Wpis z mikrobloga

#mes #polscynaukowcy #wielcypolacy #nauka #inzynieria #matematyka #ciekawostka

Na pewno poznajecie te kolorowe obrazki z programów na Discovery czy filmów Science-Fiction. To analiza komputerowa wykorzystująca Metodę Elementów Skończonych. W dniu dzisiejszym jest jedną z podstawowych metod prowadzenia komputerowo wspomaganych obliczeń inżynierskich.

W latach 60 w czasach narodzin tych metod ówczesne maszyny nie radziły sobie z rozwiązywaniem równań o znacznej liczbie niewiadomych.

Z problemem tym uporali się... polscy Uczeni. W latach 60-tych XX w. opublikowano prace Prof. Zienkiewicza oraz Prof. Przemienieckiego, w których przedstawiono metody praktycznego zastosowania MES wraz ze sposobami uniknięcia wybranych trudności natury matematycznej.

Do dnia dzisiejszego, w światowej literaturze poświęconej MES, to Polaka Prof. Zienkiewicza uważa się za „ojca Metody Elementów Skończonych” oraz jej praktycznego zastosowania do rozwiązania problemów mechaniki.

Myślę, że warto zapamiętać to nazwisko. W młodości wyemigrował do UK z powodu wojny, tam studiował. Zmarł w 2009, ale w mediach cisza. Sam dowiedziałem się dopiero dzisiaj o tej postaci.

A to nie koniec sukcesów Polaków na tym polu. W latach 60 podczas gdy w amerykańskiej NASA tworzono zalążki systemu MES znanego dziś pod nazwą NASTRAN, w Polsce już doskonale funkcjonował jeden pierwszych na świecie komputerowych systemów obliczeniowych MES, noszący nazwę WAT-KM. Został on stworzony przez polskich naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pod kierownictwem Prof. Szmeltera. Ów wielki uczony wychował wielu następców, którzy zajmują się dalszym rozwojem MES na poziomie światowym. Do wychowanków Prof. Szmeltera należą takie sławie polskiej i światowej Nauki, jak: Prof. Kleiber, Prof. Dacko oraz Prof. Niezgoda, którzy nadal rozwijają teorię zastosowania elementów skończonych.
dwuwarstwowy - #mes #polscynaukowcy #wielcypolacy #nauka #inzynieria #matematyka #cie...
  • 23