Wpis z mikrobloga

Posiadam swoje #xiaomiyi już od pewnego czasu ale dopiero ostatnio zacząłem z nim walczyć aby uzyskać ostrzejszy obraz. Problemy ze słabą ostrością obrazu mogą wynikać z 3 powodów:
1. Źle wyregulowany obiektyw w fabryce (przykład rozwiązania problemu https://www.youtube.com/watch?v=Ds83DHlutpc)
2. Słaby bitrate zapisywanych plików (Do rozwiązania za pomocą Autoexec hacka)
3. Zbyt mocne odszumianie filmów w 60 klatkach (Do rozwiązania za pomocą Autoexec hacka)

Najpierw wziąłem się za punkt pierwszy, wydaje mi się że za dużo ostrości nie udało mi się dzięki temu uzyskać (widocznie mój model wyszedł w dobrym stanie z fabryki). Później wziąłem się za skrypty i stworzyłem sobie coś takiego:

#set bitrate 1920x1080 60fps 45Mbps
writew 0xC05C1036 0x4234
#set bitrate 1920x1080 30fps 25Mbps
writew 0xC05C10C6 0x41C8
#set noise reduction value to 1024
t ia2 -adj tidx -1 1024 -1

Poniżej zamieszczam rezultaty zmian w formie wideo:

30 fps

60 fps

Załączam również porównanie w formie obrazka.

Podsumowując, jeżeli chcemy mieć ostry obraz na Xiaomi Yi musimy nagrywać film w 30 klatkach zamiast 60. Póki co nie znalazłem sposobu aby ostrość filmów w 60 klatkach była dostateczna, aktualnie wystawił bym temu ocenę mierną. Do tego trzeba dodać że przy nagrywaniu 60fps kamera nie radzi sobie z dostosowaniem ekspozycji i robi to bardzo gwałtownie gdzie przy 30fps-ach przejście jest płynne.

#xiaomi #kamery
Fynal - Posiadam swoje #xiaomiyi już od pewnego czasu ale dopiero ostatnio zacząłem z...

źródło: comment_9Z8GSh5eGdQaEzy4e79bWhEJaGytl4Rb.jpg

Pobierz
  • 36
@Fynal: o, fajnie, że ktoś jeszcze w tym grzebie :) Jeżeli chodzi o bitrate to nie lepiej zmodyfikować sobie firmware? autoexec nie jest stałym rozwiązaniem z tego co kombinowałem.
Jakie są Twoje doświadczenia z noisem?
@Savier: autoexec jest fajny jak chcesz po testować różne rozwiązania, możliwe że późnie pobawię się w zrobienie sobie frimware-u. Tylko też nie wiem czy ma to sens kiedy on tak często wychodzi ;)
Co do odszumiania, to jak przy zmianie bitretu nie zauważyłem za bardzo zmian przy 60 fps-ach to już zmniejszenie poziomu odszumiania poprawiło jakość obrazu. Mimo wszystko nadal ostrość odstaje od 30fps-ów dosyć mocno.
@Fynal: zrobienie firmware to prosta i przyjemna sprawa, filmik goście zrobili o tym :D.
Będę musiał porównać jak to wygląda w hero3+, ale i tak jak na 70 baksów to jest gitnie
@Fynal: @Savier: wiecie moze czy ten out of focus był różny na kolejnych rewizjach kamery? poprawiono to w ktorejs rewizji? ja mam 23L i przy zdjęciach zauwazam czasem brak focusa przy nieco dalszych obiektach (20-40m)
@Savier: i tak zrobie na weekendzie. Tylko nie mam takiego kabla... I takie pytanie, focus nie pogorszy sie w żadnym zakresie po takiej regulacji? W sensie czy przy selfie z kija nadal bede mial morde wyraźna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak, będzie OK. Nie musisz mieć kabla. Połącz się po wifi, rób zdjęcia, ściagaj, zbliżaj. Do godzinki i po sprawie.
@Savier: @kamil996: @Fynal: Witam Cumpli z pod znaku #yi ja dziś poprawiłem u siebie obiektyw, sami poznajcie które przed które po. Rewizja 23L. Kabla hdmi nie mam działałem metodą prób i błędów około 40 minut roboty. Trochę słabe foty ale różnica zauważalna.
Zdjęcia
@jcob: w morde, różnica bardzo zauważalna (ʘʘ) wlasnie o cos takiego mi chodzilo, moje zdjecie testowe jest tak samo wyblurowane jak Twoje przed. może od razu mi powiesz o ile mm w ktora strone? ;d znalazles idealne ustawienie czy złapało i bedzie? :)
@kamil996: dokładnie co do mm Ci nie powiem, uważaj bo klej jest uparty ale ładnie odchodzi. U mnie patrząc na przód kamerki około 2-3mm zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nie mam kabla micro hdmi wiec przestawiałem o kawałeczek w jedną i drugą podłączałem do kompa i sprawdzałem ale w końcu się udało, jak coś to wołaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Fynal: te skrypty pasują z wersją oprogramowania 1.2 oraz wersja kamery 23L.? Dziś do mnie dotarła i jakość nie jest zbyt ciekawa. Muszę jeszcze wyregulować soczewek ale póki co czekam na kabel. Co do skryptów to mogą one byś na karcie pamięci 64 gb exfata?
@mrSzYmPeK: tak, skrypt który zamieściłem działa z wersję 1.2, rewizja nie ma znaczenia przy skryptach i również nic mi o tym nie wiadomo aby rodzaj karty miał znaczenie.
@Fynal: Jak włączam nagrywanie w 1080p 30fps ( 1920x1080 30p) to mam fatalna jakość. Pliki są zapisywane w formacie xxxxx_thm.mp4. Dlaczego tak się dzieje ? wywaliłem skrypty i dalej to samo
@mrSzYmPeK: pliki z końcówką thm to pliki preview byś na komórce mógł szybko zobaczyć zawartość filmu, powinieneś mieć jeszcze plik o tej samej nazwie bez thm