Wpis z mikrobloga

Apropos Naddniestrza chodzą legendy jakie to jest straszne państewko i jak tam rosyjska armia grozi całej Ukrainie. To doprecyzujmy. W Naddniestrzu faktycznie stacjonuje rosyjskie wojsko w ramach MC (Миротворческие силы - siły pokojowe). Krzykniecie, że to typowa przykrywka w stylu Rosjan. Nie do końca. Te siły tworzą równolegle wojsko Naddniestrza, Mołdawii i Rosji czyli defacto dwóch stron konfliktu (sic!) i gwaranta pokoju czyli 14-ta rosyjska armia. W Naddniestrzu ta armia uchodzi za bohaterów, praktycznie wszystkie wypowiadające się w temacie osoby podkreślały, że to dzięki nim w Naddniestrzu zapanował pokój. Nie zgadzacie się? Powiedzcie to im, nie mnie. Oni są zadowoleni. Może faktycznie lepiej im przy Rosji? Mołdawia w praktyce nie istnieje jako państwo, nie funkcjonuje, a UE głównie mami ją obietnicami, a Naddniestrze za to jest naprawdę utrzymywane przez Moskwę. Tańszy gaz i prąd, stabilny kurs waluty są głównym wyznacznikiem lepszego statusu od sąsiadów.

Nie, nie jest tam idealnie, jest tam źle. Ale zanim spokojnie opowiem chcę skontrować krytykę.

Rozmawialiśmy z Mołdawianinem na granicy w Benderach (obok Dubasar to w nich odbywały się silne walki) właśnie z MC. Powiedział, że dzięki temu "bumaszniemu" (na kartce - fikcyjnemu) konfliktowi ma pracę i w zasadzie to cieszy się z tej sytuacji. Poza tym podkreślił, że Mołdawia rozsadza się od wewnątrz, bo poza Gagauzją także północne rejony z Bielcami chcą zerwać z Kiszyniowem. W zasadzie to Naddniestrze jest obecnie najmniejszym problemem Mołdawii... kiedy padły ostatnie strzały? Mało kto pamięta.

Ogólnie jeśli ktoś spogląda w tamte rejony to powinien skupić się na Gaguazji. Naddniestrze to co najwyżej małe korekty granic. Na aneksję przez Rosję Naddniestrzanie póki co nie mają co liczyć. W najlepszym wypadku porozumienia na wzór Abchazji gdzie Rosja ekonomicznie defacto dokonała aneksji (mam na myśli NIE kolonizację, a aneksję - wzięcie na siebie ciężaru obciążeń socjalnych i utrzymania usług komunalnych) ale politycznie pozostawiła jako quasi niezależny twór.
Swoją drogą to właśnie do Gaguazji planuje się wybrać w kolejnym "lajtowym" tripie

btw. wróciłem, dzisiaj o 4 rano jeszcze byliśmy w Winnicy ;)

#ukraina #moldawia #naddniestrze #rosja
#wojna #podroze

#thumbingthestans -> się obserwuje. albo na fejsiku.
  • 10
@Nero12: czyli w Macedonii jeszcze większy burdel? Wynika z tego, że poprawę zapewni tylko wjazd Rumunów na czołgach... do czego się raczej nie palą ( ͡° ͜ʖ ͡°)