Wpis z mikrobloga

@Colek:

wysyłka z USA + VAT 23% +


Tak, ale doliczając to plus vat wychodzi i tak taniej niż w Polsce.

odprawa celna (~200-250zł zależy na kogo trafisz)


Nikt nie zmusza do wysyłki DHLem.

+ brak gwarancji.


Macbooki mają międzynarodową gwarancję

Tylko, że obecnie psuje to wszystko trochę wysoki kurs dolara.
@vipe:

Masz racje, przy wysokim kursie dolara poza maciem pro obecnie średnio się opłaca, ale wkrótce powinny pojawić się tam styczniowe przeceny i sam dolar powinien spaść, a np. 1150-1299 za macbooka pro 13 z 8GB ramu i 256GB ssd to już dobra kwota.
@Pustulka: @vipe: @Colek: no wlasnie teraz chcialem sprzedac swojego macbooka 15' z 2011 i kupic nowego na wyprzedazach z Retina, ale patrzac teraz na ceny nawet na shopzilli, to nie szału, ceny jak w PL a jeszcze bujanie sie z wysylka...
@Luczexx: @Colek: @Pustulka: Nie do końca. Jeśli jakiś znajomy z usa rozpakuje i wyśle bez oryginalnego pudełka jako gitf, to pójdzie to jako towar używany i wtedy nie ma vatu. Z celnikami też różnie, bo nie wszystko się otwiera.
@Colek: iiii? Opowiedz, bo idzie właśnie do mnie mac z usa ;) wysłano jako gift, statkiem, paczka zadeklarowana jako mała kwota. Ofc bez oryginalnego pudełka + nakleili mi jakaś naklejke żeby rzeczywiście wyglądało na używkę.
@VeryApe: przesyłki ze statku zawsze lądują u celników, tym bardziej jak wysłane jakimś kurierem (a jak statkiem to i na 99% kurierem). W takim wypadku nie przepuszczą łatwo, bo agencje celne zarabiają na tym, że ty zapłacisz VAT (stąd te 200-250zł za samą usługę).

Od tego roku, z tego co wiem, VAT obowiązuje również na rzeczy używane (pół roku temu sprowadziłem używanego Chromebooka, zadeklarowałem to w opisie - a VAT i
@Colek: Może źle trafiłeś, nie generalizuj. Ja z kilku źródeł słyszałem że mocno sprawdzają(w sensie otwierają) w przypadku lotniczych, z morskimi jest łatwiej.

A z ciekawości spytam, jeśli zatrzymają paczkę to w jakim okresie czasu informują cię o całej sprawie? Rozumiem że idzie pocztą pisemko?
@VeryApe: oczywiście, źle trafiłem :P Nie żyj nadzieją, bo przed podatkami nie uciekniesz, taka prawda, tym bardziej jak oni na tym zarabiają.

#!$%@?ą się nawet do paczek o wartości $100, wysłanych jako Gift przez rodzinę (to samo nazwisko nadawcy i odbiorcy).

Zależy od tego, na jaką agencję trafisz. Niektórzy na następny dzień emailem, inni tradycyjnie pocztą.
@VeryApe: w takim razie wiedz, że oni są w zmowach z agencjami celnymi (nie tylko oni zresztą) - paczka wysłana przez pośrednika na 100% trafia do agencji celnej.