Wpis z mikrobloga

Phobos - większy z dwóch księżyców Marsa (zdjęcie wykonane w trakcie bezzałogowej misji Mars Express).

Kilka ciekawostek:

- Będąc na powierzchni Marsa obserwowalibyśmy wschód i zachód Phobosa dwa razy dziennie (jego podróż po niebie trwa 4h15min i ma miejsce dwa razy w ciągu dnia). Co ciekawe wschodzi on na zachodzie, a zachodzi na wschodzie.
- Promień orbity Phobosa stale zmniejsza się pod wpływem sił pływowych o około 1,8m /100lat. Za około 50 mln lat czeka go tragiczny koniec (prawdopodobnie zostanie rozerwany przez siły grawitacyjne jego planety lub zwyczajnie uderzy w powierzchnię Marsa).
- Elipsoidalny kształt Phobosa powoduje różnicę w działającej na nim sile ciężkości (w zależności od miejsca pomiaru) nawet o 210%.
- W ciągu marsjańskiego roku (687 dni ziemskich) dochodzi do koło 1300 zaćmień Phobosa.
- Tutaj pierścieniowe zaćmienie Słońca na Marsie (w roli głównej oczywiście Phobos)
- Powierzchnię Phobosa pokrywa około metrowej grubości warstwa pyłu podobna do tej z naszego Księżyca.
- Phobos uważany jest za asteroidę przechwyconą przez marsjańską grawitację.
- Największy krater na Phobosie to Stickney. Ma średnicę 9km a jego nazwa pochodzi od żony odkrywcy księżyca Asapha Halla. Tutaj obraz wykonany przez Mars Reconnaissance Orbiter.

#phobos #mars #astronomia #mirkokosmos #ciekawostki
Nedved - Phobos - większy z dwóch księżyców Marsa (zdjęcie wykonane w trakcie bezzało...

źródło: comment_rsOzkT8hizj5MLEQl4SnfLtktdXj11Mt.jpg

Pobierz
  • 20
Promień orbity Phobosa stale zmniejsza się pod wpływem sił pływowych o około 1,8m /100lat.


@Nedved: Czy na pewno chodzi tu o siłę pływową, która występuje jako siła rozciągająca pod wpływem grawitacji, czy może efekt zmiany orbity jest wywołany bezpośrednio przez samą siłą grawitacji?
efekt zmiany orbity jest wywołany bezpośrednio przez samą siłą grawitacji?


@flager:
Sama grawitacja nie może zmienić tak orbity. Jeżeli księżyc opada na planetę, to znaczy że zwalnia. raczej nie hamuje w atmosferze bo jest daleko i atmosfera na Marsie nijaka.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tidal_acceleration#Tidal_deceleration
Ciekawe zjawisko - w skrócie - nasz Księżyc orbituje wolniej niż obraca się Ziemia, dlatego przyspiesza i oddala się od nas, a Fobos zwalnia, bo orbituje szybciej niż obraca się
Co ciekaw (a czego nie dopisałem) rozpad Phobosa spowoduje powstanie pierścienia wokół Marsa ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Nedved: właśnie, wyjaśni mi ktoś o co chodzi z tym rozrywaniem przez siły pływowe? Rozumiem gdy chodzi o bezpośrednią bliskość bardzo masywnego obiektu, co sprawia że na skrajnie oddalone od siebie elementy ciała działa znacząco różna siła grawitacji. Tutaj chyba takiego przypadku nie mamy - Mars ma dosyć małą masę
a i odległości są spore...


@enron: Właśnie że te odległości to takie spore nie są.
średnia orbita Fobos (czy Phobos) to 9 375 km przy średnicy Marsa 6 804 km.

szybko przekalkulowałem w excelu grawitacje działającą na początek księżyca i na koniec (zaledwie 20km dalej) i różnica wychodzi 4,3*10^18 N ( albo połowa z tego, bo założyłem całość masy w jednym punkcje).

w każdym razie 10^18 to chyba dość duża siła[potrzebne