Wpis z mikrobloga

Debata na dziś. Czy dojdzie do fuzji Tesli i Solar City?

Co przemawia za tym, żeby to zrobić?

- Obie firmy są prowadzone przez rodzinę Musków;
- Obie działają w sektorze energetycznym;
- Obie firmy bardzo sciśle współpracują (m.in. przy Tesla Giga Factory One, SuperChargerach, oferując już od jakiegoś czasu baterie do produktów Solar City);
- Fuzja pozwoliłaby im oferować kompleksową usługę w zakresie dostarczania energii z pominięciem (lub nie) stałego dostawcy;
- Tesla jest wielokrotnie mocniejsza marketingowo od SolarCity, co wesprzeć mogłoby światowy rozwój sieci paneli słonecznych;
- Solar City buduje swoją własną Giga Factory dla nowoczesnych paneli wysokiej wydajności;
- Z pewnością większa wartość kapitalizacji spółki (łączna wartość obu spółek to ~35mld dolarów), a przez to łatwiejszy dostęp do kapitału;
- Musk sądzi, że Tesla może być za 10 lat warta tyle co Apple (730mld dolarów) - czy mogą to zrobić bez posiadania tanich i najlepszych na świecie paneli słonecznych? Czy nie będzie taniej, jeśli będą to robić wewnętrznie, a nie kupując od Solar City?

Minusy? Właściwie nie widzę.

Co wy o tym myślicie?

#tesla #elonmusk #solarcity
  • 3
Minusy? Właściwie nie widzę.


@LooZ: kwestie prawne, możliwość optymalizacji podatkowej np. za pomocą licencji, odpowiedzialność podmiotów za działania drugiej firmy, możliwa negatywna opinia udziałowców i początkowy sceptycyzm, a więc i lekkie obniżenie wyceny.
- Tesla jest wielokrotnie mocniejsza marketingowo od SolarCity, co wesprzeć mogłoby światowy rozwój sieci paneli słonecznych;


@LooZ: Do tej pory byłem sceptyczny ("a po co to komu?"), jednak tym mnie przekonałeś. Serio.
@michalkosecki: No tak, ale takie rzeczy raczej się załatwia różnymi podspółkami, itd, a nie osobnymi markami. Myślę, że byłoby wręcz przeciwnie - spowodowałoby to duży entuzjazm u inwestorów (obie firmy są na giełdzie). Pytanie dodatkowe - czy Muskowi opłaca się rozwijać dwie marki "energetyczne" z którymi jest kojarzony? Czy Tesla Energy nie jest lepsze od Solar City? ;)