Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirkówny, widzę, że często popełniacie błąd w pisaniu wyrazu "naprawdę". Szukałam w necie, jak możne by było zapamiętać to słowo i może to Wam pomoże:

Metoda na zapamiętanie jest prosta: oba słowa/ wyrażenia "powinny" zająć tyle samo miejsca w formie pisanej, czyli na >pewno jako fraza o mniejszej liczbie liter musi się wydłuuuużyć zapraszając do siebie spację. A naprawdę musi się pilnować >i trzymać linię, aby dorównać szczuplejszemu na pewno.


:)

#grammarnazi #jezykpolski #bledyjezykowe #pisownia #ciekawostki

  • 29
@MarianKolasa: No właśnie @pesia: o tym napisała. Właśnie nie mam pomysłu, jak ludzie mają się nauczyć, ja jakoś pamiętam zawsze, poza tym dla mnie zawsze najlepszym sprawdzeniem było zapisanie dwóch różnych wersji wyrazu i wybierałam tę dobrą, wiele słów się po prostu kojarzy z książek/czasopism etc.
@martusiek: Mimo, że w wielu innych sprawach bywam gramatycznym nazistą to pisowni "naprawdę" i "na pewno" nigdy nie mogę zapamiętać i mam rozterkę za każdym razem gdy muszę je zapisać. Nie wiem czemu. Dzięki za sztuczkę, te od @Asmod96 i @pesia też dobre.
@martusiek: "Naprawdę na pewno piszemy osobno, a na pewno naprawdę piszemy razem" - to zdanie od kumpla z czasów podstawówki albo gimnazjum. Zdaje swój egzamin do dzisiaj ;)
@cierpkiezale: Może trochę za ostro powiedziane, nie patologia, lecz zwykłe lenistwo. Przecież większość wyrazów z błędami, które napiszemy, podkreśli nam przeglądarka (czy co to tam podkreśla) i choćby dzięki temu można to poprawić.
@martusiek: nie ostro tylko dosadnie nazywanie rzeczy po imieniu: jak kogoś nie przekonuje argument szkoły to w dobie wszechobecnych słowników w telefonach, przeglądarkach, tabletach, gdzie tylko, nie sposób popełniać takiego wieśniackiego błędu jeśli tylko ma się wolę jego nie popełniania.
@profesorek92: ale napRawdę ma R, więc można pisać Rozdzielnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

imho wystarczy czytać książki, ale z drugiej strony to brzmi trochę jak "przekopiesz parę razy ogródek i siłownia będzie niepotrzebna" ( ͡° ͜ʖ ͡°)