Wpis z mikrobloga

#bim #budownictwo #modelowanie

Wiem, że nocna, ale mam trochę czasu i chęci więc wrzucę info o BIM w budownictwie

Wg Wikipedii:

BIM (ang. Building Information Modeling)– modelowanie informacji o budynkach i budowlach. Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego.

Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, sufit, okno, drzwi, którym nadawane są odpowiednie parametry. Zmiany w elementach tworzących model są odzwierciedlane w trójwymiarowej reprezentacji modelu, w zestawieniach danych geometrycznych i materiałowych.


W Polsce technologia jest bardzo słabo rozwinięta, chociaż z roku na rok coraz więcej projektów jest prowadzonych z jej użyciem. Jednym z programów wg mnie jedynym słusznym jest Tekla Structures. BIM jest bardzo rozwinięty w Finlandii (kraj twórców powyższego oprogramowania) oraz w UK. Soft pozwala na dynamiczne modelowanie projektu w trójwymiarze, a także generowanie rysunków. Oprogramowanie umożliwia automatyczne znajdywanie kolizji z elementami z innych branż, wykonywanie szybkich obmiarów oraz w połączeniu z programem Vico dokładniejszej optymalizacji harmonogramu wykonania projektu. Na budowie inżynierowie mają wgląd do całego modelu, mogą swobodnie dodawać/usuwać warstwy, elementy itd.

Co ciekawe projekt mostu o gabarytach Mostu Rędzińskiego we Wrocławiu zajmuje około 2-3mb. Kompresja jest świetna.
Jeśli ktoś miał jakieś doświadczenia zawodowe z tą technologią, to wrzucajcie info. Poniżej film pokazujący możliwości BIM.
siteeng - #bim #budownictwo #modelowanie

Wiem, że nocna, ale mam trochę czasu i ch...
  • 5
Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego. Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, sufit, okno, drzwi, którym nadawane są odpowiednie parametry. Zmiany w elementach tworzących model są odzwierciedlane w trójwymiarowej reprezentacji modelu, w zestawieniach danych geometrycznych i materiałowych.


@siteeng: Każda większa firma w naszym kraju, która startuje w międzynarodowych przetargach, używa takiego softu. Nie
@tymeek: nie słyszałem o ich produktach, ale dzięki za podesłanie. Sprawdzę co oferują. Mówiąc o rynku krajowym chodziło mi w dużym stopniu o zastosowanie w wykonawstwie w kraju.
@siteeng: Wszystko fajnie pięknie tylko ten soft jest cholernie drogi. Tekla do stali z tego co pamiętam 70k - tutaj jeszcze da radę zapracować na siebie, bo sadzasz przy niej harpagana i na stalowiźnie urzeźbi, ale do żelbetów? Polityka sprzedaży po tych samych cenach softu w całej Europie stawia nas na nieźle przegranej pozycji.
Swoją drogą wiele dałbym za możliwość pracy w biurze zaopatrzonym w te kombajny...