Wpis z mikrobloga

Ok mirki-eksperci
tl;dr: jak zmienić minimalne taktowanie gpu amd bez dzialajacego catalyst control center?

Wersja dłuższa:
Od kilku miesięcy mam problem z laptopem. Po wyłączeniu jakiejkolwiek aplikacji wymagającej trochę więcej od mojego pc po kilku minutach (podczas których nawet mogę nic nie robić) następuje freeze - całkowity, jakby ktoś zrobił print-screen i zablokował myszkę. Pomaga jedynie hard-reset. Freeze nie znika samoczynnie (wiem bo kiedyś zdążyłem wyjść z psem na fajkę na około 30 minut i jak wróciłem nic się nie zmieniło).

Kilka dni temu znalazłem opinię, że może to być spowodowane zbyt niskim taktowaniem gpu podczas gdy nie jest włączona żadna wymagająca aplikacja. Zmienić to za pomocą profili w catalyst control center jest bardzo łatwo, ale ja nie mam do niej dostepu bo korzystam ze zmodyfikowanych sterowników dla kart ze zmienialną grafiką (hp montuje coś takiego u siebie, ale po roku już nie wypuszcza sterowników, a te od amd oficjalne, nie działają).

Stąd moje pytanie, czy jest jakiś sposób na zmienienie minimalnego taktowania gpu ze 100mhz do na przykład 300?

  • 5
@dreaper: Nieoficjalne oczywiście. Jedyna opcja, żeby mieć coś nowszego niż sterowniki sprzed trzech lat.
Może źle się wyraziłem, w lapku mam Intel HD graphics i Radeona, w momencie gdy laptop ma odłączone zasilanie przestawia się na kartę intela.