Wpis z mikrobloga

[ #geoportal #mapa #ortofotomapa #mapyboners #nawigacja #mapyoffline ]
Przeszukuję internet w poszukiwaniu możliwości stworzenia mapy w trybie ortofoto z rządowego portalu GeoPortal.gov. Przeglądnąwszy dochodzę do wniosku, iż stworzenie takich map w trybie offline jest niemożliwe lub nad tym pracują. Ale innym się udało... W końcu w TrekBuddy widywałem zbliżenia jak satelitarne. Zastanawiam się jak to zostało wykonane, bo chciałbym powtórzyć manewr.
Żeby nie było - dokonałem zakupu smartfona, który służyłby jako nawigacja właśnie, do odnajdywania się w terenie, szukanie keszy i podążanie szlakami.
Proponowano, by dodać WMS geoportalu do następujących programów:
- oruxmaps
- osmand
- locus
Żaden nie odpowiedział prawidłowo, mimo prawidłowo wpisanego kodu i adresu. Po prostu nic. Łączność bez zarzutu, program iMapMobile działa fantastycznie. Można by spytać, że skoro działa, to po co mi offline. W zasadzie byłoby to słuszne, gdyby nie to, że nie wszędzie mi łapie zasięg, a czasem przydaje się sprawdzenie stanu dróg czy dokładnej lokalizacji na podstawie rzeczywistych zdjęć. Częściowo jest to też pewna fanaberia.


Na komputery proponowano JOSM, ale nie działa. MOBAC - owszem, ale nie mogę dokopać się jak to uczynić.

Jak więc dobrać się do tego, by za pomocą komputera stacjonarnego pobrać mapy z rządowej strony?
  • 22
  • Odpowiedz
@SPGM1903:
JOSM nie działa, bo Geoportal zbanował użytkowników JOSM, trzeba podmienić user agenta

wms:[http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS=](http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS=){proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:28.0) Gecko/20100101 Firefox/28.0)}
  • Odpowiedz
@marc1027: JOSM odpowiada, że nie udało się sparsować listy warstw, a gdy kopiuję link do fragmentu z "bbox", o wyświetla, że nie można po prostu pobrać listy warstw.
  • Odpowiedz
@brachistochrona: o diabli... chętnie posłucham jak udało Ci się to uczynić, bo ja jak problemy miałem tak wciąż mam. Od tamtego czasu pogrzebałem w orux i wpisałem dane WMS tak jak podano na jednym z tutoriali. I nic.
Myślę, że to problem z adresem, ale... diabli go wiedzą.
Tak więc - naprawdę chętnie posłucham :)
  • Odpowiedz
jakiś czas temu adresy WMS geoportalu były aktualizowane, więc zgaduję, że korzystałeś ze starszego poradnika.
Dla warstwy topo robisz podobnie, z tym, że ja sobie ustawiłem zoom 14-20. Zaraz dodam tu adres WMS.
  • Odpowiedz
@brachistochrona: mimo, iż w opcji wyskoczyło mi tylko "raster" po zatwierdzeniu, to jednak widzę, że to, kurde, działa...
Wcześniej było tylko białe tło i że nie może sczytać.
Nie wiem co robiłem nie tak, bo adres w sumie miałem ten sam. Ale nie, miałem Topo i tam wyskakiwały inne opcje, mianowicie te ze skalami o latami zdjęć.
Tak czy inaczej - plusiki się należą i dziękuję :)
  • Odpowiedz
@brachistochrona: a jeszcze poproszę Cię o jedną kwestię, mianowicie pojemność mapy. Czy tobie też nie pozwala na pobranie więcej jak ~1024 MB albo 70k kafelek? Głupie miasteczko 120tys chcę objąć wartością zbliżenia 20 i robi mi problemy...
  • Odpowiedz
@brachistochrona: Pytam o takie zbliżenie, bo się może przydać na kesze ;)
Miło by było widzieć geoportal na trekbuddy niz na androidzie, ale cóż poradzić... Nie da się tego ogarnąć. Niby MOBAC jest, ale on też w jakiś sposób jest upośledzony.
  • Odpowiedz
@SPGM1903: no ja też zrobiłem tę mapkę pod kątem keszowania, ale w praktyce i tak zapominam z niej korzystać:) Mapka na "20" ważyłaby za dużo i stwierdziłem, że 18 będzie ok.
W mieście zazwyczaj keszuję na c geo, a orux tylko działa w tle i zapisuje moją trasę. Orux i tak średnio się nadaje do keszowania, ale jest dla mnie super jeśli chodzi o tracking, nawigowanie, czy moją ulubioną jazdę na
  • Odpowiedz
@brachistochrona: Co innego miasto, bo tu można poradzić się podpowiedziami, poza tym - jest internet, więc można po prostu wejść w ten program i online sprawdzać. Gorzej, gdy jesteś w górach typu Bieszczady, gdzie zasięg to towar reglamentowany i częściej łapie ukraińskie sieci niż polskie ;)


No i internet - coś takiego tam w zasadzie nie istnieje. A drzew dużo, a kesze pochowane tak, że czasem nie wiesz czy to już
  • Odpowiedz