Wpis z mikrobloga

Mireczki eksperty od #komputery,
Muszę wymienić dysk twardy bo mój ma bad sectory z którymi zerowanie dysku sobie nie radzi i tutaj pytanie do was, bo powiem szczerze że nie śledzę zmieniających się trendów, nie wiem które firmy warto kupować, których modeli unikać itd.
Pierwsza sprawa to taka że zastanawiam się nad dyskiem SSD i tutaj pytania:

1. Warto zakupić taki dysk jeśli mam na uwadzę tylko korzystanie z programów typu photoshop, różnych IDE, gier? Czy może dysk SSD nie sprawdzi się w takim przypadku, tzn. zbyt mało wymagające rzeczy jak na dysk SSD.

2. Dysk 250 GB będzie ok? Mam dysk zewnętrzny 2TB na którym trzymam ważne dane, więc na tym dysku trzymałbym jedynie system, 3-4 gry i kilka programów takich jak photoshop, potrzebowałbym jeszcze trochę przestrzeni roboczej żebym mógł w tym photoshopie coś otworzyć.
Głównie pytam osoby, które wymieniały dysk na SSD 250 GB i po jakimś czasie stwierdziły że jednak mogły kupić większy(pojemniejszy) bo niedoszacowały swoich wymagań

3. Czy chcąc wymienić dysk na SSD muszę mieć coś jeszcze na uwadzę? procesor, pamięć RAM? Czy dysk będzie kompatybilne z innymi podzespołami czy muszę coś jeszcze wymienić.

4. Jakiej firmy warto zakupić dysk, jaki model. Chodzi mi głównie o stosunek cena/jakość. Nie chciałbym również żeby za pół roku czy rok, dysk padł. Chodzi mi bardziej o taki przyszłościowy zakup- na 2-3 lata.
Tutaj pozwolę sobie zawołać @naprawalaptopow bo rzecz dotyczy laptopa, a skoro naprawiacie to pewnie jesteście w stanie stwierdzić jakie dyski najczęściej ulegają awarii, które najrzadziej itd.

Dodam jeszcze że dysk chce wymienić w laptopie Lenovo Y580:
Poniżej podzespoły jeśli miałyby znaczenie dla pytania nr. 3

- Geforce GTX 660M
- Intel Core i7 3610QM 2.30 GHz
- 8 GB RAM

Z góry dzięki Mireczki

#komputery #naprawalaptopow #dyski #hdd #sdd #laptop
  • 16
photoshop, różnych IDE, gier


@Nieinterere: idealne dla SSD ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam 240GB jako jedyny w laptoku i daję radę


3. będzie pasować, zwróć uwagę,zeby był adapter 2.5-3.5" w komplecie (albo dokup)

bo rzecz dotyczy laptopa,

Było na początku pisać - adapter 2.5-3.5 nieważny.
@Nieinterere:

1. Warto zakupić taki dysk jeśli mam na uwadzę tylko korzystanie z programów typu photoshop, różnych IDE, gier? Czy > może dysk SSD nie sprawdzi się w takim przypadku, tzn. zbyt mało wymagające rzeczy jak na dysk SSD.

Warto, różnica w działaniu systemu jest ogromna.

2. Dysk 250 GB będzie ok? Mam dysk zewnętrzny 2TB na którym trzymam ważne dane, więc na tym dysku

trzymałbym jedynie system, 3-4 gry i
@Nieinterere:
Mi tam 80GB na sam system i ze dwie gry wystarczało, reszta na dość szybkim HDD WD Black w drugiej zatoce.
A'propos punktu 3, istnieje drobne prawdopodobieństwo, że BIOS nie będzie chciał obsłużyć dysku, ale w razie czego zazwyczaj wystarczy go zaktualizować.