Wpis z mikrobloga

Hubble w "kosmicznym warsztacie", grudzień 1993 r., ładowania wahadłowca Endeavour, misja STS-61, jakieś 600 km ponad (a może pod :) Ziemią. Kto by nie chciał mieć takiego widoku w pracy? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedno z moich ulubionych zdjęć astronautycznych. Mam akurat do tej fotografii jakiś szczególny sentyment.

Kiedy miałem 8 czy 9 lat dostałem od rodziców album "Wszechświat w obiektywie" - dużą książkę pełną ciekawych jak na tamte lata (druga połowa lat 90-tych) fotografii z HST z bardzo przystępnymi opisami. Co prawda jako małe dziecko nie miałem pojęcia jak działa soczewkowanie grawitacyjne, albo czym jest diagram Hertzsprunga-Russella, ale obrazki utkwiły mocno w pamięci. Z Głębokim Polem Hubble zetknąłem się pierwszy raz właśnie w tym albumie. A jego pierwszy rozdział poświęcony był m.in. pierwszej misji serwisowej. Dodatkowo mój tato kolekcjonował "Skrzydlatą Polskę" gdzieś od lat 70-tych, więc po latach spędziło się trochę czasu czytając dział o kosmosie :) I tak to się zaczęło.

Wpis taki trochę chyba feelsowo-wspomieniowy. Ostatnio tematyka związana z kosmosem stała się bardzo popularna na wykopie. Ciekawi mnie jak u Was się rozwinęły takie zainteresowania? Książki, filmy, internet?

#eksploracjakomosu #kosmos #astronautyka #nauka #mirkokosmos #astronautyka
lastmanstanding - Hubble w "kosmicznym warsztacie", grudzień 1993 r., ładowania wahad...

źródło: comment_6YwnLp9ahktTHEZFhkbiLOyN6u7BSPcG.jpg

Pobierz
  • 25
@last_man_standing: Świetny temat zarzuciłeś, szkoda, że nikt się nie wypowiada. Powiedz mi, bywasz i pisujesz może na jakichś forach o kosmosie i byłbyś w stanie jakieś polecić? Ostatnio nachodzą mnie jakieś egzystencjonalne przemyślenia, w grę wchodzi kosmos, durne programy o wszechświecie na discovery (i ich programach-córkach), filmy sci-fi o tematyce kosmicznej (m.in. Interstellar, na którym byłem dwa razy w IMAXie ostatnio) itd. itp.

Zastanawiałem się też czy są dostępne w sprzedaży
@last_man_standing: Jeszcze przed podstawówką tata mi kupił książkę o kosmosie i mnie to bardzo wciągnęło. Potem mi rodzina coraz więcej różnych książek kupowała o kosmosie. ;) Na początku podstwówki już byłem "ekspertem" (znaczy jak na dziecko :P czyli znałem wszystkie gwiazdozbiory, na niebie prawie bez zastanawiania się znajdowałem większość, diagram H-R znałem i w miarę wiedziałem co on przedstawia, znałem etapy rozwoju gwiazd, itd.). Ale jakoś "zawodowo" nigdy to w tę
@last_man_standing: Rodzice kupowali mi jakieś książki i albumy o kosmosie, miałam też taką fajną ilustrowaną encyklopedię dla dzieci, gdzie był cały dział o astronomii. Jak kupili komputer (jeden z pierwszych we wiosce) to zaopatrzyli go oczywiście w programy edukacyjne, i była tam też "Encyklopedia wszechświata" wyd. Optimus Pascal, i chyba ten program miał na mnie największy wpływ. Do dziś pamiętam tę niepokojącą muzykę, która leciała sobie w tle przy oglądaniu gwiazd
Kiedy miałem 8 czy 9 lat dostałem od rodziców album "Wszechświat w obiektywie" - dużą książkę pełną ciekawych jak na tamte lata (druga połowa lat 90-tych) fotografii z HST z bardzo przystępnymi opisami.


@last_man_standing: Mam to na półce ( ͡° ͜ʖ ͡°) Potwierdzam - dość ciekawa książka/album
Może jakiś specjalista się wypowie, czy rzeczywiście taki teleskop daje radę do użytku amatorskiego


@natta: Nie jestem specjalistą ale mogę się wypowiedzieć. Nadaje się ale własnie do obserwacji planetarnych oraz jaśniejszych obiektów głębokiego nieba. Zapomnijcie o malowniczym "koniku morskim". Będziemy mogli oglądać zbiory gwiazd oraz gwiazdki których nie widać gołym okiem. W moich warunkach ledwo da się zobaczyć centrum galaktyki andromedy które wygląda jak rozmazana gwiazda. Co do planet to zaznaczam
Dla takiego teleskopu użyteczne powiększenie to będzie jakieś 140x (Przy okularze 20mm z dodatkową soczewką barlowa 1.5x) Przy większych obraz będzie drgać i będziemy tracić jasnośc.


@POFUR: To w takim razie bez rewelacji. Biorąc pod uwagę, że zapewne nie będziemy często korzystać z takiego teleskopu, lepiej chyba od czasu do czasu po prostu przejść się do obserwatorium i tyle ;) Dzięki za info!
@last_man_standing: Pływając w morzu z dala od lądu czuję jakiś niepokój. Dużo przestrzeni dookoła mnie, na którą nie mam żadnego wpływu. Teraz patrząc na to zdjęcie wyobraziłem sobie jakie to musi być fantastyczne a jednocześnie(wg mnie) przerażające uczucie trzymać się jakiegoś wysięgnika gdzieś w kosmosie. O kurcze!
Ciekawostka o Hubble. 2 lata temu NASA otrzymało od jednej z agencji wywiadu 2 teleskopy. Co ciekawe, są dużo potężniejsze od Hubble'a, a oba zbudowano dawno temu i leżały w magazynie przez lata. Teraz posłużą do śledzenia kosmosu.