Wpis z mikrobloga

Kapitalizm

Anarchiści uznają kapitalizm za formę władzy klasy posiadającej kapitał nad klasą nieposiadającą go, polegającej na zawłaszczaniu wartości wytworzonej przez robotnika oraz na oderwaniu go od procesu decyzyjnego w miejscu pracy. Wskazują na przymusowy charakter rozwoju tego systemu ekonomicznego, w szczególności na [akumulację pierwotną](https://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulacja_pierwotna_kapitału), a także na funkcjonujące w nim zjawiska takie jak cykl koniunkturalny, bezrobocie, podział społeczeństwa na klasy, kreacja pieniądza.
Zdaniem anarchistów, subiektywna teoria wartości i użyteczność krańcowa w sposób niewystarczający tłumaczą mechanizm powstawania cen. Ich zdaniem subiektywne opinie na temat wartości dobra nie mogą powstawać same z siebie, niezależnie od istnienia obiektywnej miary, na której mogłyby się oprzeć; poza tym wskazują oni na to, że laborystyczna teoria wartości w żaden sposób nie neguje istnienia wartości użytkowej. Tą obiektywną miarą są dla nich koszty produkcji – wpływają one na podaż, od której zależy położenie krańca popytu[2].
Ponadto rozróżniają oni własność prywatną od mienia osobistego. Mienie oznacza dla nich posiadanie dóbr przez ludzi bezpośrednio z nich korzystających, którzy nie wykorzystują z tego tytułu pracy innych. Własność zaś to według nich prawo do przedmiotów (głównie środków produkcji, nieruchomości), z których korzystają inni ludzie (np. pracownicy najemni, lokatorzy), gwarantując właścicielowi zyski, odsetki lub czynsze. Ich zdaniem, takie rozróżnienie pozwala na zrozumienie stosunków społecznych w kapitalizmie[3].
Imperializm zaś uważają za najwyższe stadium systemu kapitalistycznego.
Jako alternatywę dla kapitalizmu, anarchiści proponują [ekonomię uczestniczącą](https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekonomia_uczestnicząca), komunizm wolnościowy lub mutualizm, czyli systemy ekonomiczne oparte na bezpośredniej kontroli przez uczestniczących w nich ludzi.

#anarchizm #neuropa #lewactwo #polityka
  • 15
@Epoche: Kapitalizm wygląda świetnie na papierze, bo sprawia wrażenie, że wszyscy startują z tego samego punktu i mają takie same szanse, a to bzdura. Już przy urodzeniu jedni mają lepsze warunki, a inni gorsze, a do tego im więcej ktoś ma pieniędzy, tym więcej może, szczególnie w zakresie walki z konkurencją.
Już przy urodzeniu jedni mają lepsze warunki, a inni gorsze,


@lewilny_lewak: W jakim innym systemie (istniejącym) jest inaczej ? Kapitalizmie trwa cały czas wymiana elit leniwy kapitalista przestaje być kapitalistą dobry pracownik może stać się kapitalistą.
@Grewest: Nie na obniżaniu cen lub zwiększaniu jakości. Na sabotażu konkurencji, rozbudowanej sekcji prawnej wykorzystującej wszystkie możliwe kruczki prawne itd.

Państwo ma chronić przedsiębiorców przed nie uczciwą konkurencją.


Aha, to konkurencje jest fajna, ale tak długo, jak ja mam szanse, bo jak nie mam, to już nie fair i #panstwopomusz Prawilnym prawakiem to ty nie jesteś xD
sabotażu konkurencji

Właśnie przed tym ma chronić.

rozbudowanej sekcji prawnej wykorzystującej wszystkie możliwe kruczki prawne

Dlatego przepisy mają być proste i jasne.

Aha, to konkurencje jest fajna, ale tak długo, jak ja mam szanse, bo jak nie mam, to już nie fair

Dlatego władza nie może mieć powiązań z biznesem.
Zapominasz, że nie rozwiązuje to problemu kasty urzędniczej. Król może i tworzy prawo, ale kto inny wprowadza je w życie.


@lewilny_lewak: Wiek nie ma idealnych systemów każde rozwiązanie ma jakieś plusy i minusy.
@lewilny_lewak: Moim zdaniem tylko władza centralna powinna być stała(sądy,policja,środowisko,polityka zagraniczna) Ale to co się dzieje w województwie/gminie może być zmienne. Jeśli gmina x chce wprowadzić komunizm nie mam nic przeciwko jeśli gmina y chce wprowadzić kapitalizm nie mam nic przeciwko.