Wpis z mikrobloga

Rekiny są interesującymi stworzeniami nie tylko dla biologów i filmowców, ale też dla inżynierów. Wszystko przez specyficzną budowę łusek. Większość zwierząt morskich posiada gładką skórę, natomiast skóra rekina jest chropowata. Dopiero pod mikroskopem widać na blisko siebie leżących łuskach mikroskopijne rowki, tzw. riblety. Są one ułożone równolegle do kierunku ruchu zmniejszając powodujące opór turbulencje. To dlatego rekiny są tak szybkie oraz potrafią oszczędzać energię podczas pływania.

Głośno o skórze rekina zrobiło się w 2008 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie za sprawą strojów kąpielowych Speedo LZR Racer Suit, które naśladowały strukturę łusek rekina. Pewnie słyszeliście o Michaelu Phelpsie, który mając na sobie właśnie ten strój zdobył wtedy 8 złotych medali (w tym 7 rekordów świata). Wielu innych pływaków również korzystało wtedy z tych strojów, a 23 z 25 pobitych wtedy rekordów świata należało do nich. Stroje te były tak efektywne, że od 2010 roku są zabronione jako doping technologiczny (gwoli ścisłości - nie tylko konkretnie te stroje, a wszystkie pokrywające całe ciało i wykonane z materiałów innych niż dozwolone).
Co ciekawe, badania ichtiologa George’a Laudera wykazały, że tak naprawdę stroje te nie zwiększały prędkości dzięki swojej strukturze, a co najwyżej dzięki temu, że są bardzo ciasne :)

Naukowcy próbują wykorzystać tę wiedzę także w innych dziedzinach. Powstały farby bazujące na strukturze skóry rekina, którymi można pokryć statki i samoloty, gdzie pomogą oszczędzać paliwo, a także turbiny wiatrowe, które dzięki farbie zwiększą efektywność.
Chropowata powierzchnia skóry rekina zapobiega też porastaniu przez glony i bakterie. Tworzone są materiały o podobnej strukturze, które mają zastosowanie w szpitalach, szkołach (np. na klamkach, włącznikach świateł itp.) i innych miejscach narażonych na szybkie rozprzestrzenianie się różnych świństw.
Na zdjęciu skora rekina w powiększeniu

#nauka #biomimetyka
Nyana - Rekiny są interesującymi stworzeniami nie tylko dla biologów i filmowców, ale...

źródło: comment_mKQjzXU0WSElBZMVPAG9MVFdqFBkLF3K.jpg

Pobierz
  • 9
Głośno o skórze rekina zrobiło się w 2008 roku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie za sprawą strojów kąpielowych Speedo LZR Racer Suit, które naśladowały strukturę łusek rekina. Pewnie słyszeliście o Michaelu Phelpsie, który mając na sobie właśnie ten strój zdobył wtedy 8 złotych medali

@Nyana: Nie mogę się zgodzić, bo głośno to się zaczęło robić 8 lat wcześniej, kiedy Ian Thorpe na igrzyskach w Sydney pływał w czymś, co nazywało
Vojtazzz - > Głośno o skórze rekina zrobiło się w 2008 roku podczas Letnich Igrzysk O...

źródło: comment_LfzcvQ5Hv7gVRGS8rTqYOYttZ4LUbeOj.jpg

Pobierz
@Vojtazzz: Masz rację! Użyłam niezbyt szczęśliwego sformułowania, chodziło mi o to, że w 2008 zrobiło się NAPRAWDĘ głośno (a nie że zaczęło się robić głośno) w związku z tymi światowymi rekordami i debatami nad tym, czy traktować te stroje jako doping czy nie. W końcu wtedy nawet ja, zupełnie nie interesująca się pływaniem osoba, o tym usłyszałam :) Dzięki za poprawkę!
@pawel_je: Mam jutro obronę i nie mogę spać, a