Wpis z mikrobloga

#muzykaklasyczna #muzyka
Przy okazji Święta Niepodległości @alkan wrzucił pod tag jeden z koncertów fortepianowych I. J. Paderewskiego, przy okazji polecając kilka innych jego utworów. Szczególnie entuzjastycznie wyrażał się o Wariacji i fudze es-moll op. 23 nr 1, ze smutkiem odnotowując, iż brak w Internecie wykonań tegoż utworu - na YouTube znajduje się tylko drobny fragment fugi. Jakoś, szczerze mówiąc kompletnie bez powodu, przypomniałem sobie o tym dzisiaj i postanowiłem znaleźć tenże utwór - rzadko bowiem zawodziłem się na muzyce postowanej przez rzeczonego użytkownika.

Poszukiwania zakończyły się udanym finałem... chyba.
Wariacja
Fuga
  • 2
@OjciecMarek: Tak! Porównałem z wersją na CD i nie jest to to samo wykonanie i podane przez Ciebie części kończą się i zaczynają w odpowiednich momentach. Wykonanie fajne swoją drogą. Drobna uwaga: ta druga część zawiera jeszcze 6 ostatnich wariacji, a dopiero potem fugę.

Na której stronie google'a to znalazłeś? Bo ja ostatnio musiałem się zapuścić aż na 6 i już traciłem nadzieję. :)
@alkan: Przez Google szukałem tego przed trzema miesiącami i dotarłem bodaj do ósmej strony - bez żadnych sukcesów. Wczoraj wpadłem na w sumie dość oczywisty pomysł, że, skoro Paderewski wielkim Polakiem był, jego dzieła mogły zostać nagrane przez jakąś dobrą duszę, która - ze względu na ich wartość historyczną - udostępniła następnie swe dokonania na wolnej licencji. Najlepszym miejscem do poszukiwań tego typu nagrań jest, rzecz prosta, archive.org. No i