Wpis z mikrobloga

Mirki, jak to jest z wytrzymałością stropów? Myślę nad założeniem akwarium 240-300 litrów, czyli łączne obciążenie wyniesie do pół tony (oprócz wody szafka, kamienie, żwir, piasek, wyposażenie itp.), ale moje wątpliwości wzbudza wytrzymałość stropu. Dom jednorodzinny z lat 70, akwarium na piętrze.

W internecie niektórzy straszą, że obciążenie stałe ~pół tony może być szkodliwe. Co o tym myślicie? Dom budowany przez mojego dziadka, więc szczegółowych planów domu za bardzo nie ma ;]

#akwarystyka #akwarium
wołam też #budownictwo może jakiś inżynier się wypowie :)
  • 11
A tak w ogóle, to pomyśl, że ludzie miewają w domach wanny i to całkiem spore.


@Fafnucek: niektórzy uważają, że obciążenie stałe (akwarium), a wanna (czasowe) to jednak różnica

A jaki to jest strop?


@Fafnucek: będę musiał udać się do dziadka. Znając go, to nie jest żadna fuszera.

Ok, chyba nie powinno być problemów. Postawię akwarium przy ścianie nośnej, wytrzyma ;) Nie takie akwaria mają ludzie w domach.
@Pchelka87: @Czarny_Klakier: Właśnie organizuję akwarium 576 l. Obciążenie z szafką około tony. Żeby być super pewny, zdobyłem dokumentację budowlaną i udałem się do konstruktora. Mimo, że limit na m2 to 210 kg, nie będzie problemów. Ale wyjaśnienie dotyczyło jakichś norm, momentów itd. więc nie zrozumiałem.

TLDR: zdobądź dokumentację, idź do konstruktora, żeby być 100% pewnym. Ale nie powinno być problemów. Dodatkowo przy ścianie nośnej - to dobrze.
Ale wyjaśnienie dotyczyło jakichś norm, momentów itd. więc nie zrozumiałem.


@DominaTuByla: właśnie też mam z tym problem :)

zdobądź dokumentację


@DominaTuByla: z tym będzie problem, ponieważ dom jest zbudowany przez mojego dziadka metodą chałupniczą. Dokumentacja pewnie musiała być...
@Pchelka87: sprawdź z czego to jest. możesz spróbować inaczej. Obciążać powoli i obserwować zmiany. Jak będzie się coś działo to będziesz widział pęknięcia itd. Jeszcze rozpiętość stropu możesz podać.
@Pchelka87: Wielkie mi halo, strop absolutnie wytrzyma, tym bardziej jeżeli nie ustawisz akwarium na środku pokoju.

Bardzo upraszczając takie akwarium to 5kN/m2. Stropy w domkach jednorodzinnych liczone są na około 3kN/m2 ale zakładając że pokój ma 10m2 przewidziane jest 30 kN/m2. Zakładając że nie masz tam archiwum IPN to spokojnie.
zbudowany przez mojego dziadka metodą chałupniczą


@wielkie_halo: może być różnie. chcesz być pewny to zamów sobie ekspertyzę. normalnie nie byłoby się czego bać, bo projektuje się na 2kN/m^2, co oznacza, że tak naprawdę w praktyce wytrzyma nawet 2x tyle (współczynniki bezpieczeństwa).
Stropy w domkach jednorodzinnych liczone są na około 3kN/m2 ale zakładając że pokój ma 10m2 przewidziane jest 30 kN/m2


@wielkie_halo:

Że niby co? xD

@tymeek: Współczynniki bezpieczeństwa, fajnie, ale konstrukcja ma już ponad 40 lat. Dokładna ekspertyza byłaby niewspółmiernie kosztowna do stawiania akwarium, a tania ekspertyza to taka, że na pierwszy rzut oka postoi, a przecież nikt nie będzie stropu pod akwarium wzmacniał.

@Pchelka87: Jak postawisz przy ścianie nośnej
niektórzy uważają, że obciążenie stałe (akwarium), a wanna (czasowe) to jednak różnica


@Pchelka87: Jedno i drugie jest obciążeniem zmiennym. Różnica jest tylko w czasie działania. 500 kg (5 kN) to jest nic dla większości stropów (o ile nie stawiasz tego na środku rozpiętości ustroju nośnego lub strop nie jest przegnitym drewnianym). Podczas imprez nieraz kilkanaście osób w mieszkaniu przebywa a strop się nie zarywa (a w końcu to nosi znamiona obciążenia