Wpis z mikrobloga

Mirki, wydaje mi się, że są dwa rodzaje optymalizacji:

1. Dążenie do tego, żeby komputer potrzebował zrobić jak najmniej rzeczy, zanim FAKTYCZNIE coś zrobi.

2. Dążenie do tego, żeby człowiek (użytkownik, programista, grafik, ja) potrzebował zrobić jak najmniej rzeczy, zanim faktycznie coś zrobi.

Pierwsze znaczenie wychwytujemy, gdy ktoś po prostu powie "optymalizacja". Drugie wychwytujemy, gdy ktoś, na przykład, powie "optymalizacja interfejsu" lub coś takiego.

A czy jest jakieś pojęcie, które sobą odejmie cały drugi punkt?

Może coś kombinować z "ergonomia"?

#programowanie #pytanie #pytaniedoeksperta #praca #optymalizacja #ergonomia #jezyk #jezykbiznesowy
  • 10
@tell_me_more: To prawda. W każdym razie, chyba obejmujemy pierwszy punkt, gdy piszemy "code optimization".

@tell_me_more: @laki1: @lol2x: Dzięki za podpowiedzi. Nie UX, a usability w sumie podobnie jak "ergonomia", też pasuje, ale...

Cóż, sam nie wiem. Wasze pojęcia łatwo zaaplikować do konkretnego produktu. "Optimization" zaś można wpisać jako "hobby": lubię optymalizować programy, żeby działały szybciej; to jest ten element programowania, który mi sprawia największą przyjemność. Nic nie daje
Optymalizacja UX też jest czymś, ale...pod punkt drugi podchodzi na przykład...poprawianie jakości kodu. Nijak ma się to do UX, z kolei lepiej ma się do usability i ergonomii.


@Poszukiwacz_: UX = User Experience. Jeśli Twoim userem jest programista, produktem kod, a celem usera modyfikacja kodu, to jak najbardziej poprawianie czytelności kodu jest działaniem na rzecz poprawy UX. To wszystko kwestia definicji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@superbybak: Siema cumplu z MIMu :)

W zasadzie, to może byłem za mało konkretny... bo chodzi mi głównie o programistów i gamedeveloperów*.

Szukam bezkontekstowego terminu. UX się chyba kojarzy z narzędziami dla zwykłego Kowalskiego. Poza tym, nie wiem czy nie jest przywiązany za mocno do interfejsów. Mnie zaś chodzi także o nowe języki programowania, a nawet o zarządzanie projektem. Po prostu, usuwanie wszelkich kłód. Bardziej projektowanie, planowanie niż implementowanie.

Generalnie, szukam
@Poszukiwacz_: no cześć :) UX się "kojarzy", ale w praktyce oznacza dokładnie to, o co Ci chodzi, brak kłód. Jak projektujesz język, to użytkownikiem jest programista i UX to jego brak kłód. Niekoniecznie intuicyjne ale słuszne.

@superbybak: Hmm a może po prostu projektowanie języków/narzędzi o wysokim UX/usability? (UX to chyba coś powiązanego z użytkownikiem, a nie cecha narzędzia) Dobra, dzięki za pomoc, nie znalazłem terminu bo widocznie nie istnieje/nie było potrzebne, jakoś przeżyję :)