Wpis z mikrobloga

#stan #dzielnica #eksperyment #budynek Mieszkaniowe nowości Finów, Austriaków i Szwajcarów

"Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu" – mawiał Blaise Pascal. "Dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, to miejsce, gdzie ciebie rozumieją" - dodaje Janusz Morgenstern.

Architekci w różnych krajach na świecie poszukują nowych pomysłów i rozwiązań w lokalizacji i budowie nowoczesnych inteligentnych domów, osiedli mieszkaniowych, ośrodków kultury i sztuki, itp. W Finlandii na przykład powstaje taka właśnie dzielnica mieszkaniowa, w austriackiej stolicy tworzona jest dzielnica muzealna, a w Szwajcarii - eksperymentalna spółdzielnia mieszkaniowa.

Eksperymentalna dzielnica w Helsinkach

Finowie budują w Helsinkach eksperymentalną dzielnicę – tzw. projekt Kalasatama - inteligentnego miasta. Znaczną część budowy Kalasatamy sfinansowali inwestorzy prywatni - łącznie 5 mld euro, a 600 mln euro wyłożyły władze publiczne Helsinek. W okresie do 2030 roku w Kalasatamie zamieszka 20 tys. osób.

Jedna z mieszkanek Kalasatamy, która od trzech miesięcy tam już mieszka, zapewnia, że inteligentne mieszkanie ma wiele plusów. Kobieta – jak przyznaje - lubi testować różne rozwiązania. - Zautomatyzowane mieszkanie pozwala mi na sterowanie różnymi urządzeniami z poziomu smartfona. Mogę włączać i wyłączać czajnik i sterować światłem. Kontroluję też wielkość zużycia wody. Wiem, ile, czego zużywam. Mogę to oddzielnie monitorować. To zmienia moje nawyki - zapewnia Maria Kulse.

- To pierwsze miejsce w Finlandii, gdzie na tak wielką skalę zastosowane zostaną inteligentne sieci elektroenergetyczne oraz systemy pomiarowe. Stosujemy tu też zupełnie nowy paradygmat tworzenia miast. Jednym z założeń jest to, że mieszkania odgrywają ważną rolę w kształtowaniu nowych dzielnic - opowiada Veera Mustonen, szefowa projektu Smart Kalasatama.

Wiedeńska Dzielnica Muzealna

W austriackim Wiedniu powstaje Dzielnica Muzealna (MQ). To jeden z dziesięciu największych na świecie areałów gruntów, przeznaczonych dla potrzeb kultury i sztuki. Została usytuowana na obrzeżach Starego Miasta, w dawnych cesarskich stajniach dworskich - na powierzchni około 60.000 m2 skupia instytucje z różnych dziedzin sztuki oraz sklepy, restauracje i kawiarnie; tworzy postmodernistyczną kombinację barokowych budynków i nowoczesnej architektury.

Dzielnica muzealna utworzona w klimacie atmosfery, dopasowanej do poczucia dzisiejszego życia, jakiemu hołdują goście wedle zasady: zachować to co stare, żyć nowym i cieszyć się jednym i drugim. Zgodnie z regułą tej zasady, powstało - na tle kulis ważnych muzeów i zbiorów - wiele kolorowych, różnych modnych lokali: u Schielego i Café Leopold, gdzie można wieczorami posłuchać DJów na żywo.

W nocnej kawiarnio-restauracji HALLE można zawiesić oko na wystroju autorstwa wiedeńskich dekoratorów barów i lokali, firmy Eichinger oder Knechtl. MQdaily – czynna od rana do północy - zaprasza gości na chwilę odpoczynku i m.in. obserwację ruchu na wielkim placu.

To trzeba zobaczyć - design także w barze

Warto zobaczyć też wystrój kawiarnio-restauracji Corbaci - w centrum architektury - projektu Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassala. Natomiast lokal Kantine – czynny od rana do północy – umieszczony tuż przy księgarni to idealne miejsce m.in. do tego, aby zagłębić się w lekturze zakupionej obok książki.

W wiedeńskiej nowej dzielnicy muzealnej, warto również zobaczyć instytucje: Muzeum Leopolda w budynku z kamienia wapiennego, w gmachu z ciemnoszarego bazaltu Muzeum Sztuki Nowoczesnej Fundacji Ludwiga, Halę Sztuki i hale imprez E i G - Festiwal Wiedeński, Centrum Tańca. Są tam i inne instytucje: Centrum Architektury, Muzeum dla Dzieci Zoom, Designforum, Teatr dla dzieci i liczne powierzchnie eksperymentalne dla inicjatyw kulturalnych.

Niezwykły Kraftwerk1 w Zurychu

Minęło ponad 10 lat od zakończenia budowy obiektu Kraftwerk1, eksperymentalnej spółdzielni mieszkaniowej, a w niej przełomowej siedziby w szwajcarskim Zurychu. - Opowieść o tej radykalnej budowli nadal może inspirować do poważnej dyskusji nad ludzkimi potrzebami i granicą pomiędzy życiem prywatnym a życiem we wspólnocie – czytamy w portalu bryla.pl.

Budynek Kraftwerk1, jego mieszkańcy i ich niecodzienny sposób życia, budzili i budzą emocje wśród specjalistów i społeczności lokalnej. Obiekt stoi w zachodniej części Zurychu. A rejon Zuerich West odpowiada warszawskiej Woli - to stara dzielnica przemysłowa położona wzdłuż linii kolejowej, która powoli przekształca się w monokulturę biurowców. Rzadko rozrzucone osiedla robotnicze sąsiadują tutaj z halami dawnych fabryk i terenami o nieznanym przeznaczeniu, zarośniętymi bocznicami i składami sprzętu budowlanego pod wiaduktami kolejowymi.

Cztery budynki i blok mieszkalny

Okolica staje się teraz w widoczny sposób inna - ulega zjawisku przemiany - zyskuje na prestiżu, nowocześnieje, robi się bogata i modna. Zespół Kraftwerk1 tworzą cztery wolno stojące budynki. Trzy z nich to położone na obrzeżach kwartału 5-kondygnacyjne kostki. Otaczają one elegancko dominujący główny blok mieszkalny – wysoki, o 9-ciu kondygnacjach, podłużny monolit obłożony ciemnym klinkierem.

Blok mieszkalny ma niski, lekko zagłębiony parter, co akcentuje wrażenie ciężaru i siły. Kształty, kolory i proporcje brył wszystkich budowli nie budzą wzruszeń ani okrzyków zachwytu. Są zaprojektowane bardzo dokładnie, racjonalnie, porządnie, z wyczuciem. Budzą wrażenie solidnych. Nie odstają wyraźnie od standardu architektury mieszkań Szwajcarii. Mimo wszystko - nie wygląd zewnętrzny, lecz historia, struktura budowli i społeczność decydują o tym, że projekt Kraftwerk1 godny jest uwagi.
Źródła: fakty.interia.pl, wien.info i bryla.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - inteligentna dzielnica powstaje w Helsinkach.
Foto: biznes.pl.google.com.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #dzielnica #eksperyment #budynek Mieszkaniowe nowości Finów...
źródło: comment_jeNA3wPy17QFjfLhYwQNyYf7bNlwCBud.jpg