Wpis z mikrobloga

#chemia #pracbaza
Idz do pracy.
Dowiedz sie ze MUSISZ byc dzisiaj baaaaardzo uwazny i ostrozny.
Posluchaj opowiesci jak reakcja ktora bedziesz przeprowadzac w skali setek kilogramow spowodowala dziesiatki ewakuacji budynku gdy byla ona przeprowadzana na 10 razy mniejsza skale.
Dowiedz sie ze to jest pierwszy raz kiedy reaguja cos takiego w reaktorze o pojemnosci 400 galonow.

Zastanawiaj sie oczochodzi.

Zrozum kiedy do pomieszczenia przywoza 36 puszek.

W kazdej puszcze jest PÓŁ KILO litu. LITU. Metalicznego, czystego reagujacego nawet z pierdnieciem LITU.

Przez 8 godzin pracy miej dusze na ramieniu za kazdym razem kiedy otwierasz puszke i szybciutko wrzucasz zawartosc przez wlaz reaktora.

Za kazdym razem obserwuj skok temperatury o ponad 25 stopni C.

Wroc do domu. Pij trzeciego drinka i wciaz zastanawiaj sie gdzie ja #!$%@? pracuje.

#brakprofitu


Lit reaguje z tlenem. SZYBKO. Dowiedz sie w polowie reakcji ze zaistniala awaria systemu dostarczania azotu do reaktorow.
Modl sie aby do wesolo mieszajacego sie litu nie dostalo sie powietrze.

Miej caly czas kluczyki do samochodu i dokumenty w kieszeni
  • 26
@Ja-qb: Kiedyś też nie wierzyłem w "halowe jednostki pomiarowe", ale to naprawdę kwestia doświadczenia. Oczywiście zawsze wszystko ważę, ale oko się wyrabia i kiedy mam odważyć 5kg to sam biorę łopatę, oceniam na oko, strzą#!$%@?ę nadmiar, rzucam na wagę i mam 5kg w zakresie błędu wagi :]
Problem się pojawia, gdy musisz odmierzyć coś "na oko" bo nie masz innej metody - np. 50L kwasu siarkowego z instalacji kwasu, gdzie przepływomierz
@Ja-qb: no my uzywamy dokladnych ilosci i kazda osoba pracujaca ma edukacje w zakresie chemii. To co robimy to nie dodaj a do b i zamieszaj. Trzeba analizowac reakcje, liczyc, decydowac. Po prostu byc chemikiem.
Chociaz przy robieniu roztworow do mycia organiki nikt sie nie przemuje dodaniem idealnej ilosci np weglanu sodu bo roztwor 9% zadziala tak samo jak11.