Wpis z mikrobloga

7 630 - 1 = 7 629

Tytuł: Barbarzyńca w ogrodzie
Autor: Zbigniew Herbert
Gatunek: Publicystyka literacka, eseje, historia sztuki
★★★★★★★★★★

Zbigniew Herbert to w moim odczuciu twórca, z którym większość ludzi ma styczność w jakiś sposób w szkole, a potem już się do niego nie wraca. Pomijam już stan obecnej szkoły - to temat na inny wpis. Niemniej do Herberta wracać należy, ponieważ jest on po prostu geniuszem.

To było moje drugie podejście to tej książki. Pierwsze nie powiodło się - miałem taki moment w życiu, kiedy byłem trochę przemęczony i nie wchodziło mi nic ambitniejszego niż jakaś fantastyka. "Barbarzyńcę.." poleciła mi żona, ale niestety po kilku próbach skupienia się na tekście poddałem się. Ciężko w świecie łatwych rozwiązań i taniej rozrywki skupić się na historii sztuki, szczególnie, kiedy zawodowo jest się po zupełnie innej stronie.
Drugie podejście okazało się skuteczne - zacząłem czytać na przedwiośniu, jeżdżąc rano autobusem przy promieniach porannego słońca. I tym razem szybko mnie ta opowieść wciągnęła.

Herbert opisuje w tej książce, jednej z trzech, swoje wspomnienia z podróży na zachód. Opisuje różne rzeczy, zwracając uwagę na szczegóły, o których zwykle się nie myśli. Gdy pisze o posiłku i winie, automatycznie chce się znaleźć na jego miejscu. Gdy pisze o dotyku kamieni, od razu można wyobrażać sobie chłód pod palcami. Potrafi opowiadać o oglądaniu obrazu z taką pasją, że czyta się te fragmenty jak powieść sensacyjną. Jednocześnie operuje błyskotliwą ironią i celnymi spostrzeżeniami co do zmian historycznych.
Byłem zaskoczony, że czytam kilkadziesiąt stron o tym, jak facet idzie do galerii i ogląda obrazy, których ja nie widziałem, a mimo to, czytam to z zapartym tchem. Ale to nie wszystko, co można znaleźć w tej książce. Esej o herezji katarów jest napisany w tak dobry sposób, że czyta się go jak opowieść fabularną. Z kolei fragment o budowach katedr ukazuje pragmatyczny aspekt sztuki dawnych wieków - z czym raczej się do tej pory nie spotkałem - a przynajmniej nie na taką skalę.
Po lekturze myślę tylko jak zaplanować podróż i odwiedzić te miejsca. Ale najpierw pozostałe dwa tomy.

#bookmeter
ckiler - 7 630 - 1 = 7 629

Tytuł: Barbarzyńca w ogrodzie
Autor: Zbigniew Herbert
...

źródło: comment_iPY59FTj6xixVQJCAME5O0rIgWNNHK53.jpg

Pobierz