Wpis z mikrobloga

@newnoise: Tak jak napisałem szukam po prostu dobrych rad, bo większość podstawowych rzeczy którę muszę załatwić to załatwiam przez swojego agenta który nadzorował moją rekrutacje, teraz mi ogarnia przeprowadzkę. Więc po prostu pytam czy ktoś ma jakieś celne spostrzeżenia, na co trzeba uważać o czym np. agenci nie mówią a trzeba to załatwić i jakieś tego typu sprawy o których po prostu można zapomnieć załatwić przed wyjazdem lub już po przyjeździe
@Hieronim_Buszewski: no to w zasadzie angielska fima :). jezeli masz zamiar mieszkac w Hiszpanii i cokolwiek zalatwiac w sprawie kupna samochodu czy motoru, wynajmu mieszkania to bedziesz musial zalatwic sobie numer NIE. Cos jak nasz NIP/Pesel. Bez tego ani rusz przy podpisywaniu umów kupna czy wynajmu. Nie wiem jak to wyglada na Giblartarze ale tam zapewne jest inne prawo i reguly.
zie angielska fima :). jezeli masz zamiar mieszkac w Hiszpanii i cokolwiek zalatwiac w sprawie kupna samochodu czy motoru, wynajmu mieszkania to bedziesz musial zalatwic sobie numer NIE. Cos jak nasz NIP/Pesel. Bez tego ani rusz przy podpisywaniu umów kupna czy wynaj


@newnoise: Na Gibraltarze ponoć bez meldunku się niczego nie załatwi, mieszkał będę w Hiszpanii o tym numerze NIE już słyszałem. A generalnie wiesz czy dużo jest zabawy z rejestracją
@Hieronim_Buszewski: u mnie sprawa wyglada mniej wiecej tak ze pracuje w rodzinnym biznesie mojej narzeczonej i mam samochod z firmy za free wiec nie mialem okazji rejestrowac tutaj samochodu, aczkolwiek teraz dostalniemy nowy samochod i musimy go oplacic juz sami wiec z tego co sie orientuje to ubezpiecznie samochodu na rok (honda crv) to cos rzedu 300, przeglad ITV kolo 45-50 euro i jakis podatek tam byl jeszcze ale to zalezy
@Hieronim_Buszewski: Jezeli zaczynasz mieszkac na stale w Hispzanii to pierwsze meldujesz sie w lokalnym ayutamiento, to jest taki odpowiednik urzedu miejskiego, wiec w miejscu w którym mieszkasz udajesz sie tam i rejestrujesz ze bedziesz mieszkal w danej miejscowosci (to takze ma znaczenie jezeli chcesz miec opieke medyczna).Majac potwierdzenie zamieszkania rejestrujesz sie do wyrobienia numeru NIE który jest numerem identyfikacji podatkowej z tego co sie nie myle...zeby wyrobic NIE musisz miec kontrakt
@Hieronim_Buszewski: aha no to super, jezeli bedziesz mial NIE akceptowany w Hiszpanii to w zasadzie nic wiecej nie potrzebujesz. Nie slyszalem o karcie rezydenta i cos takiego obowiazuje chyba tylko mieszkanców nie unii europejskiej, mnie wszystko zalatwiala narzeczona która jest stad i powiedzieli jej ze musze ogarnac NIE i tyle. pamietaj ze Hispzania i urzedy to straszny burdel...cos ala Polska a czasem nawet gorzej. Prawie nikt nie mówi po angielsku (w