Wpis z mikrobloga

Spędziłem majówkę we Lwowie i nie wiedziałem, że jest to aż tak banderowskie miasto. Ja rozumiem, że Ukraińcy szukają u siebie podstaw do krzewienia patriotyzmu, jednakże Polak może przeżyć pewien szok.

Po pierwsze flagi. Ukraińska powiewa w bardzo wielu miejscach, a nierzadko obok niej wisi także ta banderowska.

W straganach naprzeciwko opery kupić można czarno czerwone szaliki z wizerunkiem Bandery, jego figurki oraz inne gadżety z nim związane. Ale można tez kupić np. papier toaletowy z twarzą Putina.

Cmentarz Orląt Lwowskich. Robi wrażenie, ale zaraz obok niego jest cmentarz członków SS Galizen i OUN/UPA. A zaraz koło niego spoczywają ofiary obecnej wojny.

Zapamiętałem też knajpę o nazwie BanderaStaat albo coś w tym stylu. Niemieckiego się nie uczyłem, ale tłumaczyć to można jako banderowskie państwo. Oczywiście pub cały w czarno czerwonych flagach i zdjęciami Bandery.

No i oczywiście pomnik Bandery.

#ukraina #bandera #lwow
NuncjuszPapieski - Spędziłem majówkę we Lwowie i nie wiedziałem, że jest to aż tak ba...

źródło: comment_DfWXcV94GDCNStcmodCAObXp0JNzBBVa.jpg

Pobierz
  • 11
@NuncjuszPapieski: problem z Banderą i relacjami polsko-ukraińskimi jest taki, że dla ukrainców jest to bohater narodowy, zaś dla polaków to bandyta i morderca. Było sporo takich ludzi w historii (chociażby Che Guevara). Ale wracając do Ukrainy - to, co dla nich jest dobre, dla nas jest złe i na odwrót. Tak samo żołnierze wyklęci mogą być bohaterami walczącymi z ówczesnym systemem, albo mordercami i bandytami. Wszystko zależy od punktu widzenia.
@NuncjuszPapieski: jeśli chodzi o Żołnierzy to miałem na myśli tych mniej "normalnych" w swojej powojennej walce z ustrojem, ale faktycznie - trochę nietrafione. Co nie zmienia faktu, że jedynie widziałeś to we Lwowie; może w innych miastach już ta fascynacja taka wielka nie jest?
@NuncjuszPapieski: Co do pamiątek z Banderą, to w większości kupują je turyści z krajów b. ZSRR (półoficjalnym hasłem reklamowym Lwowa jest "zachodnia metropolia dostępna bez wizy do zachodniego kraju") jako ciekawostkę aniżeli za tym stoi ideologia. Co do flag to się nie wypowiem, po prostu się nie znam.
Idąc tym tokiem rozumowania mordercami byli także powstańcy warszawscy, albo Tadeusz Kościuszko.


@NuncjuszPapieski: Ostatnio ogladąłem dyskusje rosyjskich politlogow i hisotryków i sugestia ze Kosciuszko to zbrodniarz padła. W innym polskich powstancow zrównywano z terrorystami z Kaukazu.
Cmentarz Orląt Lwowskich. Robi wrażenie, ale zaraz obok niego jest cmentarz członków SS Galizen i OUN/UPA. A zaraz koło niego spoczywają ofiary obecnej wojny.


@NuncjuszPapieski: akurat to jest całkiem normalne i nie ma w tym nic dziwnego. Na wielu cmentarzach leżą obok siebie przeciwnicy.