Wpis z mikrobloga

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony spektakularnemu (niestety bardzo rzadko) wykorzystaniu grawitacji w obserwacjach za pomocą teleskopów takich jak HST. Chodzi o zjawisko zwane soczewkowaniem grawitacyjnym.

Przewidział je już Albert Einstein w ogólnej teorii względności. Na czym polega? Najprościej mówiąc promienie światła ulegają zakrzywieniu w bardzo silnym polu grawitacyjnym jakiegoś obiektu. Taką soczewką może być np. bardzo masywna galaktyka albo nawet gromady galaktyk. Jeśli umownie mówiąc między nami, a jakimś odległym obiektem znajduje się np. masywna galaktyka (która przesłania odległy obiekt), to jej pole grawitacyjne zakrzywia promienie światła z odległego obiektu, w wyniku czego wokół soczewki powstaje pozorny obraz dalszego obiektu

Jeśli wszystko jest idealnie w jednej linii to wokół obiektu – soczewki powinien pojawić się świetlisty okrąg, tzw. Pierścień Einsteina.

Na zdjęciu niżej widzicie tzw. Kosmiczną Podkowę, jedną z najbardziej znanych soczewek. Pomarańczowy obiekt to bardzo masywna galaktyka LRG 3-757 odległa od nas o ok. 5,2 mld lat świetlnych. Niebieska podkowa wokół niej to zakrzywiony dzięki potężnej grawitacji LRG 3-757 obraz innej galaktyki, położonej 10,3 mld lat świetlnych od nas. Zdjęcie wykonał oczywiście Teleskop Hubble'a :)

Niestety zazwyczaj przy tym zjawisku obrazy pozorne mają formę rozmytych smug. W tym przypadku mamy za to bardzo efektowny pierścień. Niewiele brakuje by był to pełen Pierścień Einsteina.

#eksploracjakomosu #kosmos #nauka #ciekawostki #astronomia #astrofoto #hubble
Pobierz lastmanstanding - Dzisiejszy wpis będzie poświęcony spektakularnemu (niestety bardzo ...
źródło: comment_oG4mMqXkFb7S0aX1pUIftAQ6yPSbFTh2.jpg
  • 19
Dzisiejszy wpis będzie poświęcony spektakularnemu (niestety bardzo rzadko) wykorzystaniu grawitacji w obserwacjach za pomocą teleskopów takich jak HST.


Niestety zazwyczaj przy tym zjawisku obrazy pozorne mają formę rozmytych smug.


@last_man_standing: nie ma to jak samemu sobie zaprzeczyć.
@last_man_standing: Ziemia też jest taką soczewką. Gdy widzimy zachód bądź wschód Słońca to...go tam jeszcze nie ma przez jakiś krótki czas, bo światło soczewkuje :) Przez kilka minut wschód Słońca to iluzja
@prusi:

Najpierw napisał, że zjawisko jest rzadko spektakularne (jako spektakularne, czyli efektowne, widowiskowe rozumiem np. pierścień lub krzyż Einsteina), a potem napisał, że zazwyczaj zjawisko ma postać obrazów w formie smug (czyli wg mnie nie jest spektakularne). Określenie "bardzo rzadko" dotyczy spektakularności i dlatego nawias jest w tym miejscu zdania, a nie w innym. Myślałem, że jasno to napisałem.

Ani razu nie wspomniałem, że zjawiska się nie wykorzystuje w obserwacjach, a