów kąta wyliczono ze współczynnik załamania (powietrze -szkło) powinien wynosić 1.5. Wynika z tego, że w przypadku Huygensa wiązka światłą jest szybsza w powietrzu, a u Newtona jest szybsza w szkle. Zatem pomiar prędkości światła w tych ośrodkach da nam odpowiedź, który z Panów ma rację. Za ich życia jednak nikt nie potrafił zmierzyć takich prędkości. Każdy z nich zmarł będąc przekonanym, że to on ma rację.

Wiele lat później pomiar pokazał, że prędkość światła w powietrzu wynosi około 310^(8)m/s, a w szkle 210^(8) m/s. 2/3=1.5 -> Huygens miał rację. Wyszło idealnie. Mamy więc przełomowe, potwierdzone doświadczalnie odkrycie. Światło jest falą! Pytanie tylko jaką falą?

Światło jest falą dziwną!
Pytanie jakie się może od razu nasunąć. Co drga w fali świetlnej?! Na odpowiedź znów musieliśmy trochę poczekać.

1861 rok. Maxwell spisuje swoje równania (3). Te cztery równania wyjaśniają cały elektromagnetyzm. Razem z czterema równaniami Newtona stanowią cały opis czegoś co będziemy nazywać FIZYKĄ KLASYCZNĄ.

Maxwell zaczyna się bawić swoimi równaniami. Tu coś podstawi tu wyciągnie tu podzieli stronami itp. Nagle wyszło mu coś przez co o mało nie dostał zawału. Otrzymał następujące równanie (4). Ktoś obeznany z fizyką (a taką osobą niewątpliwie był Maxwell) natychmiast zobaczy związek z RÓWNANIEM FALI d'Alamberta (5). Maxwell odkrył zatem nowy rodzaj fali.

FALA ELEKTROMAGNETYCZNA (FEM)

Światło jest zatem falą elektromagnetyczną. Bardzo łatwo można wyliczyć prędkość fali (bezpośrednio z równania) jako v=300 000 km/s!!!! I wtedy już Maxwell mógł spokojnie dostać zawału. WYSZŁO MU IDEALNIE. Pamiętacie, że w fizyce rozstrzygające jest zawsze doświadczenie. Maxwell znał wyniki pomiarów prędkości światła. Nie jesteście wstanie sobie wyobrazić radości, która zapanowała, gdy jego równania, praca jego życia, dały idealny wynik. Był, królem świata. To było największe odkrycie od czasów Newtona, a może nawet większe.

Podsumowując, Maxwell:
-wykrył FEM,
-określił naturę światła (jako FEM),
-wyznaczył "na kartce" jego prędkość (IDEALNIE)
-dostał zawału***

Kolejne wielkie odkrycie, to jednak kolejne, wielkie wątpliwości;
W czym rozchodzi się ta fala? ( Co drga, gdzie jest ośrodek propagacji? ).

Maxwell nie znał odpowiedzi na to pytanie, zapostulował więc:
Światło (jako FEM) rozchodzi się w Eterze. ETER to jednorodne coś, co wypełnia całą przestrzeń (bez niego Maxwell nie rozumiał tego, co odkrył)

Fizycy jednak szybko wyliczyli, że żeby Eter był wyjaśnieniem, to musiał on by był w kurwę idealny****-> idealnie sprężysty, jednorodny itp. Fizycy już wiedzieli, że ciała idealne nie istnieją. Nikt jednak nie miał lepszego pomysłu.

Doświadczenie M-M (Michelsona-Morleya).
To jest dosyć trudne do prostego wyjaśnienia. Musicie jedynie wiedzieć, że Michelson chciał zmierzyć prędkość kuli ziemskiej względem Eteru i że mu się nie udało. Tak jakby prędkości się nie sumowały! Prążki interferencyjne***** się nie przemieszczały, a gdyby istniał Eter powinny. Dla ciekawszych link do wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Michelson%E2%80%93Morley_experiment

Pokazało to, że z tym Eterem (albo światłem!!!!!) coś jest nie tak.

Nie długo po przeprowadzeniu tego eksperymentu miał miejsce wielki zjazd fizyków. Głos na nim zabrał Thomson:

Panowie, opisaliśmy wszechświat! Do wyjaśnienia pozostały dwie błahostki: promieniowanie ciał o wysokich temperaturach oraz wynik doświadczenia MM.

Jakże niefortunne to słowa patrząc na to, że to pierwsze zrodzi fizykę kwantową, a drugie OTW.

Był jednak pewien młodzieniec. Analizował on postulaty i równania Maxwella i zadawał sobie pytanie:

Jeśli światło jest falą, to co się stanie gdy będę pędził tak szybko jak ono? Drgania muszą zniknąć (sinusoida się nie porusza). Nie będzie się więc rozchodzić fala. Absurd.

Tym chłopcem był młody Albert Einstein ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Wkrótce Einstein zapostuluje coś co będzie tak przełomowe, że wielu wybitnych (początkowo) tego nie zrozumie:

PRĘDKOŚĆ ŚWIATŁĄ JEST ZAWSZE TAKA SAMA. W KAŻDYM UKŁADZIE ODNIESIENIA

Ale o tym już w następnym wpisie.

*wszystkie cytaty to parafrazy (nie chce mi się ich szukać, sens jest zachowany).
**ogólnie spór tych panów to temat na osobny wpis. Świetne historie starcia dwóch wielkich umysłów.
***tak naprawdę, to nie, ale ponoć było blisko :)
****sorki za brzydkie słowo, ale musiałem dobitnie podkreślić idealność.
*****jak chcecie wiedzieć o co chodzi to go wiki.

#fizyka #nauka #gruparatowaniapoziomu
+276
fantasmag0ria
Hmm szybkie pytanie: jak lepiej wkleić magnesy żeby najlepiej trzymały blachę z góry? Wszystkie bieguny tak samo czy naprzemiennie? Ja bym dal naprzemiennie trochę jak w matrycy halbacha ale nie jestem pewien.
@hrumque @FlameRunner @Morit może pomożecie?

#druk3d #kiciochpyta #fizyka #pytanie #pytaniedoeksperta
+4
RFpNeFeFiFcL
[ANW] 20 śmiesznych obrazków + anegdoty (i suchary) NAUKOWE

Na koniec roku trochę humoru naukowego :) Link prowadzi do bardzo ciekawej treści.
To krótkie historie życia słynnych naukowców.
Niektóre obrazki są w języku angielskim, inaczej tracą sens.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4718667/anw-20-smiesznych-obrazkow-anegdoty-i-suchary-naukowe/

#nauka #matematyka #fizyka #naukowcy #humorobrazkowy #humor #heheszki #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama
+33
Pokaż następne